ψυγειο δεν ψυχει όσο πρέπει

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39713
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με ψυγειο

Δημοσίευση από polvar » 14 Αύγ 2018, 19:28

γυρίσατε το θερμοστάτη στην πιο ισχυρή ψύξη;
Το ψυγείο δουλεύει συνεχώς ή αρκετή ώρα ή λίγο;

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με ψυγειο

Δημοσίευση από Aliki1984 » 14 Αύγ 2018, 22:07

Τα δοκιμασαμε ολα! Και εκει που το ειχαμε (μεση τιμη ) και στο φουλ. Τωρα του βαλαμε και πραγματα να μην ειναι αδειο. Σταματαει ανα διαστηματα και κανει και αποψυξη ανα 6-8 ωρες. Λογικα σωστα δουλευει. Με τις θερμοκρασιες κατι παιζει.
Το μετρησε ο πατερας μου τωρα το απόγευμα και ειχε παει -20 η καταψυξη και 5-6-7 η συντηρηση (αλλα εχει θερμομετρο με ακτινα, μετραει στα τοιχωματα οχι το κεντρο πχ του χωρου)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39713
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με ψυγειο

Δημοσίευση από polvar » 14 Αύγ 2018, 23:40

Μετρηστε τα ξημερώματα να δειτε τι θερμοκρασία πιάνει

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με ψυγειο

Δημοσίευση από Aliki1984 » 15 Αύγ 2018, 00:24

Θα το κανω κι αυτο! (Πρεπει να παρω ενα θερμομετρο να εχω εδω ...)
Και παλι Ευχαριστώ πολυ για το χρονο σας!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Άβαταρ μέλους
xariseto+
Diamond Member
Diamond Member
48 38
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2017, 15:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αχαρνών Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με ψυγειο

Δημοσίευση από xariseto+ » 16 Αύγ 2018, 14:14

Aliki1984 έγραψε:
14 Αύγ 2018, 09:16
Καλησπέρα! Μου χαλασε το ψυγειο. White Westinghouse ελαφρως αντικα αλλα ΜΕΓΑΛΟ με ΧΩΡΟΥΣ... Αρχικα ηρθε τεχνικος και αλλαξε την αντισταση του θερμοστατη γιατι εριξε το ρελε. Επισης υπηρχε μια τρυπα στις σωληνωσεις και εχανε υγρα. Του συμπληρωσε υγρα (νεου τυπου γιατι αυτα που ειχε εχουν καταργηθει) και κολλησε το σημειο που ειχε τρυπα. Ειπε οτι ολα ειναι οκ. Αλλα μετραμε θερμοκρασιες και η καταψυξη φτανει minimum -15 και η συντηρηση 7-8. (Παλια σε καποια μετρηση ειχε -25 και 4 και στο συρταρακι 2)
Πήραμε αλλο τεχνικο τηλ (που τα δουλευε χρονια ) και μας ειπε οτι το καλοκαιρι ειναι φυσιολογικες αυτες οι θερμοκρασιες γι αυτα τα ψυγεια.
Εχει καποιος γνωση του αντικειμενου?? Εχει παρομοιο ψυγειο να με βοηθησει?
Υγ. Προσπαθησα να βρω καινουργιο αλλα ειναι ή πολυ μικρα (και δεν μου κανουν) ή πολυ μεγαλα (και δε χωρανε)
Συγγνώμη για το κατεβατο αλλα εχω ΣΚΑΣΕΙ!!
Γεια σας Να ξεκινήσουμε από τα βασικά
1 Το ψυγείο είναι no frost η συμβατικής ψύξης ?
2 Η αντίσταση που σας άλλαξε ήταν στην πλάτη της συντήρησης η την κατάψυξη
καθ όσον ο θερμοστάτης δεν έχει αντίσταση άλλα ενεργοποιεί μια αντίσταση κάποια στιγμή του κύκλου ψύξης
3. Πίσω σε κάποια ταμπελίτσα αλλά σίγουρα πάνω στη ταμπελίτσα του συμπιεστή θα γράφει τι υγρά είχε Αυτό θα το δείτε από τον συμβολισμό τους που θα είναι R12 η R134 η R600A και πιθανόν ενδέχεται να γράφει και πόσα γραμμάρια παίρνει το ψυγείο .(ΠΡΟΣΟΧΗ στο ρεύμα)
4. Το ψυγείο σε αυτές τις θερμοκρασίες που γράφετε σταματάει? Θέλω να πω μήπως πρέπει να το βάλετε στο 2-3-4 για περισσότερη ψύξη ?
4 Αερίζεται το ψυγείο η είναι εντοιχισμένο? Κανονικά θα πρέπει η πίσω πλευρά του ψυγείου να απέχει 10cm από τον τοίχο Τα εντοιχισμένα τώρα το καλοκαίρι τρελαίνονται Έχω ιδία άποψη απο το δικο μου
Τώρα όσον αφορά τις ιδανικές θερμοκρασίες ρίξτε μια ματιά εδώ
https://www.google.gr/search?ei=YVl1W8z ... AKiXpbLuFM

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με ψυγειο

Δημοσίευση από Aliki1984 » 17 Αύγ 2018, 05:33

xariseto+ έγραψε:
16 Αύγ 2018, 14:14
Aliki1984 έγραψε:
14 Αύγ 2018, 09:16
Καλησπέρα! Μου χαλασε το ψυγειο. White Westinghouse ελαφρως αντικα αλλα ΜΕΓΑΛΟ με ΧΩΡΟΥΣ... Αρχικα ηρθε τεχνικος και αλλαξε την αντισταση του θερμοστατη γιατι εριξε το ρελε. Επισης υπηρχε μια τρυπα στις σωληνωσεις και εχανε υγρα. Του συμπληρωσε υγρα (νεου τυπου γιατι αυτα που ειχε εχουν καταργηθει) και κολλησε το σημειο που ειχε τρυπα. Ειπε οτι ολα ειναι οκ. Αλλα μετραμε θερμοκρασιες και η καταψυξη φτανει minimum -15 και η συντηρηση 7-8. (Παλια σε καποια μετρηση ειχε -25 και 4 και στο συρταρακι 2)
Πήραμε αλλο τεχνικο τηλ (που τα δουλευε χρονια ) και μας ειπε οτι το καλοκαιρι ειναι φυσιολογικες αυτες οι θερμοκρασιες γι αυτα τα ψυγεια.
Εχει καποιος γνωση του αντικειμενου?? Εχει παρομοιο ψυγειο να με βοηθησει?
Υγ. Προσπαθησα να βρω καινουργιο αλλα ειναι ή πολυ μικρα (και δεν μου κανουν) ή πολυ μεγαλα (και δε χωρανε)
Συγγνώμη για το κατεβατο αλλα εχω ΣΚΑΣΕΙ!!
Γεια σας Να ξεκινήσουμε από τα βασικά
1 Το ψυγείο είναι no frost η συμβατικής ψύξης ?
2 Η αντίσταση που σας άλλαξε ήταν στην πλάτη της συντήρησης η την κατάψυξη
καθ όσον ο θερμοστάτης δεν έχει αντίσταση άλλα ενεργοποιεί μια αντίσταση κάποια στιγμή του κύκλου ψύξης
3. Πίσω σε κάποια ταμπελίτσα αλλά σίγουρα πάνω στη ταμπελίτσα του συμπιεστή θα γράφει τι υγρά είχε Αυτό θα το δείτε από τον συμβολισμό τους που θα είναι R12 η R134 η R600A και πιθανόν ενδέχεται να γράφει και πόσα γραμμάρια παίρνει το ψυγείο .(ΠΡΟΣΟΧΗ στο ρεύμα)
4. Το ψυγείο σε αυτές τις θερμοκρασίες που γράφετε σταματάει? Θέλω να πω μήπως πρέπει να το βάλετε στο 2-3-4 για περισσότερη ψύξη ?
4 Αερίζεται το ψυγείο η είναι εντοιχισμένο? Κανονικά θα πρέπει η πίσω πλευρά του ψυγείου να απέχει 10cm από τον τοίχο Τα εντοιχισμένα τώρα το καλοκαίρι τρελαίνονται Έχω ιδία άποψη απο το δικο μου
Τώρα όσον αφορά τις ιδανικές θερμοκρασίες ρίξτε μια ματιά εδώ
https://www.google.gr/search?ei=YVl1W8z ... AKiXpbLuFM
Καλημερα! Στα πρωτα δεν ξερω να σας απαντησω! Δεν ημουν εδω οταν ηρθε και δεν εχω τοσες γνωσεις για να καταλαβω ακριβως τι εκανε! Ηταν ο μπαμπας μου κι ο αντρας μου.
Τα υγρα τα αλλαξε (αφαιρεσε τα παλια κι εβαλε καινουργια).
Στο ταμπελακι που λετε δεν εχω προσβαση γιατι θα πρεπει να βγει ολο εξω και ειναι λιγο δυσκινητο εκει που ειναι.
Στις θερμοκρασιες αυτες σταματαει κανονικα. Και αποψυξη κανει κανονικα. Δεν ειναι εντοιχισμενο, ειναι σε πλασιο απο ξυλο αλλα εχει αρκετο περιθωριο πισω (πανω απο 10 πόντους)
Υποτιθεται ειναιψ4 αστερων αρα η καταψυξη επρεπε να πιανει -24 (λεει ο μπαμπας μου, εγω ιδεα δεν ειχα απο αστερια).
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με ψυγειο

Δημοσίευση από Aliki1984 » 17 Σεπ 2018, 00:04

Καλησπερα! Προς το παρον (φτου φτου να μην το ματιασω) δουλευει κανονικα! Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες!!!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

katerina3
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 28 Αύγ 2021, 01:13
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ψυγειο δεν ψυχει όσο πρέπει

Δημοσίευση από katerina3 » 28 Αύγ 2021, 01:22

Καλησπέρα σας,διάβασα αυτά που γράφετε και είδα ότι γνωρίζετε το αντικείμενο.Έχω ένα ψυγείο ντουλάπα και μου γράφε +30 η κατάψυξη,+ 21 η συντήρηση.. Ο ένας ψυκτικός λέει ότι μπορεί να φταίει που είναι ζεστό το μοτέρ,βγάλτε το απ΄τη πρίζα και θα πσρει μπρος η σωστή θερμοκρασία την άλλη μέρα αλλά τίποτα..κι ο άλλος το έλενξε όλο και λέει οτι το μοτέρ είναι οκ αλλά φταίει η πλακέτα αλλα δε ξέρει τι..Έχει τύχει να'χει κανείς το ίδο πρόβλημα ή μπορεί να καταλάβει τι παίχτηκε?Γιατί ο ένας λέει έτσι,ο άλλος αλλιώς,όλα κοστίζουν και έχω πελαγωσει.Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39713
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ψυγειο δεν ψυχει όσο πρέπει

Δημοσίευση από polvar » 28 Αύγ 2021, 14:14

katerina3 έγραψε:
28 Αύγ 2021, 01:22
Καλησπέρα σας,διάβασα αυτά που γράφετε και είδα ότι γνωρίζετε το αντικείμενο.Έχω ένα ψυγείο ντουλάπα και μου γράφε +30 η κατάψυξη,+ 21 η συντήρηση.. Ο ένας ψυκτικός λέει ότι μπορεί να φταίει που είναι ζεστό το μοτέρ,βγάλτε το απ΄τη πρίζα και θα πσρει μπρος η σωστή θερμοκρασία την άλλη μέρα αλλά τίποτα..κι ο άλλος το έλενξε όλο και λέει οτι το μοτέρ είναι οκ αλλά φταίει η πλακέτα αλλα δε ξέρει τι..Έχει τύχει να'χει κανείς το ίδο πρόβλημα ή μπορεί να καταλάβει τι παίχτηκε?Γιατί ο ένας λέει έτσι,ο άλλος αλλιώς,όλα κοστίζουν και έχω πελαγωσει.Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Αναβοσβήνει το μοτέρ ή δουλεύει συνέχεια;
Αν δουλεύει συνέχεια και δεν ψύχει τότε έχετε έλλειψη υγρών ή πρόβλημα μοτέρ
Αν αναβοσβηνει (οποτε προφανώς δουλεύει λίγο και δεν ψύχει) τότε είναι θέμα θερμοστάτη ή αισθητήρων ψύξης ή πλακέτας οπότε ας το δει κάποιος ηλεκτρονικός ή άλλος ψυκτικος με πείρα και καλές συστάσεις

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λευκές οικιακές συσκευές”