Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aspasoula
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1476
Εγγραφή: 05 Ιουν 2015, 11:46
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Καβάλας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από Aspasoula » 21 Ιούλ 2017, 21:52

Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα εδώ γιατί ξέρω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των μελών είναι γυναίκες και θα ήθελα να μοιραστώ τις ανησυχίες μου που πολύ πιθανό να είναι και δικές σας...

Πριν ένα χρόνο ακριβώς γέννησα το κοριτσάκι μου (στα 28 μου)
Μετά την εγκυμοσύνη μου "κατσίκωθηκαν" 12 κιλά τα οποία πίστευα ότι θα τα χάσω, αλλά ένα χρόνο μετά είναι ακόμα εδώ μαζί μου.... έτσι από το small πήδηξα στο large με τη μια... και σαν να μην έφτανε αυτό, το στήθος έπεσε στα πατώματα, τα μαλλιά αραίωσαν και έχω και μαύρους κύκλους στα μάτια... έν ολίγοις έχω φτάσει σε σημείο να μην αντέχω να με βλέπω στον καθρέφτη και να μη θέλω να βγω έξω.

Λοιπόν ως εδώ ήταν... απόφασισα να ξαναγίνω όπως ήμουν πριν 2 χρόνια... εδώ και μια εβδομάδα είμαι με ένα ταμπλετ στο χέρι και ψάχνω τρόπους αδυνατίσματος και θέλω να μοιραστώ μαζί σας τα συμπεράσματα μου....

•ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΓΙΚΕΣ ΔΙΑΙΤΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΦΕΤΕΣ ΣΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.
Δυστυχώς το σωστό αδυνάτισμα θέλει ΧΡΟΝΟ. Η δίαιτα του τύπου "φάε μόνο Ανανά και χάσει 10 κιλά σε 10 μέρες" ΔΕΝ κάνουν τίποτα... και αν κάνουν θα είναι για πολύ λίγο χρονικό διάστημα με αντίκτυπο στην υγεία σου....

• ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΓΙΚΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ
Κρέμες κατά της κυτταρίτιδας, χάπια, μάσκες σώματος και δεν ξέρω και γω τι άλλη σαχλαμάρα σκαρφίζονται οι πολυεθνικές για να μας σταγγιξουνε.... ας το παραδεχτούμε....όλες κάποια στιγμή στη ζωή μας έχουμε πέσει στην παγίδα να αγοράσουμε κάποιο τέτοιο προϊόν που τελικά κατέληξε στα σκουπίδια ή ακόμα και εδώ.... [ΧΑΡΙΖΩ] τζελ κατά της κυτταρίτιδας
Κάποια φυτικά προϊόντα ίσως βοηθάμε στη διαδικασία του αδυνατίσματος αλλά ΠΑΝΤΑ σε συνδυασμό με διατροφή και άσκηση....

• Η ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΛΕΙΑ ΒΑΡΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6-12 ΜΗΝΕΣ
Λυπαμαι που το λέω αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Αν θες να έχεις μόνιμα αποτελέσματα που συμβαδίζουν με την καλή υγεία τότε η διατροφή και η άσκηση είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ.

• ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΔΥΝΑΤΗΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ...
Κλαιιιιίω....😭 Αν έχεις κατά νου ότι για 1 μήνα, 3 μήνες, ένα χρόνο... θα κανείς διατροφή και γυμναστική και μετά ξανάπέφτουμε με τα μούτρα στα σουβλάκια, πάει, το χάσαμε το παιχνίδι... Όποια αποφασίσει σοβαρά ότι θέλει να έχει το σώμα των ονείρων της πρέπει να είναι ετοιμη να φέρει τούμπα την καθημερινότητα της για το υπόλοιπο της ζωής της...

Αυτά είναι τα γενικά συμπεράσματα.... αν λοιπόν δεν θέλετε να αλλάξετε τη ζωή σας δε χρειάζεται να συνεχίσετε την ανάγνωση του ποστ...

Εγώ λοιπόν αποφάσισα ότι θέλω να το κάνω. Και ξεκίνησα να ψάχνω το τι σημαίνει σωστή διατροφή... θα σας γράψω επιγραμματικά τι πρέπει να τρώτε γιατί με αυτό το θέμα γεμίζουμε βιβλίο....

•ΤΡΩΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ....
Ο οργανισμός χρειάζεται πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, φυτικές ίνες, λιπαρά (καλά ακούσατε) κλπ, για να είναι υγειής. Πως όμως θα χάσουμε βάρος αν τρώμε τα πάντα;
-Επιλέγουμε τροφές με χαμηλά λιπαρά και θερμιδες και μεγαλύτερη διατροφική αξία
-αλλάζουμε τον τρόπο μαγειρέματος των τροφών
-αντικαθηστουμε τα βλαφερα λιπαρά με ακόρεστα καλά λιπαρά
-εισάγουμε νέες γεύσεις
-καταναλώνουμε άφοβα λαχανικά και φρούτα

Παραδείγματα:
- αντικαθηστουμε οοοοολα τα λευκά με μαύρα....
Αλεύρι ολικοις, κάστανο ρύζι, κινοα, ψωμί-παξιμάδι ολικοις, μακαρόνια ολικοις, δημητριακά ολικοις
- αντικαθηστουμε όλα τα γαλακτοκομικά με αλλά χαμηλών λιπαρών...
Τυρί Κοτατζ ή ανθότυρο ή κατικι αντί για φέτα και μανούρι.
Γαλα και γιαούρτι 2% αντί για πλήρη.
-τρώμε άπαχα κομμάτια κρέατος και άπαχα αλλαντικά
Ψαρονέφρι αντί για πανσέτα, φιλέτο κοτόπουλο αντί για μποτάκια με πέτσα.... βραστή γαλοπούλα αντί για ζαμπόν
- αλλάζουμε τον τρόπο μαγείρεματος...
Βράζουμε ή ψήνουμε το φιλέτο κοτόπουλου αντί να το τηγανίσουμε.
Μειώνουμε στο ελάχιστο το αλάτι.
Τρώμε περισσότερα ωμά λαχανικά
- δεν τηγανίζουμε το ελαιόλαδο...το καταναλώνουμε ώμο κ το βάζουμε πάντα τελευταίο στο φαγητό. Κόβουμε βούτηρα, σπορελαια κ μαργαρίνες και αντικαθιστούμε με αβοκάντο, ταχίνι, ψάρια με ω3 λιπαρά οξέα, κύρους καρπούς (όλα σε μικρές ποσότητες)
- έχετε δοκιμάσει κινόα, ταχίνι, φραγκοσυκα, πλιγούρι.... δοκιμάστε διαφορετικές γεύσεις... μπορεί να εκπλαγείτε

Έτσι λοιπόν δεν στερούμαστε σχεδόν τίποτα.και λέω σχεδόν γιατί αποχερετουμε πίτσες-παστίτσιο-πιτόγυρα-χάμπουργκερ-μαγιονέζες-κρέμες γάλακτος.... και αλλά τρόφιμα χαμηλής διατροφικής αξίας με άπειρες θερμιδες...
Φυσικά αν έρθει η λιγούρα μπορείς να φτιάξεις ένα σπιτικό πιτόγυρο με πίτα ολικοις, ψητό χοιρινό ή κοτόπουλο, γιαούρτι 2% και πολλά λαχανικά.... ακόμα και σε αυτά υπάρχουν επιλογές....

•ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
Θα μου πείτε γιατί να κάνουμε γυμναστική.... μόνο με τη μείωση των θερμίδων δεν χάνεις κιλά;
Ναι χάνεις, αλλά τι χάνεις; μόνο με τη διατροφή ο οργανισμός εκτός από λίπος μπορεί να αποβάλει υγρά και μυικό ιστό όταν αυτός δεν ενδυναμώνεται.... αυτό δεν το θελουμε. Ο οργανισμός πρέπει να στοχεύσει στις λιποαποθηκες.
Σας έχει τύχει να χάσετε μπαμ μπαμ 2-3 κιλάκια και να δείχνετε ακριβώς το ίδιο.... να μην έχετε χάσει καθόλου σε πόντους;
Αυτό συμβαίνει γιατί ένα κιλό μυς είναι σαν 1 κιλό σίδερο (μικρό σε όγκο) ενώ 1 κιλό λίπος είναι σαν ένα κιλό βαμβάκι (απλώνει παντού). Αν λοιπόν έχετε χάσει 1 κιλό λίπους η οπτική διαφορά είναι τεράστια ενώ αν χάσετε μυικό ιστός ούτε με μεγενθύντικο φακό δε θα δείτε διαφορά.
Η καλύτερη γυμναστική για αρχή είναι η ΑΕΡΟΒΙΑ 3-4 φορές τη βδομάδα (ποδήλατο, περπάτημα, τρέξιμο, κολύμπι, χορός, τζόκινγκ, ελλειπτικό.)
Υπάρχουν πολλες επιλογές που σίγουρα θα ταιριάξουν μέσα στο προγραμμα σας.
Μετά από κάποιο διάστημα μπορείτε να εισάγεται ΒΑΡΗ.... τα βάρη χτίζουν μυς... μπορεί λόγω του ότι αυξάνονται οι μύες με τα βάρη να παρατηρήσεις ότι δεν χάνεις τόσο εύκολα βάρος.... αυτό συμβαίνει γιατί αποκτάς μυική μάζα ακόμα και αν δεν μπορείς να τη δεις γιατί καλύπτεται ακόμα από το λίπος. Αλλά όταν τελικά καταφέρεις μα φτάσεις στα επιθυμητά επίπεδα λίπους στο σώμα αυτό που θα μείνει θα είναι ένα καλοσχηματισμένου υγιές κορμί και όχι λεπτό μεν αλλά άδειο και πλαδαρό (όπως θα γινόταν μόνο με τη διατροφή)

Είναι πολλά ακόμα που πρέπει να ξέρετε αλλά ήδη έχω μακρηγόρησε κλείνω λοιπόν με κάποια τιπς ακόμα...

Ο μεγαλύτερος σύμμαχος στο αδυνάτισμα... ΤΟ ΝΕΡΟ
Πίνεται πολυυυυυυ νερό. Όσο πιο πολύ μπορείτε μέσα στη μέρα

Μειώστε το αλάτι στο ελάχιστο

Τρώτε 5 μικρά γεύματα τη μέρα (καλό πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό, απογευματινό, βραδινό)

Να τρώτε το βραδινό τουλάχιστον 2 ώρες πριν την ώρα του ύπνου σας

Μην ζυγιζεστε κάθε μέρα.... κάθε 15 μέρες είναι καλά για να βλέπετε αποτελέσματα...

Πριν ξεκινήσετε μόνη σας προγραμμα βεβαιωθείτε ότι δεν έχετε θυρεοειδή ή κάποια άλλη πάθηση που επηρεάζει τα κιλά σας...


Αυτά προς το παρόν.... ουυφφφφ
Σε απάντηση θα ποστάρω το δικό μου ταξίδι που ξεκίνησε πριν
5 μέρες. Όσες θέλετε να ακολουθήσετε ένα άλλο τρόπο ζωής περιμένω ποστ με τις δικές σας φωτογραφίες και το στόχο σας.
Σε ένα χρόνο από τώρα ή και νωρίτερα θα ποστάρω στο ίδιο θέμα τα αποτελέσματα μου και ελπίζω να κάνετε το ίδιο (ελπίζω να μην κλείσει μέχρι τοτε)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aspasoula την 21 Ιούλ 2017, 22:48, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΑΠΛΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ.
ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ. ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ 3,5€ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 2KG ΚΑΙ 1€ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΙΛΟ
Οι αποστολές γίνονται άμεσα

Εχω ΠΕΙΡΑΙΩΣ - ALPHA BANK - ΕΘΝΙΚΗ - PAYPAL

www.facebook.com/TobaccoPouch
----------------------------------------------------------------
Από διαχείριση: Ο λογαριασμός αυτός είναι νέος λογαριασμός του μέλους eleana1987 με τον οποίο πήρε 367 φορές και έδωσε 216. Κανονικά θα έπρεπε να αποκλειστεί αλλά για καλή καρδιά τον αφήνουμε. Όμως η ένταξη στις ομάδες περιορισμού θα γίνεται ανάλογα με το άθροισμα των στατιστικών και των δύο λογαριασμών.

MARIE
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9639
Εγγραφή: 18 Μάιος 2010, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από MARIE » 21 Ιούλ 2017, 22:11

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω γάτες και σκύλο.

Άβαταρ μέλους
marimari
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4659
Εγγραφή: 01 Μαρ 2011, 13:26
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από marimari » 21 Ιούλ 2017, 22:31

Ένας χρόνος ΜΟΝΟ με τον τοκετό , ειδικά εάν θηλάζετε το μωρό σας , ο οργανισμός ειναι δυνατόν να ειναι μπλοκαρισμένος κ ο (καλός) μεταβολισμός σας ανύπαρκτος ακόμη ..
Υπομονή κ επισκεφθείτε εναν ειδικό διατροφολόγο ..θα σας πρότεινα !

Gemma
Platinum Member
Platinum Member
17 27
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 11 Απρ 2017, 05:10
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Χαλκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από Gemma » 21 Ιούλ 2017, 22:32

Καλή δύναμη στην προσπάθεια σου :) Έχεις δίκιο ότι ο συνδυασμός διατροφής και γυμναστικής είναι αυτός που θα κάνει τη διαφορά.
Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει είναι όσον αφορά τη γυμναστική, όσες φορές έχω αρχίσει γυμναστήριο πάντα μα πάντα τα παρατάω σε 1,2,3 μήνες, χάνω το κίνητρο. Αυτό που βοηθάει είναι να πας σε τμήματα πχ αεροβικής, crossfit, πιλάτες κτλ γιατί γνωρίζεσαι και με τον κόσμο οπότε έχεις ένα κίνητρο παραπάνω να πας κι επίσης βγάζεις πιο εύκολα την προπόνηση γιατί ο ένας δίνει κουράγιο στον αλλο.
:hump:

υγ: όπως λέει και το παραπάνω μέλος και μια επίσκεψη στον διατροφολόγο βοηθάει πολύ, κυρίως κατά τη γνώμη μου για τα τεστ δυσανεξίας σε τροφές που σου κάνουν και σου λένε ποιες τροφές ο οργανισμός σου τις επεξεργάζεται καλύτερα κτλ
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Θα προσπαθώ να συγκεντρώνω ομαδικές αποστολές.

[ΧΑΡΙΖΩ] Ιδιαίτερα μαθήματα Μαθηματικών online

Άβαταρ μέλους
Aspasoula
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1476
Εγγραφή: 05 Ιουν 2015, 11:46
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Καβάλας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από Aspasoula » 21 Ιούλ 2017, 23:01

Ευχαριστώ κορίτσια... έχω κάνει ήδη τεστ μεταβολισμού και έχω πάρει γενικεσ συμβουλές από το γιατρό μου για τη διατροφή μου. Δυστυχως δεν μπορώ να επιβαρύνω το πορτοφόλι μου με συστηματική παρακολούθηση από γιατρό αλλά δεν πιστεύω ότι το χρειάζομαι κιόλας... αυτό θα το δείξει ο χρόνος. Μαρία μου έχω σταματήσει το θηλασμό από τον 3ο μήνα. Όποτε δυστυχως δεν μπορώ να χρησιμοποιησω την εγκυμοσύνη μου σαν δικαιολογία για τα περιττά κιλά μου άλλο... η αλήθεια είναι ότι 2 χρόνια τώρα το έχω παρακάνει με το φαγητό και την καθιστική ζωή.... πίτσες, σουβλάκια, μακαρονάδες και καναπές (λόγω μωρού και ελάχιστου χρόνου για μαγείρεμα)
Πιστεύω πως τα έχω πολύ ξεκάθαρα όλα στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή και γενικά είμαι από τα άτομα που πεισμώνουν. Ελπίζω πως θα τα καταφέρω... 12 κιλάκια είναι.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΑΠΛΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ.
ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ. ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ 3,5€ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 2KG ΚΑΙ 1€ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΙΛΟ
Οι αποστολές γίνονται άμεσα

Εχω ΠΕΙΡΑΙΩΣ - ALPHA BANK - ΕΘΝΙΚΗ - PAYPAL

www.facebook.com/TobaccoPouch
----------------------------------------------------------------
Από διαχείριση: Ο λογαριασμός αυτός είναι νέος λογαριασμός του μέλους eleana1987 με τον οποίο πήρε 367 φορές και έδωσε 216. Κανονικά θα έπρεπε να αποκλειστεί αλλά για καλή καρδιά τον αφήνουμε. Όμως η ένταξη στις ομάδες περιορισμού θα γίνεται ανάλογα με το άθροισμα των στατιστικών και των δύο λογαριασμών.

Άβαταρ μέλους
VickyV
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 18029
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 15:59
Νομός κατοικίας: Ν. Καρδίτσας
Δήμος - Κοινότητα: Καρδίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από VickyV » 21 Ιούλ 2017, 23:02

διατροφη και ασκηση.. το μυστικο πιστευω ειναι στην αλλαγη της αντιληψης που εχουμε για την τροφη. αν τη δω σαν τη "βενζινη" για το σωμα τοτε δεν ξαναπαιρνουμε τα κιλα που θα χασουμε
θα στειλω πραγματα σε:
εστειλα πραγματα σε:
περιμενω πραγματα απο:
εκανα καταθεση :
θα παρω πραγματα απο:
----------------------------------------------------------------------------------------------

εχω λογαριασμο εθνικη
δεν κανω ομαδικες, δεν προλαβαινω

Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 21 Ιούλ 2017, 23:24

Καλησπέρα!
Συμφωνώ με όλα ότι έγραψες εκτός από την θέμα αλατιού,διότι ο οργανισμός μας χρειάζεται το αλατάκι(με το νόρμα βέβαια),άλλα να χρησιμοποιουμε καθαρό αλάτι στην διατροφή μας.
Δεν εννοώ το αλάτι soyper market,αλλά το αλάτι Ατλαντικού(γκρι αλάτι),οποίο είναι καθαρό και παρέχει βιταμίνες κτλ
Με αυτό το αλάτι μπορείς να κάνεις καθαρισμό του οργανισμού σου τουλάχιστον 1 φορά σε 3-4 εβδομάδες.
Σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στα άρθρα Διατροφή σύμφωνα με την ομάδα αίματος.
Εγώ ακολουθώ αυτή την διατροφή αρκετό καιρό και είμαι ικανοποιημένη.
Προσωπικά είχα κόψει εντελώς το καφέ,το ψωμί( τρώω μόνο φρυγανιές και τα παξιμάδια),τα μακαρόνια, την μαγιονέζα, το κέτσαπ, ολες σάλτσες,βούτυρο&μαργαρίνη και δεν μου λειπουν καθόλου.
Τρώω κρέας 1 φορά την εβδομαδα(μόνο βραστό η στο φούρνο),ψάρι 1 φορά την εβδομαδα.
Από τα γαλακτικά τρώω μόνο κατσικίσιο γιαούρτη και φέτα,διότι είναι πλούσια με ασβέστιο και είναι συμβατό με το ανθρωπινό οργανισμό.
Σαλάτες και φρούτα όσο θέλεις,διότι δεν παχαίνουν!!!
Ο οργανισμός μας δεν χρειάζεται πολύ φαγητό,απλός εμείς το μάθαμε να καταναλώνουμε περισσότερα όσο χρειάζεται ο οργανισμός μας!
Μονάχα τις πρώτες εβδομάδες να έχεις απίστευτη πίνα,μετά ο οργανισμός σου θα συνηθίσει.
Είναι απλό,αλλά χρειάζεται θέληση.
Καλή επιτυχία!!!
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:

Άβαταρ μέλους
Aspasoula
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1476
Εγγραφή: 05 Ιουν 2015, 11:46
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Καβάλας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από Aspasoula » 21 Ιούλ 2017, 23:38

Πως ήμουν:
Εικόνα

Και πως έγινα:
Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα ]

υψος: 156 εκ
Βάρος: 57,8 κιλά
Λίπος: 33%

Στόχος τα 46 κιλά και 19-20% λίπος με καθημερινή κατανάλωση 1200-1350 θερμίδων. Άντε καλή αρχή
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aspasoula την 21 Ιούλ 2017, 23:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΑΠΛΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ.
ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ. ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ 3,5€ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 2KG ΚΑΙ 1€ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΙΛΟ
Οι αποστολές γίνονται άμεσα

Εχω ΠΕΙΡΑΙΩΣ - ALPHA BANK - ΕΘΝΙΚΗ - PAYPAL

www.facebook.com/TobaccoPouch
----------------------------------------------------------------
Από διαχείριση: Ο λογαριασμός αυτός είναι νέος λογαριασμός του μέλους eleana1987 με τον οποίο πήρε 367 φορές και έδωσε 216. Κανονικά θα έπρεπε να αποκλειστεί αλλά για καλή καρδιά τον αφήνουμε. Όμως η ένταξη στις ομάδες περιορισμού θα γίνεται ανάλογα με το άθροισμα των στατιστικών και των δύο λογαριασμών.

Άβαταρ μέλους
Aspasoula
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1476
Εγγραφή: 05 Ιουν 2015, 11:46
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Καβάλας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από Aspasoula » 21 Ιούλ 2017, 23:55

Λάρισα πολλές από τις τροφές που καταναλώνουμε περιεχουν αλάτι.... τυρί, φρυγανιές, ψάρια, μακαρόνια κα... οι ανάγκες του οργανισμού σε αλάτι καλύπτονται όποτε με μια ελάχιστη έξτρα προσθήκη στο καθημερινό μας διαιτολόγιο. Το πολύ αλάτι δεν κάνει καλό σε οποία μορφή και αν το λαμβάνεις...
Ποσό καιρό κανείς διατροφή; εγώ εδώ και 5 μέρες είμαι σε απίστευτα καλή διάθεση και νιώθω πιο ανάλαφρη .... δεν πεινάω καθόλου και σταματάω το φαγητό πρώτου αισθανθώ ότι χόρτασα.
Το δικό μου προγραμμα βέβαια έχει 3 φορές την εβδομάδα πρωτεΐνη και 2 ψάρι γιατί θέλω να χτίσω ταυτόχρονα μυς.Νιώθω πως έχω ατροφήσει από το καθισιό και την ταλαιπωρία της εγκυμοσύνης. Λαχανιάζω εύκολα, κουράζομαι γρήγορα και νιώθω το σώμα μου σαν βαρύδιο που με τραβάει κάτω...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΑΠΛΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ.
ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ. ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ 3,5€ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 2KG ΚΑΙ 1€ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΙΛΟ
Οι αποστολές γίνονται άμεσα

Εχω ΠΕΙΡΑΙΩΣ - ALPHA BANK - ΕΘΝΙΚΗ - PAYPAL

www.facebook.com/TobaccoPouch
----------------------------------------------------------------
Από διαχείριση: Ο λογαριασμός αυτός είναι νέος λογαριασμός του μέλους eleana1987 με τον οποίο πήρε 367 φορές και έδωσε 216. Κανονικά θα έπρεπε να αποκλειστεί αλλά για καλή καρδιά τον αφήνουμε. Όμως η ένταξη στις ομάδες περιορισμού θα γίνεται ανάλογα με το άθροισμα των στατιστικών και των δύο λογαριασμών.

Άβαταρ μέλους
sweet33
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2338
Εγγραφή: 25 Φεβ 2015, 18:10
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καματερού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Πως θα χάσω κιλά; και το ταξίδι ξεκινάει....

Δημοσίευση από sweet33 » 22 Ιούλ 2017, 00:04

Καλησπέρα! Από πριν το Πάσχα, προσπαθούσα να χάσω 5 κιλά, δοκίμασα τα πάντα: δίαιτα, διατροφή...μέχρι και το choco slim πήρα και τελικώς...το χάρισα εδώ! Το αποτέλεσμα μηδενικό και πολύ αρνητικά συναισθήματα...Τελικά αποφάσισα να κάνω, μετά από ψάξιμο, κάτι δραστικό. Σταμάτησα να τρώω το ''διαιτητικό'' φαγητό της υπηρεσίας όπου δουλεύω και άρχισα να φέρνω ταπεράκια από το σπίτι με: όσπρια, φιλέτα, τόνους, γλυκοκολοκύθες, πατάτες και γλυκοπατάτες .....πολύ νερό (3 λίτρα!) και φρούτα για δεκατιανό, απογευματινό, μπορεί και για βραδινό. Άσκηση: ένα φοβερό πρόγραμμα στο you tube (bootcamp calorie burn: ψάξτε το), το οποίο είναι για αρχάριους, διαρκεί μόνο 30 λεπτά και προσφέρει απίστευτη σύσφιξη και χάσιμο πόντων!
Πέρα από αυτά! Ξεκίνησα βελονισμό: σωματοβελονισμό και ωτοβελονισμό (στο αυτί). Πέρα από το αδυνάτισμα, με βοηθάει και σε άλλα 2 θεματάκια που είχα. Κοστίζει 30 ευρώ την εβδομάδα και μέσα σε 2 εβδομάδες, πέρα από αδυνάτισμα, εξαφάνισε (!) την κυτταρίτιδα (νρεπόμουν να βγω στην παραλία), μου προσέφερε μοναδική λάμψη και νεότητα στο πρόσωπο, μείωσε κατά 80% τους πόνους περιόδου (δεν χρειάστηκα, παρά 3 απλά παυσίπονα καθ' όλη τη διάρκεια, εκεί που κατέβαζα ό, τι έβρισκα) και γενικά μου έδωσε πίσω την αυτοπεποίθησή μου. Είμαι πλέον κοντά στο στόχο μου...!
Και σε σένα Ασπασία μου, καλή επιτυχία, με πολύ πολύ αγάπη!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”