Χάθηκε το δέμα με ευθύνη των ΕΛΤΑ. Τι να κάνω;

Άβαταρ μέλους
GiorgosCollect
Silver Member
Silver Member
4 7
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2018, 17:53
Νομός κατοικίας: Ν. Κέρκυρας
Δήμος - Κοινότητα: Κέρκυρας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από GiorgosCollect » 25 Δεκ 2018, 17:47

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Επαναφέρω το θέμα με το κινητό με τα εξής ερωτήματα:
1. Για ποιο λόγο δεν ενημερώθηκα άμεσα ότι χάθηκε το δέμα που έστειλα; Κινητό υπάρχει. Σας έστειλα μήνυμα εγώ.
2. Για ποιο λόγο σας επιδόθηκε κατ' οίκον, δέμα που έχει σταλεί ως απλό δέμα και ΔΕΝ αφήνεται έτσι απλά σε πόρτες. (https://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4% ... CF%8D.aspx)
3. Για ποιο λόγο στην ιχνηλάτηση το δέμα έχει παραληφθεί; (https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=CP363930408GR) Πως από την πλευρά του αποστολέα, τη δική μου θα επικαλεστώ ότι δεν το παραλάβατε; και ότι χάθηκε;

Και εν πάση περιπτώσει, θα ήθελα κάποιος να επιληφθεί επί του θέματος διότι ο παραλήπτης με ενημέρωσε ότι δεν θα πάρω το 'ευχαριστώ' για κάτι που ζήτησε και χάθηκε, ενώ δεν μπορώ εγώ από την πλευρά μου να γνωρίζω τι έχει συμβεί! Επίσης, το ίδιο μπορώ να ισχυριστώ κι εγώ για επόμενα δέματα που θα παραλάβω!

Άβαταρ μέλους
VickyV
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 18029
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 15:59
Νομός κατοικίας: Ν. Καρδίτσας
Δήμος - Κοινότητα: Καρδίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από VickyV » 25 Δεκ 2018, 20:52

απο προσωπικη εμπειρια ξερω πως οταν χαθει ενα δεμα (που τελικα ηταν στο καταστημα, απλα δεν το εβλεπαν 3 μηνες!!!) την διαδικασια αναζητησης του οπως και την αποζημιωση υποχρεουται να την κανει ο αποστολεας και οχι ο παραληπτης, γιατι εκεινος το εστειλε και εκεινου το δεμα δεν παραδωθηκε οπως οφειλαν τα ΕΛΤΑ
θα στειλω πραγματα σε:
εστειλα πραγματα σε:
περιμενω πραγματα απο:
εκανα καταθεση :
θα παρω πραγματα απο:
----------------------------------------------------------------------------------------------

εχω λογαριασμο εθνικη
δεν κανω ομαδικες, δεν προλαβαινω

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39582
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από polvar » 25 Δεκ 2018, 22:07

GiorgosCollect έγραψε:
25 Δεκ 2018, 17:47
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Επαναφέρω το θέμα με το κινητό με τα εξής ερωτήματα:
1. Για ποιο λόγο δεν ενημερώθηκα άμεσα ότι χάθηκε το δέμα που έστειλα; Κινητό υπάρχει. Σας έστειλα μήνυμα εγώ.
2. Για ποιο λόγο σας επιδόθηκε κατ' οίκον, δέμα που έχει σταλεί ως απλό δέμα και ΔΕΝ αφήνεται έτσι απλά σε πόρτες. (https://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4% ... CF%8D.aspx)
3. Για ποιο λόγο στην ιχνηλάτηση το δέμα έχει παραληφθεί; (https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=CP363930408GR) Πως από την πλευρά του αποστολέα, τη δική μου θα επικαλεστώ ότι δεν το παραλάβατε; και ότι χάθηκε;

Και εν πάση περιπτώσει, θα ήθελα κάποιος να επιληφθεί επί του θέματος διότι ο παραλήπτης με ενημέρωσε ότι δεν θα πάρω το 'ευχαριστώ' για κάτι που ζήτησε και χάθηκε, ενώ δεν μπορώ εγώ από την πλευρά μου να γνωρίζω τι έχει συμβεί! Επίσης, το ίδιο μπορώ να ισχυριστώ κι εγώ για επόμενα δέματα που θα παραλάβω!
το μελος ειπε οτι αντι ο ταχυδρομος να φέρει τα ειδοποιητηρια στο σπίτι, έφερε τα δεματα και επειδή δεν βρηκε τον παραλήπτη, τα αφησε απ εξω
Αυτα συμβαίνουν οταν δεν τηρείται η τυπικη διαδικασία απο υπάλληλο θεωρώντας οτι το να συμβεί κατι κακο είναι απίθανο. Να που ομως καποτε συμβαίνει

To 'ευχαριστώ' δεν μπορεί να πατηθεί για κάτι που δεν παραλήφθηκε
Παρόλα αυτά θα πρέπει να διεκδικήσετε την αποζημίωση σας.
Ετσι θα επιπληχτεί και ο υπάλληλος ώστε να μην το ξανακάνει

Τέλος να κοιτάξετε καλα το προφίλ του μελους που θα παραλαμβανε και να δείτε πότε γράφτηκε και ποσα έχει δώσει και πάρει
Η αξιοπιστία των λεγομενων του δεν αμφισβητείται, τουλαχιστον μέχρι τώρα
Δικαιολογείστε να μην το ξέρετε γιατί είστε νεο μελος

Άβαταρ μέλους
GiorgosCollect
Silver Member
Silver Member
4 7
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2018, 17:53
Νομός κατοικίας: Ν. Κέρκυρας
Δήμος - Κοινότητα: Κέρκυρας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από GiorgosCollect » 25 Δεκ 2018, 22:21

Κατανοητό λοιπόν.

maria2015
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4618
Εγγραφή: 23 Φεβ 2015, 13:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από maria2015 » 26 Δεκ 2018, 00:13

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!

Παραλαμβάνω τα δέματα από τα ελτα Κουμουνδούρου-Αθήνα, στην αρχή οι υπάλληλοι δεν με γνώριζαν, στην παραλαβή μου ζητούσαν
ταυτότητα και υπέγραφα το δελτίο.
Τώρα πια με γνωρίζουν, κάποιες φορές μαζεύουν τα δέματά μου σε συγκεκριμένο σημείο να τα βρίσκουν εύκολα, δεν μου ζητούν ταυτότητα,
Πάντοτε όμως υπογράφω στο δελτίο ότι παρέλαβα, όση δουλειά - κόσμο και νάχουν, είναι υποχρεωτικό να υπογράψω για να πάρω το δέμα.

Αν στην αναζήτηση-εντοπισμό αντικειμένου έβλεπα ότι το δέμα μου έχει δοθεί, ενώ δεν το είχα παραλάβει
πρώτα θα ζητούσα να δω το δελτίο με την υπογραφή μου.....
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

“Η ζωή είναι μια ηχώ. Ό,τι εκπέμπεις, στο επιστρέφει”
κινέζικη παροιμία

-----------------------------------------------------------------------
Αποφεύγω να δίνω σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει κάτι
και σε μέλη που τα στατιστικά τους είναι στο κόκκινο
για να μη τους τα χειροτερεύω.

Άβαταρ μέλους
GiorgosCollect
Silver Member
Silver Member
4 7
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2018, 17:53
Νομός κατοικίας: Ν. Κέρκυρας
Δήμος - Κοινότητα: Κέρκυρας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από GiorgosCollect » 26 Δεκ 2018, 00:27

Είναι όλα λογικά αυτά που γράφεται, με το παρόν σκεπτικό έβαλα και τις ερωτήσεις. Και όχι για να προσβάλω ή να αμφισβητήσω τις προθέσεις κάποιων ανθρώπων.
Εγώ λέω πολύ απλά ότι χάρισα κάτι, το οποίο και χάθηκε και ευχαριστώ δεν θα πάρω. Ήταν κάτι που ήθελα να δώσω και δεν το ζήτησα. Επίσης, με ποιον τρόπο θα διεκδικήσω εγώ αποζημίωση για κάτι που φαίνεται ότι δόθηκε;
Καταλαβαίνω πως συμβαίνουν λάθη, καταλαβαίνω πως κάποιοι άνθρωποι έχουν προσφέρει.
Είμαι νέο μέλος εδώ και προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει.
Μου φαίνεται κάπως άδικο όλο αυτό.
Αν κρίνει η κοινότητα ότι πρέπει να μείνουν τα πράγματα έτσι καλώς, αντί ο αποστολέας να πάρει ευχαριστώ και ο παραλήπτης να διεκδικήσει την αποζημίωση, εγώ θα προσπαθώ να πίσω ότι δεν είμαι ελέφαντας! :wall:

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39582
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από polvar » 26 Δεκ 2018, 10:28

Την αποζημίωση την δικαιούστε εσείς, ο αποστολέας, καθώς το δέμα ανήκει σε εσάς!
Για να την διεκδικήσετε θα πρέπει να αποδειχτεί ότι δεν παρέλαβε ο παραλήπτης (θα φαίνεται ότι η υπογραφή στο χαρτί παραλαβής δεν είναι δική του)
Επομένως κάνετε καταγγελία στα ΕΛΤΑ σε συνεννόηση μεταξύ σας
Απευθυνθείτε στο ταχυδρομείο σας ή χρησιμοποιήστε τα στοιχεία επικοινωνίας που υπάρχουν στο https://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4% ... CE%B1.aspx και τα άλλα που αναφέρθηκαν παραπάνω και αναλόγως με το τι θα σας πουν , συνεχίζετε

Και εφόσον πάρετε την αποζημίωση, θα δώσετε και τα λεφτά της αποστολής πίσω στον skrissos και "ούτε γάτα ούτε ζημιά" (πέραν της ταλαιπωρίας)

Άβαταρ μέλους
rampo
Banned member !!
Banned member !!
2 13
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2017, 16:15
Νομός κατοικίας: Ν. Ιωαννίνων
Δήμος - Κοινότητα: Ζίτσας Ιωαννίνων
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Χάθηκε το δέμα με ευθύνη των ΕΛΤΑ. Τι να κάνω;

Δημοσίευση από rampo » 01 Ιαν 2019, 11:23

αλαξε τους τα φωτα μην τους λυπασε.για να μαθουν να παραδινουν δεματα και οχι να τα παρατανε οπου νανε αλωστε γιαυτο πληρωνονται το χιλιαρικο καθε μηνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Ίδιο μέλος με ermionh, ερμιονη, ermi, ΛΕΝΙΝ, στρουμφιτα, αγκελα
Συνολικά με τους λογαριασμούς αυτούς έχει πάρει 93 φορές (με ιδιαίτερη προτίμηση στα .... γυναικεία εσώρουχα) και έχει χαρίσει 25.
Η ένταξη σε ομάδες περιορισμού θα γίνεται λαμβάνοντας υπόψη το άθροισμα των στατιστικών όλων των λογαριασμών, επομένως θα πρέπει να χαρίσει τουλάχιστον 39 φορές χωρίς να ζητήσει, για να βγει από την ομάδα που χρειάζεται έγκριση για να δημοσιεύσει.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39582
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Χάθηκε το δέμα με ευθύνη των ΕΛΤΑ. Τι να κάνω;

Δημοσίευση από polvar » 08 Ιαν 2019, 20:28

Στο viewtopic.php?f=213&t=174434&start=10 μπορείτε να δείτε μια σχεδόν παρόμοια περίπτωση όπου το δέμα παραδόθηκε σε λάθος άτομο με ευθύνη του υπαλλήλου των ΕΛΤΑ και τα μέλη τελικα έλαβαν αποζημιωση

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια για δέματα και έξοδα αποστολής”