γνωμη για αγορα μητρικης 775

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
WickedWitch
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2353
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 17:34
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

γνωμη για αγορα μητρικης 775

Δημοσίευση από WickedWitch » 04 Φεβ 2017, 11:23

:welcome:
ζηταω βοηθεια για αγορα μητρικης καρτας καθως δεν ειμαι ιδιαιτερα σχετικη και προσπαθω να φτιαξω το desktop μου το οποιο ειναι δεκαετιας.
η καρτα που θα αντικαταστησω ειναι η asus p5e64 ws evolution και ειμαι αναμεσα σε αυτες και δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει με τα chipset.η παλια ειχε Intel X48 chipset ενω αυτες που κυκλοφορουν τωρα εχουν Intel G41 Express,G41C-GS παιζει ρολο σε κατι?
1-https://www.bestprice.gr/item/215344508 ... m-vs3.html
2-https://www.bestprice.gr/item/215468797 ... s-r20.html
3-https://www.bestprice.gr/item/215083529 ... 1c-gs.html

εχω ψυκτρα,τροφοδοτικο 650 watt,ram ddr3 2χ4g -cmx8g3m2a1600c11,καρτα γραφικων pci-e 4g,cpu core 2 quad q9550 2.83 ghz
σκληρος και αντιγραφικα ολα λειτουργικα,χωρις θεμα.καρτα γραφικων και ραμ αγορασμενα τον περασμενο χρονο.δεν ξερω αν θα ηταν προτιμοτερο να αλλαξω και μητρικη και επεξεργαστη αλλα το κοστος ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το να αλλαξω την μητρικη που πασχει με μια αντιστοιχη εφοσον ο επεξεργαστης λειτουργει αψογα παρα την ηλικια του.καθε βοηθεια καλοδεχουμενη! :thank:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WickedWitch την 04 Φεβ 2017, 12:11, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Η συλλογή μου από υπολογιστές AMSTRAD
Η συλλογή μου από ΒΙΝΥΛΙΑ
εχω internet banking στην πειραιως και εθνικη
Παρακαλω μην δικαιολογειτε το γιατι ζητατε ενα αντικειμενο,απλα ζητηστε το οσο πιο απλα γινεται


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39399
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: γνωμη για αγορα μητρικης

Δημοσίευση από polvar » 04 Φεβ 2017, 11:43

Την 4η αφαιρέστε την από την λίστα, είναι για DDR2 μνήμες , άρα δεν κάνει για το υλικό σας

Οι πρώτες τρεις είναι του ίδιου κατασκευαστή, βασισμένες στο ίδιο chipset G41, υποστηρίζουν τον επεξεργαστή σας και τις μνήμες σας με μικρές διαφορές μεταξύ τους πχ οι 2η και 3η έχουν 2 θύρες PCI και η 1η μια.
Οι 1η και 2η τρέχουν τις μνήμες DDR3 έως και 1333Mhz σε overclocked mode ενώ η τρίτη έως και 1066ΜΗz χωρίς overclocked mode.

Eπομένως εσείς θα κρίνετε τι νομίζετε ότι σας εξυπηρετεί

ΥΓ Ο επεξεργαστής σας είναι ισχυρότερος από όλους τους διπύρηνους και αρκετούς τετραπύρηνους που κυκλοφορούν στην αγορά (όταν συγκρίνεται το συνολικό έργο και όχι η απόδοση ανά πυρήνα καθώς υπάρχουν νέοι επεξεργαστές που μπορούν να ανεβάσουν συχνότητα και πάνω από 3,5GHz). Απλά οι μητρικές αυτού του τύπου πια σπανίζουν αναγκάζοντας τον αγοραστή να σκεφτεί αλλαγή πλατφόρμας

Το Χ48 chipset εχει υποστήριξη για πιο υψηλούς χρονισμούς στις DDR3 μνήμες ενώ το G41 εχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών

Άβαταρ μέλους
WickedWitch
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2353
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 17:34
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: γνωμη για αγορα μητρικης

Δημοσίευση από WickedWitch » 04 Φεβ 2017, 12:11

polvar έγραψε:
04 Φεβ 2017, 11:43
Την 4η αφαιρέστε την από την λίστα, είναι για DDR2 μνήμες , άρα δεν κάνει για το υλικό σας

Οι πρώτες τρεις είναι του ίδιου κατασκευαστή, βασισμένες στο ίδιο chipset G41, υποστηρίζουν τον επεξεργαστή σας και τις μνήμες σας με μικρές διαφορές μεταξύ τους πχ η 2η έχει 2 θύρες PCI και η 3η μια.
Οι 1η και 2η τρέχουν τις μνήμες DDR3 έως και 1333Mhz σε overclocked mode ενώ η τρίτη έως και 1066ΜΗz χωρίς overclocked mode.

Eπομένως εσείς θα κρίνετε τι νομίζετε ότι σας εξυπηρετεί
ευχαριστω,το διορθωσα ;)

Η συλλογή μου από υπολογιστές AMSTRAD
Η συλλογή μου από ΒΙΝΥΛΙΑ
εχω internet banking στην πειραιως και εθνικη
Παρακαλω μην δικαιολογειτε το γιατι ζητατε ενα αντικειμενο,απλα ζητηστε το οσο πιο απλα γινεται

Άβαταρ μέλους
WickedWitch
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2353
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 17:34
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: γνωμη για αγορα μητρικης 775

Δημοσίευση από WickedWitch » 18 Φεβ 2017, 12:22

polvar σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια :D :lock:

Η συλλογή μου από υπολογιστές AMSTRAD
Η συλλογή μου από ΒΙΝΥΛΙΑ
εχω internet banking στην πειραιως και εθνικη
Παρακαλω μην δικαιολογειτε το γιατι ζητατε ενα αντικειμενο,απλα ζητηστε το οσο πιο απλα γινεται

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”