[ΖΗΤΑΩ] Βοηθεια για "αδειασμα μνημης"κινητου τηλεφωνου

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alkat
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 5782
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 23:29
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Βοηθεια για "αδειασμα μνημης"κινητου τηλεφωνου

Δημοσίευση από alkat » 09 Μάιος 2017, 16:57

Γεια σας...εχω θεμα με το κινητο μου..εχει γεμισει η εσωτερικη μνημη του και δεν ξερω πως να το αδειασω...σαν εξωτερικη μνημη εχω καρτα SD 8 giga
Δεν μου δινει τη δυνατοτητα να μεταφερω κατι αλλο στην καρτα...και δεν μου δειχνει να εχει κατι αλλο να μπορεί να μεταφερθει
Παραθετω και φωτο
Αν καποιος μπορεί να βοηθησει θα ημουν ευγνωμων
Screenshot_20170504-231443.png
:thank:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
δειξτε υπομονη...ειναι λιγο δυσκολα λογω χρονου.. . οι αποστολές μου ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ λογω του ότι προσπαθώ να μαζεύω ομαδική......
Μου χρωσταει:eiritsel
. να με συγχωρείτε για τα χάλια στατιστικά μου...οι ανάγκες μεγαλώνουν όσο μεγαλώνουν και τα παιδιά....προσπαθώ να τα διορθώσω 😁...
Για αποστολες εχω μονο εθνική (και ebanking)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Άβαταρ μέλους
ktsak5
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 03 Φεβ 2016, 11:28
Νομός κατοικίας: Ν. Βοιωτίας
Δήμος - Κοινότητα: Διστόμου Βοιωτίας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοηθεια για "αδειασμα μνημης"κινητου τηλεφωνου

Δημοσίευση από ktsak5 » 09 Μάιος 2017, 17:09

καλησπερα! δοκιμασε να σβησεις η να μεταφέρεις φωτογραφίες! επισης να σβησεις εφαρμογές που δεν χρειάζεστε!
:judge: ΕΧΟΥΜΕ ΣΚΥΛΑΚΙ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟΙ

ΠΑΡΤΕ ΜΑΤΙ ΚΑΙ ΕΔΩ :roll:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

το λογαριασμο μου τον χειριζεται η γυναικα μου!!!!
εχω λογαριασμο στην Πειραιώς :-D

Άβαταρ μέλους
alkat
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 5782
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 23:29
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοηθεια για "αδειασμα μνημης"κινητου τηλεφωνου

Δημοσίευση από alkat » 09 Μάιος 2017, 18:42

Οτι φωτο και.εφαρμογες εχω ειναι στην καρτα μνημης.. Δεν μου δινει το δικαιωμα.να αντιγραψω κατι αλλο...εχω πελαγωσει...
δειξτε υπομονη...ειναι λιγο δυσκολα λογω χρονου.. . οι αποστολές μου ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ λογω του ότι προσπαθώ να μαζεύω ομαδική......
Μου χρωσταει:eiritsel
. να με συγχωρείτε για τα χάλια στατιστικά μου...οι ανάγκες μεγαλώνουν όσο μεγαλώνουν και τα παιδιά....προσπαθώ να τα διορθώσω 😁...
Για αποστολες εχω μονο εθνική (και ebanking)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
root60
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1418
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 03:35
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: Ανάληψη
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοηθεια για "αδειασμα μνημης"κινητου τηλεφωνου

Δημοσίευση από root60 » 09 Μάιος 2017, 18:45

Εχω κατεβάζει μια εφαρμογή το CM SECURITY για αυτό το λόγο στο δικό μου κινητό σαν μια προσωρινή λύση.
Εχω internet banking στην Eurobank

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοηθεια για "αδειασμα μνημης"κινητου τηλεφωνου

Δημοσίευση από polvar » 09 Μάιος 2017, 19:42

Τα έχετε λίγο μπερδεμένα!
Το τηλέφωνο έχει εσωτερικό χώρο αποθήκευσης ο οποίος είναι σχεδόν πλήρης
Και εσείς έχετε προσθέσει εξωτερική κάρτα SD η οποία είναι σχεδόν άδεια
Οι εφαρμογές που έχετε μετακινήσει οπως λέτε, τις έχετε σίγουρα μεταφέρει στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης (εσωτερική κάρτα) καθώς δεν γίνεται να μεταφερθούν στην εξωτερική κάρτα ό,τι και να κάνετε παρά μόνο αν το τηλέφωνο γίνει root
Οι φωτογραφίες σας και άλλα δεδομένα (μουσική, βίντεο κλπ) προφανώς βρίσκονται στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης καθώς η εξωτερική κάρτα είναι άδεια και αυτά είναι αυτά που πρέπει να μετακινήσετε
Μερικές φορές γίνεται μπέρδεμα σε εφαρμογές εξερεύνησης αρχείων και αναφέρεται και ο εσωτερικός χώρος αποθήκευσης ως κάρτα SD και ίσως γι αυτό νομίζετε ότι τα έχετε μετακινήσει. Δείτε την εξωτερική κάρτα SD συνδέοντας το κινητό στον υπολογιστή και τότε θα καταλάβετε πού θα πρέπει να μετακινήσετε τα αρχεία σας.

Άβαταρ μέλους
lanciateo
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 03 Αύγ 2012, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Βιτσι
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοηθεια για "αδειασμα μνημης"κινητου τηλεφωνου

Δημοσίευση από lanciateo » 09 Μάιος 2017, 20:51

Καλησπερα και απο εμενα. Θα ερθω και θα περιπλεξω λιγο τα πραγματα παραπανω.
Αναλογα την εκδοση Android σου δινει την δυνατοτητα να κανεις μεταφορα απο την Εσω στην Εξω καρτα μνημης.
Αυτο το εζησα προ 2ετιας απο ταμπλετ του Πλαισιου που ο πωλητης, μου ανεφερε οτι χαρακτηριστικα ειχε η ταμπλετα, με μια ακομη υπογραμμιση.
Μνημη 8GB επεκτασιμη στα 32.. Οταν κατεβασα τις εφαρμογες και τα παιχνιδια, εκανα το αυτονοητο. Να περασω
απο την ταμπλετα, στην καρτα, τις εφαρμογες για να αδειασει και να ξαλαφρωσει. Ελα μου ντε που δεν γινοταν!!
Και πηγα πισω στον πωλητη, και βαση των γεγονοτων που συνεβησαν, και τα λεγομενα του για το επεκτασιμη μου αρχισε τα κινεζικα και οτι θα επρεπε να παρω το επομενο μοντελο, στα 60 ευρω, κατι (κατα τα λεγομενα του) που μου ανεφερε, κατα την αγορα.
Ηθελες τα και 'παθες τα..... Απο εδω και περα κοιτας την εκδοση του λογισμικου, αν σου δινει την δυνατοτητα για αντιγραφη, αλλιως σβηνεις τα αχρειαστα.
Πχ. οσο αφορα το Facebook μπορεις να το σβησεις, και να κατεβασεις την εκδοση Facebook Lite. Πιο ελαφρυ και πιο γρηγορο.
Αυτα τα ολιγα απο εμενα.
Δεν θέλω χαρίσματα από elenica.
viewtopic.php?p=1478261#p1478261

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

--Για παραλαβη απο τον χωρο σας, κατοπιν συννενοησης, πιθανον να υπαρχουν καθυστερησεις λόγω δουλειας!!!...Και αν δειτε οτι καθυστερω παααρα πολυ, στειλτε ενα μηνυμα.!!!
--Οσο αφορα σε αποστολες, δεχομαι και στελνω μονο δεματα.

Η συλλογη απο Zippo εδω
Η συλλογή από κινητά εδώ

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
eirini_78
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1140
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2016, 14:15
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοηθεια για "αδειασμα μνημης"κινητου τηλεφωνου

Δημοσίευση από eirini_78 » 09 Μάιος 2017, 21:44

Κι εγω εχω το ιδιο ακριβως προβλημα!!!! Αν και εχω σβησει σχεδον ολες τις εφαρμογες μου.....ακομη μου λεει οτι δεν εχει χωρο!!! Ουτε και με την μετακινηση εχω βρει ακρη γιατι δεν πηγαινουν στην sd....... Και εχει γινει πολυ αργο......σε κσταλαβαινω απολυτα!

Άβαταρ μέλους
alkat
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 5782
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 23:29
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοηθεια για "αδειασμα μνημης"κινητου τηλεφωνου

Δημοσίευση από alkat » 09 Μάιος 2017, 23:35

polvar έγραψε:
09 Μάιος 2017, 19:42
Τα έχετε λίγο μπερδεμένα!
Το τηλέφωνο έχει εσωτερικό χώρο αποθήκευσης ο οποίος είναι σχεδόν πλήρης
Και εσείς έχετε προσθέσει εξωτερική κάρτα SD η οποία είναι σχεδόν άδεια
Οι εφαρμογές που έχετε μετακινήσει οπως λέτε, τις έχετε σίγουρα μεταφέρει στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης (εσωτερική κάρτα) καθώς δεν γίνεται να μεταφερθούν στην εξωτερική κάρτα ό,τι και να κάνετε παρά μόνο αν το τηλέφωνο γίνει root
Οι φωτογραφίες σας και άλλα δεδομένα (μουσική, βίντεο κλπ) προφανώς βρίσκονται στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης καθώς η εξωτερική κάρτα είναι άδεια και αυτά είναι αυτά που πρέπει να μετακινήσετε
Μερικές φορές γίνεται μπέρδεμα σε εφαρμογές εξερεύνησης αρχείων και αναφέρεται και ο εσωτερικός χώρος αποθήκευσης ως κάρτα SD και ίσως γι αυτό νομίζετε ότι τα έχετε μετακινήσει. Δείτε την εξωτερική κάρτα SD συνδέοντας το κινητό στον υπολογιστή και τότε θα καταλάβετε πού θα πρέπει να μετακινήσετε τα αρχεία σας.


Το τηλεφωνο ειναι Sony Xperia...φιλε polvar εαν καταλαβα καλα συνδεοντας το κινητο στον σταθερο υπολογιστη θα μπορεσω να κανω τη μεταφορα???
Δλδ τωρα ας πουμε το Facebook σαν εφαρμογη δεν δειχνει να ειναι στην καρτα SD??
Screenshot_20170509-233221.png
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
δειξτε υπομονη...ειναι λιγο δυσκολα λογω χρονου.. . οι αποστολές μου ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ λογω του ότι προσπαθώ να μαζεύω ομαδική......
Μου χρωσταει:eiritsel
. να με συγχωρείτε για τα χάλια στατιστικά μου...οι ανάγκες μεγαλώνουν όσο μεγαλώνουν και τα παιδιά....προσπαθώ να τα διορθώσω 😁...
Για αποστολες εχω μονο εθνική (και ebanking)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

LPs
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
73 69
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2009, 04:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοηθεια για "αδειασμα μνημης"κινητου τηλεφωνου

Δημοσίευση από LPs » 10 Μάιος 2017, 01:42

Στην sd λέει πως είναι, αλλά άσε τις εφαρμογές για αρχή. Η sd σου είναι σχεδόν άδεια: 8GB = 8000 MB (τυπικά, λέει 7,40GB=7400mb γιατί κάποια "τρώει-απασχολεί"το σύστημα). Τέλος πάντων από τα ~8000 mb η κάρτα σου έχει μόνο 467 mb πιασμένα. Οπότε μετέφερε πρώτα τις φωτο+βίντεο που λογικά αυτά είναι ακόμη μέσα στο κινητό και όχι στην sd, και γι'αυτό τίγκαρε ενώ η κάρτα είναι σχεδόν άδεια όπως δείχνει η φωτο. Δεν μπορεί να γέμισε μόνο με εφαρμογές (εκτός κι να έχεις πολλά και γαϊδούρια παιχνίδια, χάρτες και τέτοια χοντρά...)

-Συνδέεις το κινητό με το usb καλώδιο στον υπολογιστή (μπορεί να σου βγάλει μήνυμα στο pc πως περνάει driver-οδηγό ώστε να αναγνωρίσει το πσ το κινητό)

- Aνοίγεις το my computer και πρέπει σε κάποια φάση σύντομα, όπως φαίνεται το "Local Disc/(C:)"- ή και επιπλέον partitions ή σκληρός που μπορεί να έχεις- θα σου δείξει από κάτω ως εικονίδιο έξτρα συνδεδεμένης συσκευής και το κινητό (μπορεί να έχει το όνομα του κινητού, μπορεί απλό όνομα δίσκου... όποιο νέο εικονίδιο δεις να έχει εμφανιστεί στις συσκευές, θα είναι αυτονόητα αυτό--- μπορεί και να σου βγάλει το κινητό και την sd sandisk ως 2 νέους δίσκους, να στα δείχνει ξεχωριστά...).

- Ανοίγεις όπως και τον οποιοδήποτε σκληρό να δεις τα περιεχόμενα, θα έχει διάφορα ντοσιέ. Εντοπίζεις τα ντοσιέ με α. βίντεο και β. φωτο και γ. αυτό της sd sandisk, τα ανοίγεις σε ξεχωριστά παράθυρα δίπλα δίπλα και μεταφέρεις τα περιεχόμενα του α+β στο γ. Αν δεν μεταφέρεις και κάνεις αντιγραφή, μην ξεχάσεις να σβήσεις μετά τα διπλά από τα α+β.

-Αποσύνδεσε το κινητό και ξανατσέκαρε χώρο.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Προς αλλεργικούς: υπάρχουν ζωάκια στο σπίτι.

Άβαταρ μέλους
alkat
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 5782
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 23:29
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοηθεια για "αδειασμα μνημης"κινητου τηλεφωνου

Δημοσίευση από alkat » 10 Μάιος 2017, 07:00

Ευχαριστω πολυ... Θα το δοκιμασω
δειξτε υπομονη...ειναι λιγο δυσκολα λογω χρονου.. . οι αποστολές μου ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ λογω του ότι προσπαθώ να μαζεύω ομαδική......
Μου χρωσταει:eiritsel
. να με συγχωρείτε για τα χάλια στατιστικά μου...οι ανάγκες μεγαλώνουν όσο μεγαλώνουν και τα παιδιά....προσπαθώ να τα διορθώσω 😁...
Για αποστολες εχω μονο εθνική (και ebanking)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τηλέφωνα - GPS”