Κανονας "Ευχαριστώ" για πάνω 50% υπέρβαση

ΜΠΕΙΤΕ ΠΡΩΤΑ ΕΔΩ και ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ!!!!!!
Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7865
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Κανονας "Ευχαριστώ" για πάνω 50% υπέρβαση

Δημοσίευση από GeorgeF » 07 Οκτ 2018, 11:11

vadaris έγραψε:
06 Οκτ 2018, 14:08
Αυτα τα μέλη που λές πάντα το έκαναν και θα συνεχίζουν να το κανουν αφου σκοπός είναι να ξεφορτωθουν το οτιδήποτε. Ας μην συνεχίσουμε το γιατί και το πώς. Λίγο πολύ όλα τα παλια μελη γνωρίζουμε. Το θέμα είναι κατα τη γνώμη μου να μην αφαιρουνται τα ευχαριστώ. ;)
Η μοιρολατρική αποδοχή μιας στρεβλής κατάστασης δεν είναι επιχείρημα.Όποιος βιάζεται να ξεφορτωθεί το οτιδήποτε μπορεί να το βάλει στην κατηγορία χωρίς ευχαριστώ.Όσοι χαρίζουνε σε τέτοια άτομα είναι συνυπεύθυνοι για την τροπή που πήρε το θέμα.
Την αξία του συστήματος "ευχαριστώ" την έχουμε τονίσει πολλές φορές αλλά δεν γίνεται να συνεχίζει να στηρίζει έμμεσα την απληστία μερικών εδώ μέσα.
Sophia7i έγραψε:
07 Οκτ 2018, 08:16
Το αρνητικό είναι ότι κάποια επιπλέον ευχαριστώ απ' αυτά τα μέλη που βοηθάνε κάποιους για να βελτιώσουν τα στατιστικά τους δε θα τα παίρνουν πια
Εφόσον προσπαθούν να τα βελτιώσουν πιστέψτε με,δεν πρόκειται να τους κατηγορήσει κανείς για ένα λιγότερο ευχαριστώ.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου


Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6807
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Κανονας "Ευχαριστώ" για πάνω 50% υπέρβαση

Δημοσίευση από vadaris » 07 Οκτ 2018, 11:59

GeorgeF έγραψε:
07 Οκτ 2018, 11:11


Η μοιρολατρική αποδοχή μιας στρεβλής κατάστασης δεν είναι επιχείρημα.Όποιος βιάζεται να ξεφορτωθεί το οτιδήποτε μπορεί να το βάλει στην κατηγορία χωρίς ευχαριστώ.Όσοι χαρίζουνε σε τέτοια άτομα είναι συνυπεύθυνοι για την τροπή που πήρε το θέμα.
Την αξία του συστήματος "ευχαριστώ" την έχουμε τονίσει πολλές φορές αλλά δεν γίνεται να συνεχίζει να στηρίζει έμμεσα την απληστία μερικών εδώ μέσα.

Γιώργο νομίζω πως λέμε το ίδιο πράγμα. ;). Απλά επισημαίνω πως δεν είναι δίκαιο να σβήνονται τα ευχαριστώ. πρέπει να μένουν για να βελτιωθουν τα στατιστικά. Αλλίως δεν πρόκειται να γίνει ποτέ αυτο. ;)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7865
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Κανονας "Ευχαριστώ" για πάνω 50% υπέρβαση

Δημοσίευση από GeorgeF » 07 Οκτ 2018, 15:04

vadaris έγραψε:
07 Οκτ 2018, 11:59

Γιώργο νομίζω πως λέμε το ίδιο πράγμα. ;). Απλά επισημαίνω πως δεν είναι δίκαιο να σβήνονται τα ευχαριστώ. πρέπει να μένουν για να βελτιωθουν τα στατιστικά. Αλλίως δεν πρόκειται να γίνει ποτέ αυτο. ;)
Δεν λέμε το ίδιο πράγμα Γιάννη.Δεν γίνεται να προσπαθείς να βελτιώσεις τα στατιστικά σου χαρίζοντας σε κάποιον ζήτουλα.Νομίζω πως καταλαβαίνεις το λόγο.
Αν θέλεις τόσο πολύ να χαρίσεις κάτι και δεν το παίρνει κανένας μπορείς να το δώσεις χωρίς ευχαριστώ.Έτσι και σου αδειάζει ο χώρος,και ο ζήτουλας δεν χειροτερεύει τη θέση του.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6807
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Κανονας "Ευχαριστώ" για πάνω 50% υπέρβαση

Δημοσίευση από vadaris » 07 Οκτ 2018, 19:21

Το ιδιο λέμε για τα μέλη που χαρίζουν σε οποινδηποτε ανεξαρτητως στατιστικών. Για τα μέλη που χαρισαν ενα σωρό σκουπίδια απλα και μονο για το ευχαριστώ. ;)
Προσπαθώ παντα να επιλέγω προσεκτικά και με γνώμονα την αναγκη του μελους που υα παρει αυτο που χαριζω οσο αυτο ειναι εφικτό και αν θυμαμαι καλα σπανιως ή ποτε δεν εχω χαρισει σε μελος ζητουλα απλα και μονο για το ευχαριστω. ;)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

maria2015
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4617
Εγγραφή: 23 Φεβ 2015, 13:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Κανονας "Ευχαριστώ" για πάνω 50% υπέρβαση

Δημοσίευση από maria2015 » 01 Δεκ 2018, 22:33

Καλό μήνα, να θυμηθούμε ότι από σήμερα 1/12/2018 ισχύει ο κανόνας, και απ ότι κατάλαβα αν δίνουμε σε μέλη στο κόκκινο δεν θα παίρνουμε ευχαριστώ ( νομίζω όμως ότι οι ζητήσεις τους τώρα περνάνε από έγκριση), επίσης και σε μέλη στο κίτρινο ανάλογα την υπέρβαση, υπάρχει η πιθσνότητα να μην πάρουμε ευχαριστώ.
Αν κατάλαβα λάθος, παρακαλώ να με διορθώσετε.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

“Η ζωή είναι μια ηχώ. Ό,τι εκπέμπεις, στο επιστρέφει”
κινέζικη παροιμία

-----------------------------------------------------------------------
Αποφεύγω να δίνω σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει κάτι
και σε μέλη που τα στατιστικά τους είναι στο κόκκινο
για να μη τους τα χειροτερεύω.

maria2015
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4617
Εγγραφή: 23 Φεβ 2015, 13:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Κανονας "Ευχαριστώ" για πάνω 50% υπέρβαση

Δημοσίευση από maria2015 » 04 Δεκ 2018, 00:59

Πιστεύω ότι πιθανώς κάποια μέλη δεν έχουν καταλάβει τι θα γίνει -εκτός αν δεν έχω καταλάβει εγώ-
βλέπω μέλη στο κίτρινο με υπέρβαση πάνω από το όριο + το μισό αυτού, να ζητάνε και να τους δίνουν, και απορώ,
σύμφωνα με τον νέο κανόνα τα ευχαριστώ αυτά θα αφαιρεθούν στο τέλος του μήνα, το γνωρίζουν;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

“Η ζωή είναι μια ηχώ. Ό,τι εκπέμπεις, στο επιστρέφει”
κινέζικη παροιμία

-----------------------------------------------------------------------
Αποφεύγω να δίνω σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει κάτι
και σε μέλη που τα στατιστικά τους είναι στο κόκκινο
για να μη τους τα χειροτερεύω.

Λευτερης-Κατερινα
Diamond Member
Diamond Member
58 68
Δημοσιεύσεις: 664
Εγγραφή: 23 Μάιος 2018, 21:50
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Οικογένεια
Επικοινωνία:

Re: Κανονας "Ευχαριστώ" για πάνω 50% υπέρβαση

Δημοσίευση από Λευτερης-Κατερινα » 04 Δεκ 2018, 14:25

Ειναι μια ποινη για να μην χαριζουμε σε ζητουλες.
Και εγω στραβη την βλεπω την αποφαση.
Ισως καλυτερα να μην μπορει ο ζητουλας να ξεκινηση νεο θεμα με ορο "ζηταω" και να μην μπορει να ζητησει δηλαδη να μην μπορει να γραψει σε μια αναρτηση που χαριζει καποιος κατι.

Δηλαδη αυτος που ειναι στα κοκκινα να μπορει μονο να ξεκινησει θεμα "χαριζω"

Αν τουλαχιστον μεινει ετσι επειδη αυτο το θεμα ισως πολλοι να μην το διαβασουν θα μπορουσε στο avatar να γραφει "μην χαριζετε σε αυτο το μελος το ευχαριστω που θα παρετε θα διαγραφτει"

Ενα που δεν βλεπω σωστο σε αυτο το site ειναι το "Δανειζω" γιατι δεν ειναι δυνατον να δανεισω 100 πραγματα να παρω 100 ευχαριστω και στο τελος να εχω τα πραγματα μου πισω συν οτι απο ενα αντικειμενο να μαζεψω 10 ευχαριστω.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν χαρίζω σε όσους-ες δεν έχουν χαρίσει ποτέ τίποτα η έχουν άσχημα στατιστικά.

maria2015
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4617
Εγγραφή: 23 Φεβ 2015, 13:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Κανονας "Ευχαριστώ" για πάνω 50% υπέρβαση

Δημοσίευση από maria2015 » 04 Δεκ 2018, 15:14

Λευτερης-Κατερινα έγραψε:
04 Δεκ 2018, 14:25

Αν τουλαχιστον μεινει ετσι επειδη αυτο το θεμα ισως πολλοι να μην το διαβασουν θα μπορουσε στο avatar να γραφει "μην χαριζετε σε αυτο το μελος το ευχαριστω που θα παρετε θα διαγραφτει"
Καλησπέρα, δεν είναι απόλυτο, πχ μπορεί ένα μέλος που έχει δώσει 8 έχει όριο 10, δηλ. 8+10=18 μπορεί να πάρει
+ 5(: το μισό του ορίου), είναι με ευχαριστώ, δηλ. 18+5+ 23* είναι με ευχαριστώ.

όμως αν το παραπάνω μέλος έχει πάρει :

α) 20 και εγώ του δίνω, υπολογίζοντας ότι θα πάρω ευχαριστώ, μπορεί να εκκρεμούν και άλλες παραλαβές του μέλους
και τελικά να ξεπερνούν το 23* οπότε.... το ευχαριστώ μου πάει περίπατο :)

β) 22 και εγώ του δίνω, μπορεί όμως, από αγγελίες του να δώσει και να μπουν ευχαριστώ μετά και να είναι εντάξει.

Όσο και να προσέχουμε και να κάνουμε υπολογισμούς κάποια στιγμή θα την πατήσουμε
εγώ το έχω πάρει απόφαση :)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

“Η ζωή είναι μια ηχώ. Ό,τι εκπέμπεις, στο επιστρέφει”
κινέζικη παροιμία

-----------------------------------------------------------------------
Αποφεύγω να δίνω σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει κάτι
και σε μέλη που τα στατιστικά τους είναι στο κόκκινο
για να μη τους τα χειροτερεύω.

Λευτερης-Κατερινα
Diamond Member
Diamond Member
58 68
Δημοσιεύσεις: 664
Εγγραφή: 23 Μάιος 2018, 21:50
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Οικογένεια
Επικοινωνία:

Re: Κανονας "Ευχαριστώ" για πάνω 50% υπέρβαση

Δημοσίευση από Λευτερης-Κατερινα » 04 Δεκ 2018, 15:28

Ενταξει Μαρια πιστευω για 2-3-5 ευχαριστω θα υπαρχει μια ελαστικοτητα απο τους διαχειριστες.

Αυτο που εγραψα για το Avatar το ειπα για τις ακραιες περιπτωσεις οπως πχ καποιος που εχει παρει 20 και εχει δωσει 2
Συν οτι οταν εσυ δωσεις κατι θα βλεπεις τα στατιστικα του παραληπτη εκεινη την στιγμη δεν μπορεις να ξερεις τι στατιστικα θα εχει την επομενη μερα οποτε θα ειναι αδικο να σου σβηστει το ευχαριστω που θα εχεις παρει.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν χαρίζω σε όσους-ες δεν έχουν χαρίσει ποτέ τίποτα η έχουν άσχημα στατιστικά.

Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Κανονας "Ευχαριστώ" για πάνω 50% υπέρβαση

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 04 Δεκ 2018, 17:26

Καλησπέρα σε όλους!Έχω μια ερώτηση αν κάποιος ζητάει παιδικά ρούχα και παπούτσια η τρόφιμα,οποια έχει μεγάλη ανάγκη και για αυτό το λόγο μπήκε σε όριο κόκκινου η κίτρινου avatar και χαρίζει ότι μπορεί τι ΓΊΝΕΤΑΙ?
Η χώρα βρίσκεται σε μεγάλη οικονομική κρίση και περισσότεροι άνθρωποι περνάνε πολύ δύσκολα.
Δεν αναφέρω τις ζητήσεις για πράγματα,οποια δεν είναι απαραίτητα,αλλά για τα παιδικά ρούχα&παπούτσια και τα τρόφιμα ίσως πρέπει να γίνει αλλιώς...
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΑΝΟΝΕΣ FORUM”