Συμβουλή για σιδεράκια

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
selefa
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: 19 Δεκ 2011, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Συμβουλή για σιδεράκια

Δημοσίευση από selefa » 03 Απρ 2015, 13:12

Καλησπέρα. Θέλω να βάλω σιδεράκια πάνω-κάτω. Το πρόβλημα είναι τα χρήματα.
Όταν είχα κοιτάξει παλιότερα για κεραμικά μου είχαν πει 1500 ε αλλά τώρα οι τιμές μου φαίνονται απαγορευτικές.
2700+είτε μεταλλικά είτε κεραμικά είτε invisalign... τα υπόλοιπα είδη είναι ακόμα πιο ακριβά (κάνω δυο -τρια μεταπτυχιακά με τα λεφτά).
Ειδικά για τα invisalign εκεί είναι το γέλιο. Ο κάθε γιατρός το κοστολογεί ανάλογα με τα πόσα ιατρεία έχει στην πόλη για να βγάζει τα έξοδα. Έχω ακούσει δηλαδή και 4.500ε.
Εκτός αυτού επειδή έχω δει τα βιντεάκια της ίδιας εταιρίας που τα φτιάχνει, έχω διαβάσει άρθρα, δημοσιεύσεις κτλ η κοστολόγηση δεν θα έπρεπε να είναι τόσο μεγάλη, αλλά λιγότερη από τα κλασικά σιδεράκια, γιατί απλά ο γιατρός δε δυσκολεύεται τόσο όσο με τα κεραμικά ή τα μεταλλικά, γιατί αυτά σπάνε και θέλουν παραπάνω ιατρική φροντίδα. Οπότε επειδή είναι της μόδας βαράνε αλύπητα...

Ωστόσο, λέω ok από το να ξενιτευτώ και να δίνω τα λεφτά μου στο εξωτερικό (προτιμώ να αφήσω τα λεφτά σε έναν Έλληνα, ακόμα και αν η διαφορά είναι μεγάλη σε σχέση με το εξωτερικό) λέω ας κάνω μια προσπάθεια και μέσω του χαρισέτο.
Γνωρίζει κανείς κάποιον ορθοδοντικό που να κάνει σιδεράκια σε ΛΟΓΙΚΕΣ τιμές, από Θεσσαλονίκη ή τις γύρω περιοχές (ακόμα και Δράμα που είναι το πατρικό εκεί και μπορώ να πηγαίνω);;;

Τώρα αν δεν ξέρετε κανέναν από εδώ και κάποιοι από σας έχετε βγει στο εξωτερικό πείτε μου τη γνώμη σας και αν μπορείτε προτείνεται μου κάποιον.
Επίσης αν κάποιοι έχετε πάει στο Endomak των Σκοπίων για τα δόντια σας, θα ήθελα να μου πείτε τις εντυπώσεις σας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος selefa την 03 Απρ 2015, 14:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η Συλλογή από βιβλία
_________________
-Έχω τρεις γατούλες, οπότε μπορεί να βρείτε τριχούλες σε αυτά που χαρίζω.
-Δεν τηρώ σειρά προτεραιότητας σε αυτά που χαρίζω. Κοιτάω τη συνολική εικόνα του μέλους.
-Σε αγενείς -είτε προς εμένα, είτε προς άλλο μέλος- δεν χαρίζω. Παραέγινε το κακό.
-Κάνω αποστολές και με το Box Now
-Δεν μπορώ πάντα να είμαι άμεση στις αποστολές που κάνω.
-Λόγω έλλειψης χώρου δεν κρατάω μεγάλο χρονικό διάστημα τις αγγελείες ανοιχτές.
-Για τα πράγματα αξίας περιμένω πάνω από 48 ώρες για τα χαρίσω.

Χρωστάω στο μέλος STRAWBERRY8 1,60 ε

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23537
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή για σιδεράκια

Δημοσίευση από Aria » 03 Απρ 2015, 13:34

Το κόστος για τα σιδεράκια είναι ανάλογα το πρόβλημα του καθενός. Μπορεί να κοστίσει 600 ευρώ, μπορεί και 3.000. Το λέω αυτό επειδή λέτε αν γνωρίζει κάποιος πιο χαμηλή τιμή απ ότι σας είπαν.
Του ανηψιού μου π.χ κόστισαν 2300 αν θυμάμαι καλά...Επειδή λοιπόν αντιμετωπίσαμε κι εμείς το ίδιο πρόβλημα (των χρημάτων), ρωτώντας γνωστούς βρήκαμε ορθοδοντικό ο οποίος κάνει ευκολίες. Δώσαμε την πρώτη φορά 300 ευρώ και τα υπόλοιπα δίνουμε σε κάθε επίσκεψη (μία φορά το μήνα) 70 ευρώ. Όλος ο χρόνος που θα χρειαστεί η θεραπεία είναι 2 χρόνια σχεδόν. Άρα μέχρι να τελειώσουμε θα έχουμε εξοφλήσει και το ποσό σχεδόν.
Αν είσασταν Αθήνα θα σας τον σύστηνα αλλά δεν είστε. Αν λοιπόν δεν βρείτε από εδώ μέσα κάποιον, ρωτήστε γνωστούς που έχουν παιδιά. Δεν μπορεί να μην υπάρχει κάποιος γιατρός που να κάνει τέτοιου είδους ευκολίες και στην Θεσ/νικη...

Άβαταρ μέλους
selefa
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: 19 Δεκ 2011, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή για σιδεράκια

Δημοσίευση από selefa » 03 Απρ 2015, 13:39

Γνωρίζω ότι ανάλογα του προβλήματος πάει και η τιμή, αλλά πιστεύω ότι είναι εξωφρενική η τιμή των 2700+ όταν πριν από 4 χρόνια μου είχαν πει 1500 ε.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η Συλλογή από βιβλία
_________________
-Έχω τρεις γατούλες, οπότε μπορεί να βρείτε τριχούλες σε αυτά που χαρίζω.
-Δεν τηρώ σειρά προτεραιότητας σε αυτά που χαρίζω. Κοιτάω τη συνολική εικόνα του μέλους.
-Σε αγενείς -είτε προς εμένα, είτε προς άλλο μέλος- δεν χαρίζω. Παραέγινε το κακό.
-Κάνω αποστολές και με το Box Now
-Δεν μπορώ πάντα να είμαι άμεση στις αποστολές που κάνω.
-Λόγω έλλειψης χώρου δεν κρατάω μεγάλο χρονικό διάστημα τις αγγελείες ανοιχτές.
-Για τα πράγματα αξίας περιμένω πάνω από 48 ώρες για τα χαρίσω.

Χρωστάω στο μέλος STRAWBERRY8 1,60 ε

Άβαταρ μέλους
dr_liakos
Platinum Member
Platinum Member
21 17
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011, 21:55
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή για σιδεράκια

Δημοσίευση από dr_liakos » 03 Απρ 2015, 13:49

Σιδεράκια ΔΕΝ βάζουν οι οδοντοτεχνίτες, αυτοί κάνουν μόνο οδοντοστοιχίες, θήκες κλπ, άντε και τους κινητούς μηχανισμούς ("μασελάκια") των ορθοδοντικών. Σιδεράκια όχι.
Ακόμη και τις προσθετικές εργασίες που πολλοί οδ/τες κάνουν (παράνομα εννοείται), εγώ δεν θα τους τις εμπιστευόμουν χωρίς γιατρό. Όπως δεν θα εμπιστευόμουν κάποια θεραπεία των ματιών μου στον οπτομέτρη που φτιάχνει και πουλά γυαλιά στο κατάστημα οπτικών. Έχω δε αρκετά (3-4) περιστατικά από γνωστούς μου που έπαθαν ζημιά από οδ/τες. Η γνώμη μου: Μην κάνεις ΤΙΠΟΤΑ σε οδοντοτεχνίτη χωρίς τη μεσολάβηση γιατρού. :wall:
Για την ΠΓΔΜ δεν έχω προσωπική γνώση, αλλά από ό,τι ακούμε στα ΜΜΕ είναι όντως πολύ οικονομικά αλλά και με μεγάλη "έκπτωση" και στην ποιότητα, την αξιοπιστία και την ασφάλεια. :judge:
Κατά την γνώμη μου, είτε άσε τα όπως είναι τα δόντια σου, είτε βρες έναν γιατρό ορθοδοντικό που εμπιστεύεσαι. Υπάρχει και η λύση της Οδοντιατρικής Σχολής στο ΑΠΘ, που αναλαμβάνουν κάποια περιστατικά με πολύ μικρότερη συμμετοχή του ασθενή, και πάντα υπό την επίβλεψη των καθηγητών. Ρώτα κι εκεί, δεν χάνεις κάτι.

Άβαταρ μέλους
elenica
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2764
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 09:09
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Φιλαδέλφειας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή για σιδεράκια

Δημοσίευση από elenica » 03 Απρ 2015, 14:11

Αθηνα ειμαι αλλα θελω να σου πω,πανω κατω οι τιμες ειναι απο 2000-3000 ευρω,πριν 6-7 χρονια μου λεγανε 3500.....Σημερα δινω 2000 ευρω για την κορη μου ,μου ειπε οτι θα κρατισει δυο χρονια η θεραπια (και μετα για οσο χριαζετε να μας βλεπει μεχρι να σταθεροποιηθουν τα δοντια (μεταλλικα βαλαμε πανω -κατω)
εχω PAY-PAL
256-253

Αν ζητήσετε κάτι παρακαλώ να είστε συνεπής (10 μερες) αλλιώς η συναλλαγή ακυρώνεται.

Δεν χαριζω στο-
lanciateo,giotasar

Άβαταρ μέλους
selefa
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: 19 Δεκ 2011, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή για σιδεράκια

Δημοσίευση από selefa » 03 Απρ 2015, 14:26

dr_liakos έγραψε:Σιδεράκια ΔΕΝ βάζουν οι οδοντοτεχνίτες, αυτοί κάνουν μόνο οδοντοστοιχίες, θήκες κλπ, άντε και τους κινητούς μηχανισμούς ("μασελάκια") των ορθοδοντικών. Σιδεράκια όχι.
Ακόμη και τις προσθετικές εργασίες που πολλοί οδ/τες κάνουν (παράνομα εννοείται), εγώ δεν θα τους τις εμπιστευόμουν χωρίς γιατρό. Όπως δεν θα εμπιστευόμουν κάποια θεραπεία των ματιών μου στον οπτομέτρη που φτιάχνει και πουλά γυαλιά στο κατάστημα οπτικών. Έχω δε αρκετά (3-4) περιστατικά από γνωστούς μου που έπαθαν ζημιά από οδ/τες. Η γνώμη μου: Μην κάνεις ΤΙΠΟΤΑ σε οδοντοτεχνίτη χωρίς τη μεσολάβηση γιατρού. :wall:
Για την ΠΓΔΜ δεν έχω προσωπική γνώση, αλλά από ό,τι ακούμε στα ΜΜΕ είναι όντως πολύ οικονομικά αλλά και με μεγάλη "έκπτωση" και στην ποιότητα, την αξιοπιστία και την ασφάλεια. :judge:
Κατά την γνώμη μου, είτε άσε τα όπως είναι τα δόντια σου, είτε βρες έναν γιατρό ορθοδοντικό που εμπιστεύεσαι. Υπάρχει και η λύση της Οδοντιατρικής Σχολής στο ΑΠΘ, που αναλαμβάνουν κάποια περιστατικά με πολύ μικρότερη συμμετοχή του ασθενή, και πάντα υπό την επίβλεψη των καθηγητών. Ρώτα κι εκεί, δεν χάνεις κάτι.
Ναι συγνώμη ορθοδοντικό εννούσα (θα το διορθώσω). Έχω υπόψη μου και το ΑΠΘ, αν κάποια στιγμή σηκώσουν το τηλ (ωστόσο σκέφτομαι να πάω από εκεί γιατί η γραμματέας πρέπει να λείπει μονίμος από το γραφείο).
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η Συλλογή από βιβλία
_________________
-Έχω τρεις γατούλες, οπότε μπορεί να βρείτε τριχούλες σε αυτά που χαρίζω.
-Δεν τηρώ σειρά προτεραιότητας σε αυτά που χαρίζω. Κοιτάω τη συνολική εικόνα του μέλους.
-Σε αγενείς -είτε προς εμένα, είτε προς άλλο μέλος- δεν χαρίζω. Παραέγινε το κακό.
-Κάνω αποστολές και με το Box Now
-Δεν μπορώ πάντα να είμαι άμεση στις αποστολές που κάνω.
-Λόγω έλλειψης χώρου δεν κρατάω μεγάλο χρονικό διάστημα τις αγγελείες ανοιχτές.
-Για τα πράγματα αξίας περιμένω πάνω από 48 ώρες για τα χαρίσω.

Χρωστάω στο μέλος STRAWBERRY8 1,60 ε

Άβαταρ μέλους
polina27
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5581
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 13:26
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Επανομής Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή για σιδεράκια

Δημοσίευση από polina27 » 03 Απρ 2015, 15:28

καλησπέρα
έγω εχω μια καταπληκτική γιατρό στην επανωμη αν θες να σου δώσω το τηλεφωνο της να μιλήσετε ..
ειναι πολύ καλή και στο λεω γιατι εχω καεί απο οδοντιατρους ..
επίσης εχω και εναν γειτονα που ο γιος του ειναι στην θεσσαλονικη εχει ιατρειο δεν τον ξερω σαν γιατρο πως δουλευει ομως αν θες μπορώ να σου δωσω και το τηλεφωνο αυτουνου,,
Αποστολές κάνω 2 φορες τον μήνα!
Εχω 3 μωρά,το τελευταιο ειναι ακομα βρεφος
ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΑΣ ΛΟΙΠΌΝ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΖΗΤΆΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΘΑ ΤΟ ΛΑΜΒΆΝΕΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΕ 1.5 ΜΗΝΑ!


ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΚΑΙ PAYPAL
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

επομενη αποστολη θα γινει 1 ή 4/4

Άβαταρ μέλους
selefa
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: 19 Δεκ 2011, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή για σιδεράκια

Δημοσίευση από selefa » 03 Απρ 2015, 15:35

polina27 έγραψε:καλησπέρα
έγω εχω μια καταπληκτική γιατρό στην επανωμη αν θες να σου δώσω το τηλεφωνο της να μιλήσετε ..
ειναι πολύ καλή και στο λεω γιατι εχω καεί απο οδοντιατρους ..
επίσης εχω και εναν γειτονα που ο γιος του ειναι στην θεσσαλονικη εχει ιατρειο δεν τον ξερω σαν γιατρο πως δουλευει ομως αν θες μπορώ να σου δωσω και το τηλεφωνο αυτουνου,,
Η γιατρός στην επανωμή είναι απλά οδοντίατρος ή είναι και ορθοδοντικός; Ρωτάω γιατί μόνο ο ορθοδοντικός βάζει σιδεράκια...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η Συλλογή από βιβλία
_________________
-Έχω τρεις γατούλες, οπότε μπορεί να βρείτε τριχούλες σε αυτά που χαρίζω.
-Δεν τηρώ σειρά προτεραιότητας σε αυτά που χαρίζω. Κοιτάω τη συνολική εικόνα του μέλους.
-Σε αγενείς -είτε προς εμένα, είτε προς άλλο μέλος- δεν χαρίζω. Παραέγινε το κακό.
-Κάνω αποστολές και με το Box Now
-Δεν μπορώ πάντα να είμαι άμεση στις αποστολές που κάνω.
-Λόγω έλλειψης χώρου δεν κρατάω μεγάλο χρονικό διάστημα τις αγγελείες ανοιχτές.
-Για τα πράγματα αξίας περιμένω πάνω από 48 ώρες για τα χαρίσω.

Χρωστάω στο μέλος STRAWBERRY8 1,60 ε

Άβαταρ μέλους
νοπη
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3485
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 23:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Συκεών Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή για σιδεράκια

Δημοσίευση από νοπη » 03 Απρ 2015, 18:15

Kαλησπερα. Ο οδοντιατρος μου, εχει καποια μερα μεσα στην βδομαδα ορθοδοντικο για δωρεαν εκτίμηση. Εχει καλες τιμες απο οτι εχω ακουσει. Αν θελεις στειλε πμ για τηλ.

Άβαταρ μέλους
polina27
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5581
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 13:26
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Επανομής Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή για σιδεράκια

Δημοσίευση από polina27 » 03 Απρ 2015, 18:32

selefa έγραψε:
polina27 έγραψε:καλησπέρα
έγω εχω μια καταπληκτική γιατρό στην επανωμη αν θες να σου δώσω το τηλεφωνο της να μιλήσετε ..
ειναι πολύ καλή και στο λεω γιατι εχω καεί απο οδοντιατρους ..
επίσης εχω και εναν γειτονα που ο γιος του ειναι στην θεσσαλονικη εχει ιατρειο δεν τον ξερω σαν γιατρο πως δουλευει ομως αν θες μπορώ να σου δωσω και το τηλεφωνο αυτουνου,,
Η γιατρός στην επανωμή είναι απλά οδοντίατρος ή είναι και ορθοδοντικός; Ρωτάω γιατί μόνο ο ορθοδοντικός βάζει σιδεράκια...
ειναι αυτη
http://www.xo.gr/profile/profile-907539144/el/

εμεις τις θηκες μας εκεινη της τοποθετησε τωρα αν θες παρε και κανε μια ερωτηση
Αποστολές κάνω 2 φορες τον μήνα!
Εχω 3 μωρά,το τελευταιο ειναι ακομα βρεφος
ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΑΣ ΛΟΙΠΌΝ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΖΗΤΆΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΘΑ ΤΟ ΛΑΜΒΆΝΕΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΕ 1.5 ΜΗΝΑ!


ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΚΑΙ PAYPAL
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

επομενη αποστολη θα γινει 1 ή 4/4

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”