Πρόβλημα μυρωδιάς στο πλυντήριο

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
lizouli86
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 8650
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 18:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αττική,Πειραιάς
Επικοινωνία:

Πρόβλημα μυρωδιάς στο πλυντήριο

Δημοσίευση από lizouli86 » 12 Ιουν 2017, 14:38

Καλημέρα σας,
έχουμε ενα πλυντηριο στεγνωτηριο μαρκας indesit εδω και κανα μηνα μας κανει κολπα και τελικα καταληξαμε να παρατηρησουμε οτι τα ρουχα δεν βγαινουν ζεστα-ακομα και με τους 30 βαθμους στο συντομο προγραμμα ηταν σχετικα ζεστα,πλεον ειναι παγωμενα αρα κοιταμε την αντισταση λογικα,αλλα το θεμα μου ειναι το εξης.

Το πλυντηριο ειναι εντος εγγυησης και εκτος απο το προβλημα με την θερμοκρασια που ανεφερα τις τελευταιες δυο τρεις φορες τα ρουχα μυριζουν,δεν εχω αλλαξει απορρυπαντικο η μαλακτικο,δεν αλλαξα ποσοτητα τοποθετησης των ρουχων στον καδο η ποσοτητα απορρυπαντικων στην θηκη.
Αν θεωρητικα λογω του βαθμου του νερου υπηρχε προβλημα και μυριζαν, θα μυριζαν εδω και ενα μηνα που ειναι το προβλημα με το κρυο νερο και οχι την τελευται βδομαδα μονο.
Η κοπελα του σερβις στο τηλεφωνο μου ειπε οτι ειναι χημικη αντιδραση και δεν μυριζουν η μυριζουν ασχημα,μα πως γινεται αφου τοσο καιρο χρησιμοποιω τα ιδια πραγματα?
Επισης το φιλτρο το τσεκαραμε προσφατα δεν ειχε προβλημα με υπολλειματα πλυσης,εχει αντιμετωπισει κανεις τιποτα παρομοιο?
Τα ρουχα μυριζουν σαν απλητα οχι εντονα αλλα αρκετα ωστε να μην θεωρουνται πλυμμενα :lol: :lol: :lol:
επισης κατα τοπους μου φαινονται πιο στεγνα απο οτι σε αλλα μερη,και ξαναλεω δεν παραγεμιζω το πλυντηριο εξαλλου ειναι 9 κιλο εχει πολυυυ χωρο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lizouli86 την 22 Ιουν 2017, 11:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


mitsipr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3212
Εγγραφή: 20 Μαρ 2012, 08:45
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μυρωδιάς στο πλυντήριο

Δημοσίευση από mitsipr » 12 Ιουν 2017, 14:49

Εμάς μύριζαν τα ρούχα και ανοίξαμε το φίλτρο στο κάτω μέρος του πλυντηρίου, όπου είχε ρουφήξει μια χρωμοπαγίδα. Από τότε το ανοίγουμε 1 φορά την εβδομάδα για να γλιτώσουμε αυτή την απαίσια μυρωδιά...

Sotos_ster
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1633
Εγγραφή: 30 Απρ 2016, 07:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Εγνατίας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μυρωδιάς στο πλυντήριο

Δημοσίευση από Sotos_ster » 12 Ιουν 2017, 15:29

Τα ρούχα δε πρέπει να βγαίνουν ζεστά απ το πλυντήριο διότι το τελευταίο ξέβγαλμα είναι κρύο. Με ζεστό νερό πλένει μόνο στην κυρίως πλύση που βάζεις και απορρυπαντικό . Τωρα αυτό για τη μυρωδιά που λες είναι περίεργο. Μήπως τα ρούχα είναι πολύ βρώμικα και θέλουν πιο πολλούς βαθμούς; η μήπως το πλυντήριο δε παίρνει το απορρυπαντικό ; η μήπως αφήνεις τα ρούχα μέσα στο πλυντήριο αρκετή ώρα χωρίς να ανοίξεις την πόρτα; θα πρέπει να τα βγάλεις και να τα απλώσεις , ειδάλλως Αν τα αφήσεις μέσα μέσα μια μέσα Κανα 24ωρο μυρίζουν πολύ άσχημα!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

:arrow: ΖΗΤΑΩ πλυντήριο πιάτων Morris πάγκου παλαιού τύπου είτε λειτουργικό είτε χαλάσμενο .
Παραδίδω/παραλαμβάνω Ημαθία και Θεσσαλονίκη

palmira
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 21:09
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μυρωδιάς στο πλυντήριο

Δημοσίευση από palmira » 12 Ιουν 2017, 16:10

κάνε μια πλήρη πλύση στους 90 βαθμούς, χωρίς ρούχα και απορρυπαντικό.
βάλε 1-2 κουταλιές μαγειρική σόδα στη θήκη του απορρυπαντικού.
επίσης φρόντιζε να μην μένουν τα πλυμένα ρούχα, για ώρα μέσα στον κάδο πριν τα απλώσεις.

Άβαταρ μέλους
lizouli86
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 8650
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 18:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αττική,Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μυρωδιάς στο πλυντήριο

Δημοσίευση από lizouli86 » 12 Ιουν 2017, 16:18

Καλε αμέσως τα βγάζω εννοώ επιτόπου με το που τελειώσει το στύψιμο , δεν νομίζω να βρωμίζουν περισσότερο απο όσο τους τελευταίους 15 μήνες που τα πλένω με τον ίδιο τροπο ώστε να χρειάζονται περισσότερη ωρα και παραπάνω βαθμούς. Το ξέρω ακούγεται κουλό αλλα αυτά τα πράγματα εμφανίζει .

Άβαταρ μέλους
lanaK
Gold Member
Gold Member
28 4
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 31 Οκτ 2016, 01:15
Νομός κατοικίας: Ν. Αργολίδας
Δήμος - Κοινότητα: Ναυπλίου
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μυρωδιάς στο πλυντήριο

Δημοσίευση από lanaK » 12 Ιουν 2017, 16:55

Εγω βαζω μια πλήρη πλύση στους 90 βαθμούς με χλωρινη με πολυ καλό ξεβγαλμα (αδειο πλυντηριο), και μια πλήρη πλύση στους 90 βαθμούς με 1-2 κουπες ξυδι. Καλό καθάρισμα στην θήκη απορυπαντικου. Δεν ξερω κατα πόσο ειναι καλό για το πλυντήριο. Παντως δουλευει μια χαρα ακομα. Επίσης τα λαστιχα μεσα θελουν καλο καθαρισμα-σκουπισμα γιατι μαζευουν πραγματα. Μια φορα που ειχα προβλημα με μυρωδιες ηταν γιατι είχε πιασει υγρασια η σκονη απορρυπαντικου, δεν ειχε προβλημα το πλυντηριο. Μου εχει τυχει να μου βρωμισει το μαλακτικο επίσης. Όταν μενουν υπολειματα στην θηκη του πλυντηριου πιανει μουχλα. Επίσης μπορει να εχει θέμα με το φιλτρο κατω όπως είπαν αλλοι.
Paypal, ΕΘΝΙΚΗ και Eurobank για καταθέσεις. Στέλνω με ΕΛΤΑ.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
zoe2401
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1669
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2014, 12:45
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γλυφάδας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μυρωδιάς στο πλυντήριο

Δημοσίευση από zoe2401 » 12 Ιουν 2017, 17:48

επισης μια πλυση στους 90 με λευκο ξυδι διωχνει μυρωδιες
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Τωρα πια εχουμε τρια παιδακια!!!! Γι αυτο ισως καθυστερω λιγο την αποστολη η την αναγνωση μηνυματων
Απο δω και περα θα κανω σπανια αποστολες γιατι η κατασταση στα ελτα της περιοχης μου εχει ξεφυγει απο τα ορια και δε μπορω να καθομαι με τις ωρες να περιμενω να εξυπηρετηθω ενω κλαιει το μικρο και να μη δεχονται και ομαδικες αποστολες κιολας

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6804
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μυρωδιάς στο πλυντήριο

Δημοσίευση από vadaris » 12 Ιουν 2017, 18:42

Η χλωρίνη στους 90°C καθαρίζει το πλυντήριο αλλά λένε ότι δεν είναι καλό για τα λάστιχα. Λευκό ξύδι μαζί με 2-3 κουταλιές της σούπας μαγειρική σόδα στους 90° καθαρίζει τις μυρωδιές. Πάλι λένε ότι δεν είναι καλό για τα λάστιχα. Είπσης όπως είπαν και τα προηγούμε να μέλη καλό καθάρισμα η θηκη του απορρυπαντικού από το μαλακτικό που έχει μείνει και αν μπορείς να την βγάλεις και να καθαρίσεις και από μεσα στο πλυντηριο. Τέλος καθαρισμό στο φίλτρο της αντλιάς στο κάτω μέρος.. Εγώ το καθαρίζω με ξυδι και σοδα και είναι αρκετά καλό..
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

numismat
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2426
Εγγραφή: 19 Απρ 2012, 18:46
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μυρωδιάς στο πλυντήριο

Δημοσίευση από numismat » 12 Ιουν 2017, 19:05

1 πακετάκι ΞΙΝΌ (το κιτρικό οξύ= συμπυκνωμένο λεμονί) 50γρ στη θεση του απορρυπαντικού και 90 βαθμούς πλύσιμο. Διώχνει μυρωδιά για 6 μήνες εγγυημένα. Το ξίδι δεν έχει τόση δύναμη όσο το κιτρικό οξύ. όσοι το έχουν δοκιμάσει υιοθέτησαν αυτή την συνταγή.

Άβαταρ μέλους
spyros_tazz
Diamond Member
Diamond Member
36 36
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 22:00
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Χαλκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μυρωδιάς στο πλυντήριο

Δημοσίευση από spyros_tazz » 14 Ιουν 2017, 08:38

Καλημέρα σας,

επειδή εργάζομαι στον χώρο της εμφιάλωσης νερού, γνωρίζω τις διαδικασίες καθαρισμού δικτύων και σωληνώσεων και το έχω εφαρμόσει και στο πλυντήριο με άριστα αποτελέσματα:
Θα κάνετε 3 πλύσεις συνεχόμενες χωρίς ρούχα ως εξής:
1: Πλύση στους 60 βαθμούς και στην θήκη του απορυπαντικού θα βάλετε ένα κουτάκι μαγειρική σόδα (διασπά τα λίπη που δημιουργούνται από το μαλακτικό).
2: Πλύση στους 30-40 βαθμούς και στην θήκη του απορυπαντικού θα αδειάσετε ένα μπουκάλι λευκό ξίδι (διασπά τα άλατα που συσσωρεύονται μέσα στις σωληνώσεις).
3: Πλύση στους 90 βαθμούς χωρίς πρόσθετα - εάν θέλετε εκεί προσθέστε αποσκληρυντικό (σκοτώνει τα μικρόβια).

Αυτό μία φορά το 6μηνο είναι αρκετή για συντήρηση. Σε πρώτη φάση θα ήταν καλό να το εφαρμόσετε ξανά μετά από 3 μήνες.
Δεν προκαλεί φθορά στο πλυντήριο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λευκές οικιακές συσκευές”