[in process] Αναβάθμιση του xariseto.gr σε phpbb 3.2

Το xariseto.gr εξελίσσεται συνεχώς και χρειάζεται... τη βοήθειά σας! Αν βρήκατε κάποιο πρόβλημα ή λάθος αναφέρετέ το εδώ, ανοίγοντας νέο θέμα! Θα προσπαθήσουμε να το λύσουμε άμεσα.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Συντονιστες υπάρχουν πολλοι... admin όμως ένας ! Κατά την πλοήγησή σας στο xariseto.gr ενδέχεται να εντοπίσετε κάποιο πρόβλημα, ασήμαντο, μικρό, ενοχλητικό ή σοβαρό. Κάποια γραφικά ίσως να μην εμφανίζονται όπως έπρεπε. Κάποιες σελίδες ίσως να μη λειτουργούν φυσιολογικά. Μπορεί να βρήκατε ένα ορθογραφικό ή γραμματικό λάθος ή ακόμη και κάποια φράση γραμμένη στα αγγλικά. Δεν έχει σημασία πόσο σοβαρό ή όχι είναι το πρόβλημα που εντοπίσατε. Αυτό που θέλουμε είνα να μας το αναφέρετε, ώστε να διορθωθεί.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι βρήκατε κάποιο πρόβλημα στο site. Σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που θα χρειαστεί να κάνετε είναι να δημιουργήσετε σε αυτό το forum (Bug Reports) ένα νέο θέμα. Δώστε έναν όσο το δυνατόν περισσότερο περιγραφικό τίτλο και στη συνέχεια στο κυρίως μήνυμά σας αναφέρετε όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα, ποια είναι η διεύθυνση της σελίδας στην οποία εντοπίσατε το πρόβλημα, πως πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να αναπαράγουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα, αλλά και screenshot του προβλήματος εφόσον έχετε αυτήν τη δυνατότητα.

Στο ίδιο θέμα θα συμμετέχουν και οι υπόλοιποι χρήστες εκφράζοντας τυχόν σχόλιά τους για το πρόβλημα. Αργά ή γρήγορα θα ελέγξω και εγώ το συγκεκριμένο θέμα και θα του δώσω έναν χαρακτηρισμό:

* [not a bug] - Το πρόβλημα που αναφέρατε... δεν είναι bug του forum. Ίσως να ευθύνεται κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε στον Η/Υ σας ή απλά δεν είναι καν πρόβλημα, αλλά δυνατότητα (it's not a bug, it's a feature!).
* [awaiting] - Απαιτούνται περισσότερες πληροφορίες για τον εντοπισμό του προβλήματος και την επίλυσή του. Ίσως να μην είναι καν πρόβλημα και απλά να χρειάζονται ορισμένες διευκρινήσεις.
* [confirmed] - Το πρόβλημα είναι υπαρκτό! Αυτό δεν σημαίνει ότι λύθηκε ωστόσο...
* [in process] - Το πρόβλημα είναι γνωστό και έχουν ξεκινήσει προσπάθειες για την άμεση επίλυσή του.
* [resolved] - Το πρόβλημα υπήρχε, αλλά πλέον... δεν υπάρχει, καθώς αντιμετωπίστηκε με επιτυχία. Σας ευχαριστούμε!

Όταν ένα πρόβλημα χαρακτηρίζεται ως [resolved] τότε θα κλειδώνει και κάποια στιγμή ίσως και να διαγραφεί.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας και... καλό bug hunting!
Άβαταρ μέλους
demykou
Platinum Member
Platinum Member
53 25
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: 11 Σεπ 2010, 21:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αμαρουσίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

[in process] Re: Αναβάθμιση του xariseto.gr σε phpbb 3.2

Δημοσίευση από demykou » 30 Ιαν 2017, 21:27

toutsif έγραψε:
30 Ιαν 2017, 14:56
Καλησπέρα. Προσπαθώ και από υπολογιστή και από κινητό να ανεβάσω τη Συλλογή μου και δε μπορώ να ανεβάσω καθόλου φωτογραφίες. Στο κινητό απλά δεν ανταποκρίνεται και στον υπολογιστή μου βγάζει http error
Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγω σήμερα.Σε μια αγγελία που ανέβασα μου έβγαζε ακριβώς το ίδιο μύνημα που αναφέρει και το άλλο μέλος και τελικά τις ανέβασα τις φωτο απο το eikona info.Πείτε μας αν διορθώθηκε το πρόβλημα.


Άβαταρ μέλους
stathis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 26 Ιαν 2013, 18:52
Νομός κατοικίας: Ν. Χανίων
Δήμος - Κοινότητα: Τραγανού Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[in process] Re: Αναβάθμιση του xariseto.gr σε phpbb 3.2

Δημοσίευση από stathis » 30 Ιαν 2017, 22:26

demykou έγραψε:
30 Ιαν 2017, 21:27
Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγω σήμερα.Σε μια αγγελία που ανέβασα μου έβγαζε ακριβώς το ίδιο μύνημα που αναφέρει και το άλλο μέλος και τελικά τις ανέβασα τις φωτο απο το eikona info.Πείτε μας αν διορθώθηκε το πρόβλημα.
Πόσο μεγάλη ήταν η εικόνα και πόση ώρα έκανε μέχρι να βγάλει error;

Θα βοηθούσε αυτή η πληροφορία για να βρούμε το σφάλμα :)

Άβαταρ μέλους
ελενα79
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2744
Εγγραφή: 10 Φεβ 2014, 15:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Παρασκευής Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[in process] Re: Αναβάθμιση του xariseto.gr σε phpbb 3.2

Δημοσίευση από ελενα79 » 30 Ιαν 2017, 23:29

demykou έγραψε:
30 Ιαν 2017, 21:27
toutsif έγραψε:
30 Ιαν 2017, 14:56
Καλησπέρα. Προσπαθώ και από υπολογιστή και από κινητό να ανεβάσω τη Συλλογή μου και δε μπορώ να ανεβάσω καθόλου φωτογραφίες. Στο κινητό απλά δεν ανταποκρίνεται και στον υπολογιστή μου βγάζει http error
Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγω σήμερα.Σε μια αγγελία που ανέβασα μου έβγαζε ακριβώς το ίδιο μύνημα που αναφέρει και το άλλο μέλος και τελικά τις ανέβασα τις φωτο απο το eikona info.Πείτε μας αν διορθώθηκε το πρόβλημα.
Ναι δεν ανεβαίνουν τα συνημμένα
εχω λογαριασμο στη Πειραιώς ΣΤΕΛΝΩ KAI ΜΕ BOXNOW
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΝΑ ΧΑΡΙΖΩ ΣΕ ΝΕΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΙΣΕΙ ΤΠΤ!!!!!

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

[in process] Re: Αναβάθμιση του xariseto.gr σε phpbb 3.2

Δημοσίευση από nicnt » 31 Ιαν 2017, 02:14

Giorgoslitsa έγραψε:
30 Ιαν 2017, 16:15
Καλησπέρα, μετά την αναβάθμιση δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις στο gmail.
Ευχαριστώ για την ανάγνωση.
Ούτε και σε εμένα έρχονται ειδοποιήσεις για νέες απαντήσεις σε αγγελίες...
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
demykou
Platinum Member
Platinum Member
53 25
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: 11 Σεπ 2010, 21:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αμαρουσίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

[in process] Re: Αναβάθμιση του xariseto.gr σε phpbb 3.2

Δημοσίευση από demykou » 31 Ιαν 2017, 08:47

stathis έγραψε:
30 Ιαν 2017, 22:26
demykou έγραψε:
30 Ιαν 2017, 21:27
Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγω σήμερα.Σε μια αγγελία που ανέβασα μου έβγαζε ακριβώς το ίδιο μύνημα που αναφέρει και το άλλο μέλος και τελικά τις ανέβασα τις φωτο απο το eikona info.Πείτε μας αν διορθώθηκε το πρόβλημα.
Πόσο μεγάλη ήταν η εικόνα και πόση ώρα έκανε μέχρι να βγάλει error;

Θα βοηθούσε αυτή η πληροφορία για να βρούμε το σφάλμα :)
1,7 και 1,9 mb δεν είναι μεγάλες οι φωτογραφίες.Το πρόβλημα συνεχίζεται και σήμερα που προσπάθησα.Το error http το βγάζει με τη μια.

Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[in process] Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από Poudim » 31 Ιαν 2017, 09:38

Μετά την τελευταία αναβάθμιση , δεξιά από κάθε αγγελία υπάρχει ένα κόκκινο σηματάκι , το οποίο γράφει "μη αναγνωσμένες δημοσιεύσεις" κι όταν το πατήσεις σε οδηγεί σε άλλη αγγελία του μέλους , αλλά και αναγνωσμένη και ίσως ολοκληρωμένη . Επίσης κάτω από το κόκκινο σηματάκι , σε κάποιες αγγελίες υπάρχει ένας συνδετήρας . Παρακαλώ μπορεί κάποιος να εξηγήσει τα καινούργια σύμβολα ; Ευχαριστώ .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

[in process] Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από polvar » 31 Ιαν 2017, 09:48

Poudim έγραψε:
31 Ιαν 2017, 09:38
Μετά την τελευταία αναβάθμιση , δεξιά από κάθε αγγελία υπάρχει ένα κόκκινο σηματάκι , το οποίο γράφει "μη αναγνωσμένες δημοσιεύσεις" κι όταν το πατήσεις σε οδηγεί σε άλλη αγγελία του μέλους , αλλά και αναγνωσμένη και ίσως ολοκληρωμένη . Επίσης κάτω από το κόκκινο σηματάκι , σε κάποιες αγγελίες υπάρχει ένας συνδετήρας . Παρακαλώ μπορεί κάποιος να εξηγήσει τα καινούργια σύμβολα ; Ευχαριστώ .
Σε μένα δεν συμβαίνει κάποιο λάθος, όταν πατήσω το κόκκινο σηματάκι με πάει στην τελευταία μη αναγνωσμένη από μένα δημοσίευση της αγγελίας
Όσο για την ερμηνεία των συμβόλων, υπάρχει αναρτημένη εδώ και καιρό στο viewtopic.php?f=305&t=142657&p=1348192#p1348192
(ο συνδετήρας σημαίνει ότι υπάρχει συνημμένο αρχείο στην αγγελία. Ετσι ήταν πάντοτε στο λογισμικό phpbb που είναι βασισμένο το φορουμ, απλά άλλαξε λίγο το εικονίδιο στην νέα έκδοση)

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

[in process] Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από panteleon1 » 31 Ιαν 2017, 10:44

δεν λειτουργεί το track & trace ενώ ανοίγει πατάς αναζήτηση αλλά δεν κάνει τίποτα
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Άβαταρ μέλους
melomakarono
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5230
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2014, 17:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Δήμος - Κοινότητα: Ναυπάκτου Αιτωλοακαρνανίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[in process] Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από melomakarono » 31 Ιαν 2017, 10:49

Καλημερα, δεν λειτουργει η αναζητηση δεματος απο εδω, ενω στο site των ΕΛΤΑ λειτουργει..

Άβαταρ μέλους
tgi
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3571
Εγγραφή: 16 Μαρ 2015, 13:50
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Νεο Ηράκλειο - Αθήνα
Επικοινωνία:

[in process] Re: Αναβάθμιση του xariseto.gr σε phpbb 3.2

Δημοσίευση από tgi » 31 Ιαν 2017, 12:19

Giorgoslitsa έγραψε:
30 Ιαν 2017, 16:15
Καλησπέρα, μετά την αναβάθμιση δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις στο gmail.
Ευχαριστώ για την ανάγνωση.
και σε μένα
:welcome: :gr:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Το πάθημα μου έγινε μάθημα : ποτέ δεν στέλνω σε καποιον τίποτα αν δεν μου στείλει τα ταχυδρομικά!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναφορά σφαλμάτων”