7ο ΧΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΖΑΡΙ FREE FESTIVAL 3/10/10 ΚΑΡΑΤΑΣΙΟΥ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panos
Συντονιστής
Συντονιστής
4 1
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: 03 Μαρ 2008, 17:12
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ελλομένου Λευκάδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 47
Μπλούζα: XL
Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: 7ο ΧΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΖΑΡΙ FREE FESTIVAL 03/10 ΚΑΡΑΤΑΣΙΟΥ

Δημοσίευση από panos » 05 Οκτ 2010, 16:17

Kαποιοι απλα μπερδευουν 2 πραγματα !

Το xariseto.gr ξεκινησε και συνεχίζει με ΒΑΣΙΚΟ στοχο την επαναχρησιμοποιηση
απο εκει και περα επειδη ειδαμε τις αναγκες , μπηκαμε ολοι μαζι σε μια διαδικασια ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΠΟΙΑ Μ.Κ.Ο και χωρις κερδος και επιδοτησεις (οπως πολλες ΜΚΟ) να μαζευουμε τα πραγματα που δεν θελουμε και να τα χαριζουμε σε ατομα που εχουν αναγκη.

Κανονικα αυτο το κοινωνικο εργο ειναι καποιων ΜΚΟ οπως praksis, Αρσις , Γιατροι χωρις συνορα ,κ.α που ιδρυθηκαν μονο για αυτον το σκοπο , φυσικα το xariseto.gr μπηκε σε αυτην την διαδικασια και λογο αναγκων (αυτων που εχουν αναγκη) και επειδη ΔΕΝ θελουμε αυτα που περισευουν να καταληγουν σε χωματερες.

Αρα καλυτερα να στηριζουμε αυτο το ΜΗ κερδοσκοπικο και ΜΗ επιδοτουμενο "λιθαρακι" παρα να το "κακολογουμε"

Ευχαριστω
Μερικοί ΚΑΝΟΝΕΣ
-Να απαντάτε ΠΡΩΤΑ στην ΑΓΓΕΛΙΑ και με pm ΜΟΝΟ τηλέφωνό ΑΝ τελικα το πάρετε εσείς !
-Παρακαλώ τα μηνύματα να τα γράφετε με μικρά ελληνικά και οχι ΚΕΦΑΛΑΙΑ ή greeklish.
-Να είστε ευγενικοί , αναλυτική στην δημοσίευση, συνεπής στα ραντεβού , να ελέγχετε της απαντήσεις στις αγγελίες σας και ΜΗΝ ζητάτε ΣΥΝΕΧΕΙΑ !
- Ξεκινάμε τον τίτλο με [ΧΑΡΙΖΩ] ΤΑΔΕ ή [ΖΗΤΑΩ] ΤΑΔΕ ,μαζί με της αγκύλες !
- Οταν πάρουμε ή δώσουμε , ποστάρουμε και ευχαριστούμε το μέλος (αν έχουμε ζητήσει) για να κλειδώσει κάποιος mod την αγγελία.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ τους !

ΜΗΝ στέλνετε pm για απορίες ! Υπάρχει ανάλογο ΘΕΜΑ ! Ωστε να μαθαίνουν και άλλοι !

asadi
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Δεκ 2008, 14:55
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης

Re: 7ο ΧΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΖΑΡΙ FREE FESTIVAL 03/10 ΚΑΡΑΤΑΣΙΟΥ

Δημοσίευση από asadi » 05 Οκτ 2010, 16:48

οπως ξαναειπα, το φεστιβαλ νομιζα οτι γινεται για να μαζευτουν τα πραγματα να πανε εκει που τα χρειαζονται.
δεν καταλαβα για ανταλλαγη..παρολο που ηξερα οτι το site ειναι για αυτο το σκοπο.
ηρθαμε για να δωσουμε πραγματα , οχι για να παρουμε. κ ετσι οπως μας φανηκε πηραμε τα πραγματα κ τα πηγαμε για αλλη μια φορα σε εκκλησια..πραγμα που για μενα ειναι χειροτερο, γιατι εκει πραγματικα αμφιβαλλω για το τι γινετε..
γι'αυτο κ χαρηκα με εσας κ ηθελα να τα φερω εκει.
προφανως εχει γινει μια παρεξηγηση,
εχετε δικια για οτι επρεπε να σας μιλισουμε την κυριακη.
επισης, παρολο που ειναι γελοιο να απαντας σε κατι τοσο ασημαντο.
ειμαι στο χωρο εργασιας μου απο τισ 9 το πρωι ως τις 9 το βραδυ. λυπαμαι που μπαινω κ βγαινω, αλλα δεν μπορω νακανω αλλιως.
δεν ειχα σκοπο να πεταξω μια προταση κ να εξαφανιστω...
κ αν ο δικος μου ο τροπος ηταν λιγο αυστηρος ηταν απο απογοητευση κ μονο.
λυπαμαι που μου επιτιθεστε ετσι, πραγματικα..

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5022
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: 7ο ΧΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΖΑΡΙ FREE FESTIVAL 03/10 ΚΑΡΑΤΑΣΙΟΥ

Δημοσίευση από gogo » 05 Οκτ 2010, 16:54

σας επιτεθηκαμε επειδη ηταν καπως αυτο που γραψατε, οντως τελικα ειχε γινει παρεξηγηση.
Κι εμεις τα ρουχα που μενουν θελουμε να πηγαινουν καπου που να πιανουν τοπο, ας πουμε σε μια εκκλησια συγκεκριμενα των Τρειων Ιεραρχων δεν θα ξαναπαμε γιατι οπως τα πηγαμε μαθαμε οτι πηγαν στους Ρομ οι οποιοι τα εμπορευονται.
Και για αυτο ξαναλεω οταν πλησιαζει παζαρι αν γνωριζω οτι θελετε καποια ρουχα για καποιες οικογενειες να με ενημερωνετε για να κραταω, κι εμεις θελουμε να πηγαινουν καλυτερα σε οικογενειες κατευθειαν παρα σε διαφορες ΜΚΟ

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5022
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: 7ο ΧΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΖΑΡΙ FREE FESTIVAL 03/10 ΚΑΡΑΤΑΣΙΟΥ

Δημοσίευση από gogo » 05 Οκτ 2010, 16:57

Αυτο που με στεναχωρησε περισσοτερο μπορω να πω ειναι οτι δεν ηρθατε εκει να μιλησετε μαζι μας, και μπηκατε απλα κανατε ενα Post που προσεβαλε περισσοτερο τα μελη που ηρθαν εκει χαλαλιζοντας μια μερα ξεκουρασης, που για πολλους ειναι πραγματικα πολυτιμη αυτη η μερα.

Άβαταρ μέλους
PavlitoRT
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
80 30
Δημοσιεύσεις: 14859
Εγγραφή: 24 Μάιος 2009, 18:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Περαία
Επικοινωνία:

Re: 7ο ΧΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΖΑΡΙ FREE FESTIVAL 03/10 ΚΑΡΑΤΑΣΙΟΥ

Δημοσίευση από PavlitoRT » 05 Οκτ 2010, 17:09

Εσείς μπήκατε σε αυτή τη συζήτηση για να αμφισβητήσετε την εθελοντική προσφορά των συνανθρώπων και μελών που αφιέρωσαν μία ημέρα ξεκούρασης στο παζάρι για να συμβάλλουν στο κοινωνικό , οικολογικό, φιλανθρωπικό και συνάμα περιβαλλοντικό έργο της μη κερδοσκοπικής ιστοσελίδας http://www.xariseto.gr ; Από την επίσκεψή σας στο πρώην στρατόπεδο Καρατάσιου και στην εκδήλωση free festival της Κυριακής το μόνο που καταχωρήθηκε στη μνήμη σας ήταν αυτό; Είχατε μείνει στο τέλος της εκδήλωσης, όταν είχε φύγει ο κόσμος και υπήρχαν μόνο μέλη του xariseto.gr και τους είδατε να τραβούν τις σακούλες;;;. Γιατί εγώ άκουσα για 63 γίγας σακούλες 320lt με ρούχα που περίσσεψαν και ήδη έχουν πάρει το δρόμο παράδοσής τους σε φιλανθρωπικά ιδρύματα και ιεραποστολές... Ας σεβαστούμε λίγο τον κόπο εκείνων που κάθησαν το βράδυ της Κυριακής και εχθες για να συμμαζέψουν τον χώρο και να ταξινομήσουν όλα αυτά που απέμειναν για να τα κάνουν σωστή διαλογή και να πάρουν τον δρόμο τους για εκεί που πρέπει (Να σημειώσω ότι για προσωπικούς λόγους δεν ήμουν το βράδυ. Δυστυχώς βοήθησα μόνο 08:00-19:00. Άρα δεν τα αναφέρω για να προβάλλω τον εαυτό μου). Μην διαστρεβλώνετε την αλήθεια! Μην προσπαθείτε να δημιουργήσετε εντυπώσεις! Αν έχετε οικολογική και φιλανθρωπική συνείδηση βοηθήστε την προσπάθεια. Αν πάλι όχι, τότε πολύ απλά προσπεράστε...
Επειδή έτυχε να είμαι 6 ώρες στην πύλη και είδα όσους έρχονταν με τα αυτοκίνητα, έχω να δηλώσω ότι εντυπωσιάστηκα από την ανταπόκριση του κόσμου και συγκινήθηκα πολύ με τον απλό κόσμο που κάποιοι εξ αυτών έκαναν πολλά χιλιόμετρα για να αφήσουν μόνο πράγματα και αναχωρούσαν αμέσως. Το ότι κάποιοι πήραν πάρα πολλά για προσωπικό τους όφελος ή ακόμα και από απληστία σίγουρα θα έγινε. Είναι όμως κάτι αναπόφευκτο. Δεν μπορεί να ελεγχθεί 100%. Δεν έχουμε καν αστυνομικές γνώσεις. Ούτε πρόκειται να καταφύγουμε σε τέτοια μέσα. Γιατί όπως και σε κάθε κοινωνία, έτσι και στο xariseto.gr που είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας πάντα υπάρχουν αυτοί οι άνθρωποι, αλλά πιστέψτε με, είναι πολύ λίγοι μπροστά στην πλειοψηφία των συνανθρώπων μας που όπως έχω διαπιστώσει διακατέχονται από ζεστά αισθήματα ανθρωπιάς.


Συγνώμη για την κούραση που πιθανώς μετέφερα στα μέλη με την ανάγνωση της δημοσίευσής μου!!!
Εικόνα

Horus
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
6 3
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 22:14
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Παλαιόκαστρο
Επικοινωνία:

Re: 7ο ΧΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΖΑΡΙ FREE FESTIVAL 03/10 ΚΑΡΑΤΑΣΙΟΥ

Δημοσίευση από Horus » 05 Οκτ 2010, 17:12

Από τη στιγμή που το μέλος "κατάλαβε" το τι έγινε και τελικά έγινε παρεξήγηση και από τις 2 μεριές, προτείνω να το αφήσουμε εδώ το εν λόγο θέμα και να μην χαλάμε άλλο αυτό το όμορφο γεγονός που κάποιοι ίδρωσαν για να γίνει..

Φιλικά Θοδωρής!

palmira
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 21:09
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: 7ο ΧΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΖΑΡΙ FREE FESTIVAL 03/10 ΚΑΡΑΤΑΣΙΟΥ

Δημοσίευση από palmira » 05 Οκτ 2010, 17:25

εεε! για μένα αυτή ήταν μια μέρα ξεκούρασης, διότι ούτε μαγείρεψα, ούτε σιδέρωσα, ούτε διάβασα τα παιδιά, ούτε έπλυνα, ούτε καθάρισα κλπ κλπ, όλα αυτά τα ξεκούραστα που κάνουν όλες οι εργαζόμενες μητέρες :lol:

τα λέμε στο επόμενο και σύντομα παρακαλώ!

Άβαταρ μέλους
elachl
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1103
Εγγραφή: 31 Μαρ 2009, 11:58
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Επικοινωνία:

Re: 7ο ΧΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΖΑΡΙ FREE FESTIVAL 03/10 ΚΑΡΑΤΑΣΙΟΥ

Δημοσίευση από elachl » 05 Οκτ 2010, 19:32

θελω και γω να πω συγχαρητηρια σε ολους που αφιερωσανε τοσο χρονο για το παζαρι..
και κανανε αυτην την φοβερη απο οτι λενε ολοι εκδηλωση.
στεναχωριεμαι απιστευτα που δεν ημουνα κια γω εκει..σιγουρα θα ηθελα να ειμαι εθελοντρια μιας και τις κυριακες δεν δουλευω..κριμα να μας χωριζει το αιγαιο πελαγος :( :( :(
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
θα στελνω οτι θελετε με ελτα αφου παραλαβω τα γραμματοσημα.συγνωμη που δεν μπορω να ανταπεξελθω διαφορετικα αυτη τη στιγμη λογω οτι την χειμερινη περιοδο ειμαι πολυ χαμηλομισθη!

asadi
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Δεκ 2008, 14:55
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης

Re: 7ο ΧΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΖΑΡΙ FREE FESTIVAL 03/10 ΚΑΡΑΤΑΣΙΟΥ

Δημοσίευση από asadi » 05 Οκτ 2010, 19:44

ευχαριστω τον horus.
νομιζω προσπαθησα να εξηγησω τι συνεβη.
παρολα αυτα, πριν λιγο μιλησα με την μητερα ενος φιλου που ειναι μελος του forum και εχει ασχοληθει πολυ περισσοτερο απο μενα. μου ειπε οτι ειχε τις ιδιες εντυπωσεις. μια κυρια μαζευε τσαντες χωρις καν να δει τι εχουν μεσα, για να διαλεξει δηλαδη τι ηθελε για τον εαυτο της η οχι. κ την ειχε παρει απο πισω μεχρι να αφησει τα πραγματα κ πηρε ολοκληρη τη βαλιτσα. τα πηγαινε κατευθειαν στο αμαξι της. δεν ξερω τι ηταν αυτη. θα μπορουσε να ειναι απο αυτους που λετε που μαζευουν για εμποριο??
αν μαθω ακριβως τι εγινε θα σας ενημερωσω.ισως κ η ιδια να το αναφερει, η κυρια που ειναι μελος..

Βανεσσα
Platinum Member
Platinum Member
56 25
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 10 Σεπ 2010, 21:16
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Κηφισιάς Αττικής
Τοποθεσία: Πειραιας
Επικοινωνία:

Re: 7ο ΧΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΖΑΡΙ FREE FESTIVAL 03/10 ΚΑΡΑΤΑΣΙΟΥ

Δημοσίευση από Βανεσσα » 05 Οκτ 2010, 20:33

pπροσωπικα νιωθω την αναγκη να ευχαριστησω τα παιδια που εμπνευστηκεν και υλοποιησαν την ολη ιδεα, οχι μονο του παζαριου, αλλα κυριως του σαιτ, χωρις κανενα προσωπικο οφελος, με πολυ μερακι!!!!
Χωρις εσας, θα εμεναν αχρησιμοποιητα τοσα αντικειμενα που, ενω για καποιον ειναι σκουπιδια, για αλλον ειναι θησαυρος!!!!
Οσο για το παζαρι, μπραβο σας!!!! Ειναι φοβερη η προσπαθεια σας, ακομα κ το να ωαχνετε τον καλυτερο δυνατο προορισμο για τα πραγματα που περισσεψαν...τι να πω... μπραβο σε ολους!!!
Νομιζω εκει πρεπει να εστιασουμε ολοι...τα παιδια του χαρισε το δεν ειναι ο..big brother για να βλεπουν τι κ ποσα παιρνει ο καθενας.... :thank:
Για εκτος, στελνω με κουριερ του χαρισε το η με προπληρωμενους φακελους
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Παζάρια”