Πώς ξεχωρίζουμε μελαμίνη?

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Euphoria9
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4609
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 12:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Πώς ξεχωρίζουμε μελαμίνη?

Δημοσίευση από Euphoria9 » 13 Νοέμ 2014, 14:04

Καλησπερα,

Έχω μια ερώτηση. Οταν αγοραζω μεταχειρισμενα επιπλα και δεν θελω να ειναι μελαμινη πως να καταλάβω, ότι δεν είναι? Ο πωλητής λέει "οχι οχι, δεν ειναι μελαμινη", η "δεν ξερω απο τι ειναι" - εγώ πως μπορώ να έιμαι σίγουρη? Φαινεται καπως εξωτερικα??? :z
Κανένας δεν έγινε φτωχός δίνοντας
-------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Άβαταρ μέλους
BaCh
VIP Member
VIP Member
57 36
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 20:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πώς ξεχωρίζουμε μελαμίνη?

Δημοσίευση από BaCh » 13 Νοέμ 2014, 14:47

Euphoria9 έγραψε:Καλησπερα,

Έχω μια ερώτηση. Οταν αγοραζω μεταχειρισμενα επιπλα και δεν θελω να ειναι μελαμινη πως να καταλάβω, ότι δεν είναι? Ο πωλητής λέει "οχι οχι, δεν ειναι μελαμινη", η "δεν ξερω απο τι ειναι" - εγώ πως μπορώ να έιμαι σίγουρη? Φαινεται καπως εξωτερικα??? :z
Βασικά η μελαμίνη έχει δαιμονοποιηθεί και δεν καταλαβαίνω το λόγο.
Μπορείς να διαβάσεις αναλυτικά τί είναι η μελαμίνη και σχετικά με τις ποιότητες των υπόλοιπων ξύλων εδώ
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν κάποι@ δηλώνει ενδιαφέρον για κάποιο αντικείμενο παρακαλούμε να ελέγχει την αγγελία! Αν του δοθεί και δεν απαντήσει εντός 48 ωρών το αντικείμενο θα τίθεται και πάλι διαθέσιμο.

Παραλαβές χερί-χέρι από Αγ. Βαρβάρα και Μοναστηράκι.

Αποστολές κάνουμε μέσω Speedex σε όλη την Ελλάδα:
3€ τα δυο πρώτα κιλά + 1,24€ για κάθε επιπλέον κιλό.
Υπάρχει επιβάρυνση 2,48€ για την ζώνη απομακρυσμένων προορισμένων (Α.Π). Βλέπετε αν η περιοχή σας θεωρείται Α.Π. εδώ.
Ορισμένα ογκώδη αντικείμενα έχουν επιπλέον κόστος μεταφορικών, θα ενημερώνουμε σχετικά.

STRAWBERRY8
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3818
Εγγραφή: 14 Ιαν 2011, 18:23
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: Πώς ξεχωρίζουμε μελαμίνη?

Δημοσίευση από STRAWBERRY8 » 13 Νοέμ 2014, 15:14

Είναι αρκετά πιο ελαφρύ το έπιπλο από το mdf -που είναι η επόμενη κατηγορία- και από το κανονικό ξύλο,που είναι συνήθως ασήκωτο και όταν το χτυπάς κάνει έναν πιο βουβό ήχο.Σαν να χτυπάς τοίχο που από πίσω είναι άδειος ενώ αν είναι δοκάρι κάνει άλλο ήχο.Ε ναι,η μελαμίνη είναι η πιο ευτελής ποιότητα ξύλου-βασικά δεν είναι ξύλο,είναι σκόνη ξύλου αλεσμένη και συγκολλημένη- αλλά πλέον τα περισσότερα έπιπλα είναι τέτοια.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πώς ξεχωρίζουμε μελαμίνη?

Δημοσίευση από polvar » 13 Νοέμ 2014, 19:28

To 99% των ξύλινων επίπλων που πουλιούνται είναι MDF
Και αν αυτό που λέτε δεν είναι από μελαμίνη, το πολύ πολύ να έχει επένδυση από "βακελίτη" (που ούτε βακελίτης είναι πραγματικά, αλλά άλλο υλικό, σκληρότερο πάντως από την μελαμίνη)
Κατά "βάθος" όμως θα είναι MDF.

Τα πραγματικά ξύλινα ένας μη έμπειρος μπορεί να τα ξεχωρίσει από 3-4 πράγματα:
1) Τα ξύλινα είναι ελαφρύτερα από τα αντίστοιχα MDF
2) Στο πραγματικό ξύλινο φαίνεται η συνέχεια των "νερών" του ξύλου από την μια πλευρά στην άλλη. Σε αυτά από MDF δεν υπάρχει αντιστοιχία
3) Το πραγματικό ξύλινο έπιπλο είναι και ακριβό. Το αντίστροφο δεν ισχύει (ότι δηλαδή είναι ακριβό δεν είναι οπωσδήποτε και ξύλινο)
4) Έπιπλα με φτιαγμένα μόνο από πλάκες και όχι κολώνες ή πόδια τετράγωνα κλπ είναι σε μεγάλο ποσοστό φτιαγμένα από MDF.

Άβαταρ μέλους
Euphoria9
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4609
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 12:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πώς ξεχωρίζουμε μελαμίνη?

Δημοσίευση από Euphoria9 » 13 Νοέμ 2014, 23:56

παιδια, σας ευχαριστω πολυ!
εγω ψαχνω για μονο κρεβατι για το μικρο μου, απο το Praktiker σιγουρα δεν θα ειναι ξυλο, Neoset, Entos , Cilek - το ίδιο? οι τιμές είναι τριπλάσιες..
θελω κατι τετοιο, πολυ απλο http://www.cilek.gr/images/_DSC1371.jpg, ο ξυλουργος μου ζητησε 300 ευρω για ξύλινο.. Ψαχνω για μεταχειρισμενο εδω και εβδομαδες αλλα τιποτα :z

τέλος πάντων.. μηπως θα βρω κατι :}
Κανένας δεν έγινε φτωχός δίνοντας
-------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
BaCh
VIP Member
VIP Member
57 36
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 20:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πώς ξεχωρίζουμε μελαμίνη?

Δημοσίευση από BaCh » 14 Νοέμ 2014, 02:43

polvar έγραψε:To 99% των ξύλινων επίπλων που πουλιούνται είναι MDF
Νομίζω ότι σε αυτό κάνεις λάθος. Το MDF είναι σχετικά ακριβό. Συνήθως είναι νοβοπάν με καπλαμά μελαμίνης.

Euphoria9 έγραψε: εγω ψαχνω για μονο κρεβατι για το μικρο μου, απο το Praktiker σιγουρα δεν θα ειναι ξυλο, Neoset, Entos , Cilek - το ίδιο? οι τιμές είναι τριπλάσιες..
θελω κατι τετοιο, πολυ απλο http://www.cilek.gr/images/_DSC1371.jpg, ο ξυλουργος μου ζητησε 300 ευρω για ξύλινο.. Ψαχνω για μεταχειρισμενο εδω και εβδομαδες αλλα τιποτα :z

τέλος πάντων.. μηπως θα βρω κατι :}
Στα κρεβάτια συνήθως είναι από καθαρό ξύλο τα 4 πόδια του κρεβατιού.
Πρακτικά το κεφαλάρι και το ποδαρικό σε ένα αντίστοιχο κρεβάτι, ΔΕ μπορούν να είναι από καθαρό ξύλο, γιατί πολύ απλά δε βρίσκεται τόσο χοντρό δέντρο.

Το MDF είναι ανθεκτικότερο, αλλά αρκετά πιο ακριβό.

P.S. Καλό θα ήταν το κρεβάτι κάτω από το στρώμα να έχει ξύλα (συνήθως είναι πεύκου) και όχι νοβοπάν. Το νοβοπάν με λίγη υγρασία μαλακώνει και σπάει.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν κάποι@ δηλώνει ενδιαφέρον για κάποιο αντικείμενο παρακαλούμε να ελέγχει την αγγελία! Αν του δοθεί και δεν απαντήσει εντός 48 ωρών το αντικείμενο θα τίθεται και πάλι διαθέσιμο.

Παραλαβές χερί-χέρι από Αγ. Βαρβάρα και Μοναστηράκι.

Αποστολές κάνουμε μέσω Speedex σε όλη την Ελλάδα:
3€ τα δυο πρώτα κιλά + 1,24€ για κάθε επιπλέον κιλό.
Υπάρχει επιβάρυνση 2,48€ για την ζώνη απομακρυσμένων προορισμένων (Α.Π). Βλέπετε αν η περιοχή σας θεωρείται Α.Π. εδώ.
Ορισμένα ογκώδη αντικείμενα έχουν επιπλέον κόστος μεταφορικών, θα ενημερώνουμε σχετικά.

Άβαταρ μέλους
Euphoria9
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4609
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 12:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πώς ξεχωρίζουμε μελαμίνη?

Δημοσίευση από Euphoria9 » 14 Νοέμ 2014, 08:44

BaCh έγραψε: Στα κρεβάτια συνήθως είναι από καθαρό ξύλο τα 4 πόδια του κρεβατιού.
Πρακτικά το κεφαλάρι και το ποδαρικό σε ένα αντίστοιχο κρεβάτι, ΔΕ μπορούν να είναι από καθαρό ξύλο, γιατί πολύ απλά δε βρίσκεται τόσο χοντρό δέντρο.
δηλαδη.. για παράδειγμα εδω λενε οτι τα επιπλα τους ειναι απο μασιφ
https://www.facebook.com/BasileiadesPai ... &sk=photos

δεν μπορεί να είναι??
Κανένας δεν έγινε φτωχός δίνοντας
-------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
BaCh
VIP Member
VIP Member
57 36
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 20:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πώς ξεχωρίζουμε μελαμίνη?

Δημοσίευση από BaCh » 14 Νοέμ 2014, 10:29

Euphoria9 έγραψε:
BaCh έγραψε: Στα κρεβάτια συνήθως είναι από καθαρό ξύλο τα 4 πόδια του κρεβατιού.
Πρακτικά το κεφαλάρι και το ποδαρικό σε ένα αντίστοιχο κρεβάτι, ΔΕ μπορούν να είναι από καθαρό ξύλο, γιατί πολύ απλά δε βρίσκεται τόσο χοντρό δέντρο.
δηλαδη.. για παράδειγμα εδω λενε οτι τα επιπλα τους ειναι απο μασιφ
https://www.facebook.com/BasileiadesPai ... &sk=photos

δεν μπορεί να είναι??
Απ' ότι βλέπω κάποια λένε ότι είναι από μασίφ ξύλο, και κάποια από μελαμίνη.
Πολλά μπορούν να γίνουν από μασίφ ξύλο, όμως αυτό είναι δύσκολο και έχει τεράστιο κόστος! Μιλάμε για τριπλάσια τιμή και άνω.

Για τα συγκεκριμένα έπιπλα δε μπορώ να γνωρίζω αν δε τα αγγίξω και δε τα χτυπήσω για να ακούσω τί ήχο βγάζουν.

Συνήθως έπιπλα όπως αυτά συνδυάζουν μασίφ ξύλο (στα πόδια του κρεβατιού), MDF για τα υπόλοιπα, και νοβοπάν για τις μεγάλες επιφάνειες που δε χρειάζεται να είναι ενισχυμένες.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν κάποι@ δηλώνει ενδιαφέρον για κάποιο αντικείμενο παρακαλούμε να ελέγχει την αγγελία! Αν του δοθεί και δεν απαντήσει εντός 48 ωρών το αντικείμενο θα τίθεται και πάλι διαθέσιμο.

Παραλαβές χερί-χέρι από Αγ. Βαρβάρα και Μοναστηράκι.

Αποστολές κάνουμε μέσω Speedex σε όλη την Ελλάδα:
3€ τα δυο πρώτα κιλά + 1,24€ για κάθε επιπλέον κιλό.
Υπάρχει επιβάρυνση 2,48€ για την ζώνη απομακρυσμένων προορισμένων (Α.Π). Βλέπετε αν η περιοχή σας θεωρείται Α.Π. εδώ.
Ορισμένα ογκώδη αντικείμενα έχουν επιπλέον κόστος μεταφορικών, θα ενημερώνουμε σχετικά.

Άβαταρ μέλους
Euphoria9
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4609
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 12:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πώς ξεχωρίζουμε μελαμίνη?

Δημοσίευση από Euphoria9 » 25 Νοέμ 2014, 17:53

κοντευω να τρελαθω :z
βρηκα τα ομορφα κρεβατια με καλή τιμή (δεν θα ειναι ξυλο... :{ ). λεει οτι "Στην τιμή Δεν συμπεριλαμβανονται ταβλες"
, ενταξει, θελω να τα παραγγειλω και μου λεει οτι σε αυτο το κρεβατι δεν μπαινουν ταβλες, ουτε απλο τελαρο, μονό ορθοπεδικό τελάρο (τιμη 100 ευρώ) :z η πιο φθηνή λύση είναι να βαλουμε νοβοπαν και μετα ταβλες..

δεν καταλαβαινω τιποτα!!! πως δεν μπαινουν ταβλες? το ορθοπεδικο πως θα μπει? το νοβοπαν πως θα ειναι? θα ειναι κλειστο απο κατω? δεν θα αερίζεται το στρωμα? :please:
Κανένας δεν έγινε φτωχός δίνοντας
-------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Euphoria9
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4609
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 12:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πώς ξεχωρίζουμε μελαμίνη?

Δημοσίευση από Euphoria9 » 25 Νοέμ 2014, 18:17

αυτό που ταιριάζει είναι το ορθοπεδικό τελάρο με τέσσερα πόδια και όχι το σκέτο τελάρο.Αλλιώς θα μπει νοβοπάν το οποίο είναι ή ένα ενιαίο κομμάτι ή δύο και είναι κλειστό από κάτω.

το κρεβάτι είναι με τα πόδια, και αλλα 4 ποδια απο το τελαρο?? δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα! :wall:
Κανένας δεν έγινε φτωχός δίνοντας
-------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - χόμπι - διασκέδαση”