Ομαδική αποστολή χρεώσεις

ntite
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1825
Εγγραφή: 03 Δεκ 2010, 18:50
Νομός κατοικίας: Κύπρος
Δήμος - Κοινότητα: Λευκωσίας Κύπρου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από ntite » 02 Οκτ 2017, 21:39

Καλησπέρα επειδή πολλοί μπερδεύονται με τις ομαδικές αποστολές και τις χρεώσεις και με το δίκιο τους αποφάσισα να ανοίξω αυτό το ποστ με τα συμπεράσματα μου τα οποία είναι:

1) Δεν ισχύει αυτό με το 1 ευρώ το δέμα και 0,50 ανά κιλό
2) Κάθε δέμα στην ομαδική κοστίζει 1,40 μέχρι ένα κιλό όμως, αν το βάρος αντικειμένου ξεπερνάει το κιλό είναι 1,40 + 0,50 για κάθε δέμα, αν ξεπερνάει τα 2 κιλά 1,40+0,50+0,50 για κάθε δέμα κτλ. Περαστικά μας.
Πλήρωσα λοιπόν για 6 δέματα βάρους 6,400 κιλά 11,04 ευρώ

Εδώ το αποδεικτικό:
Εικόνα
https://storage.googleapis.com/eikonast ... 431.md.jpg

Συμπερασματικά
Για τις ομαδικές αποστολές
Βάρος αντικειμένου* εώς 1 kg Κόστος 1,40 ευρώ/δεμα [Βάρος για 5 δέματα μέχρι 5 κιλά σύνολο]
Βάρος αντικειμένου* εώς 2 kg Κόστος 1,90 ευρώ (1,86 για την ακρίβεια)/δέμα [Βάρος για 5 δέματα πάνω από 5 κιλά μέχρι 10 κιλά σύνολο]
Βάρος αντικειμένου* εώς 3 kg Κόστος 2,40 ευρώ/δέμα (2,30 για την ακρίβεια) [Βάρος για 5 δέματα πάνω από 10 κιλά μέχρι 15 κιλά σύνολο] κτλ κτλ

*Το βάρος αντικειμένου προκύπτει από το βάρος όλων των δεμάτων δια τον αριθμό των δεμάτων ( δεν τα ζυγίζουν ξεχωριστά)


Παράδειγματα
ενώ αν έχω 4.500 κιλά για 5 δέματα
διαιρώ για να βγάλω το βάρος αντικειμένου 4.500/5 = 900 γραμ. αφού το βάρος αντικειμένου είναι μικρότερο από κιλό η χρέωση θα είναι 1,40 € το κάθε δέμα

Αν έχω 5.050 κιλά για 5 δέματα
διαιρώ για να βγάλω το βάρος αντικειμένου 5.050/5 = 1.010 κιλά αφού το βάρος αντικειμένου είναι πάνω από κιλό η χρέωση θα είναι 1,84 € το κάθε δέμα

ενώ αν έχω 10.500 κιλά για 5 δέματα
διαιρώ για να βγάλω το βάρος αντικειμένου 10.500/5 = 2.100 κιλά αφού το βάρος αντικειμένου είναι πάνω από 2 κιλά η χρέωση θα είναι 2,30 € το κάθε δέμα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ntite την 03 Οκτ 2017, 20:03, έχει επεξεργασθεί 13 φορές συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω λογαριασμό σε Εθνική τράπεζα(για Ελλάδα) και Τράπεζα Κύπρου
Περιμένω δέμα από :

Δεμ μπαινω πολύ συχνά στο site παρακαλώ υπομονη αν ζητήσετε κάτι. Εχω μετακομισει στην Κύπρο. Ευχαριστώ πολυ τα μέλη και την κοινότητα του χάρισε το που με βοηθησε σε μια πολύ δυσκολη περίοδο της ζωής μου


Άβαταρ μέλους
lizouli86
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 8650
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 18:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αττική,Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από lizouli86 » 02 Οκτ 2017, 21:45

Εγώ για 6 δέματα 13.80 έκαστο δλδ 2.30 πάει συνολικά το βάρος απλά στην ομαδική βγαίνει λίγο φθηνότερα...

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από polvar » 02 Οκτ 2017, 22:20

Γιατί δεν ρωταει καποια τα ελτα να μας εξηγησουν πως προκυπτει η τιμη χωρίς να κανουμε υποθεσεις;
(Εγω δεν ετυχε να κανω ποτε ομαδικη)

morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από morfo212 » 02 Οκτ 2017, 22:48

polvar έγραψε:
02 Οκτ 2017, 22:20
Γιατί δεν ρωταει καποια τα ελτα να μας εξηγησουν πως προκυπτει η τιμη χωρίς να κανουμε υποθεσεις;
(Εγω δεν ετυχε να κανω ποτε ομαδικη)
βασικά δεν ξέρουν ούτε οι υπάλληλοι (εγώ ρώτησα μια σήμερα) γιατί τα βάζουν στον υπολογιστή και την τιμολόγηση την κάνει το πρόγραμμά τους. Εγώ σήμερα για 5 δέματα 5,185 κιλών πλήρωσα 9,20 δλδ 1,84 ανά δέμα. Βασικά με τις ομαδικές αποστολές το πρόβλημα είναι ότι πρέπει τα άτομα να είναι της απολύτου εμπιστοσύνης γιατί δεν μπορείς να προπληρώνεσαι τα έξοδα. Εγώ είπα στα δύο πιο βαριά να υπολογίζουν από 2 ευρώ και στα πιο ελαφριά από 1,5 αν τώρα θέλουν ρέστα αυτοί με τα βαριά και πρέπει να ζητήσω διαφορά από τα ελαφριά γιατί έχω μπει μέσα δε θα κάνουμε άλλη δουλειά θα στέλνουμε ψιλά ο ένας στον άλλο!! :wall: :wall:
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.

Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11350
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 02 Οκτ 2017, 22:58

Κι εγώ δύο ομαδικές μέχρι τώρα έχω κάνει
Και στις δύο 1,84 ανά δέμα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

Άβαταρ μέλους
lizouli86
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 8650
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 18:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αττική,Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από lizouli86 » 02 Οκτ 2017, 23:17

Σε δίκη μου ερώτηση η απάντηση ήταν ότι βγαίνει συνολικά το βάρος . Αυτό συμφέρει κάποιο μέλος που μπορεί να έχει 5 κιλά δεμα αλλά όχι μέλος που έχει 1 κιλό .
Γενικότερα μάλλον καλύτερα να αποφεύγονται οι ομαδικές εκτός και αν είναι άτομα που υπάρχει μια άλφα οικειότητα να συμπληρωθούν σε μελλοντικές αποστολές οι διαφορές χρημάτων .

Sotos_ster
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1633
Εγγραφή: 30 Απρ 2016, 07:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Εγνατίας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από Sotos_ster » 02 Οκτ 2017, 23:44

Ρε παιδιά πως γίνονται οι ομαδικές δλδ :wall:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

:arrow: ΖΗΤΑΩ πλυντήριο πιάτων Morris πάγκου παλαιού τύπου είτε λειτουργικό είτε χαλάσμενο .
Παραδίδω/παραλαμβάνω Ημαθία και Θεσσαλονίκη

Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11350
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 02 Οκτ 2017, 23:49

Sotos_ster έγραψε:
02 Οκτ 2017, 23:44
Ρε παιδιά πως γίνονται οι ομαδικές δλδ :wall:
Όταν έχεις να στείλεις από πέντε δέματα και πάνω,τότε είναι ομαδική και είναι διαφορετική η χρέωση
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από polvar » 03 Οκτ 2017, 00:13

Πάντως πρέπει να προσέχετε γιατί αν στην ομαδική τα 4 δέματα είναι ελαφριά (πχ του 1 κιλού) και το ένα βαρύ (πχ 4-5 κιλά) θα επιμεριστεί το κοστος του βαριου δέματος σε όλους και αυτό δεν είναι δίκαιο

Άβαταρ μέλους
Lila_#7
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1693
Εγγραφή: 05 Αύγ 2013, 11:45
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Κορίτσι
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: Αθήνα, Κέντρο
Επικοινωνία:

Re: Ομαδική αποστολή χρεώσεις

Δημοσίευση από Lila_#7 » 03 Οκτ 2017, 00:59

Καλησπέρα επειδή η μητέρα μου δούλευε στα ΕΛΤΑ και ρώτησε η εγκύκλιος είναι λίγο μπερδεμένη.Το σίγουρο είναι ότι το λιγότερο σε ομαδική είναι 1,40 από εκεί και μετά προσθέτουν το βάρος από όλα τα δέματα και το διαιρούν με το σύνολο των δεμάτων.Εγώ πιστεύω ότι συμφέρει η ομαδική όταν τα δέματα είναι βαρουτσικα βέβαια ο καθένας όπως βολεύεται!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ


~.~.~.~.~.~.~.~.~.~
Basket Is Life...!!!
~.~.~.~.~.~.~.~.~.~

Το μέλος scorpiogr είναι πατέρας μου
Παρακαλώ τα μέλη που ζητάνε πράγματα να απαντούν άμεσα γιατί θα δίνεται στον επόμενο που το έχει ζητήσει.

Έχω σκυλάκι και ίσως βρείτε τριχουλες αν και προσέχω .Δεν κάνω συναντήσεις εκτός και είναι κάτι βαρύ και δύσκολο στην αποστολή του.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια για δέματα και έξοδα αποστολής”