Κάνετε ανακύκλωση ?

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε

Κανετε ανακυκλωση ?

ΝΑΙ κανω , πολυ ενεργα !
116
59%
ΝΑΙ κανω , καπου καπου !
63
32%
ΟΧΙ δεν εχω καδους !
13
7%
ΟΧΙ βαριεμαι !
2
1%
Τι ειναι αυτο ?
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 195

Άβαταρ μέλους
rimmka
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
23 40
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 02 Μάιος 2008, 10:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από rimmka » 28 Ιούλ 2008, 11:13

Ξέχασα να πω, ανακυκλώνω και μπαταρίες :)

Άβαταρ μέλους
fin04159
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
90 72
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2008, 08:43
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από fin04159 » 01 Σεπ 2008, 16:07

Κάνω ανακύκλωση σε όλα τα είδη παρόλο που κόντα με το σπίτι μου δεν υπάρχει μπλε κάδος και αναγκάζομαι να μαζεύω μεγαλύτερη ποσότητα σκουπιδιών πριν πάω να τα πετάξω.

Dysi
Silver Member
Silver Member
3
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:07
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Κέντρο-Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από Dysi » 07 Νοέμ 2008, 09:37

Ανακυκλώνω εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστον χαρτί και αλουμίνιο. Τα τελευταία χρόνια οπωσδήποτε και μπαταρίες, γυαλί, ηλεκτρονικές συσκευές, ύφασμα κλπ.
Προσπαθώ να βρω χώρο στην αυλή μου για να βάλω έναν κομποστοποιητή (ο οποίος διατίθεται δωρεάν από το δήμο της περιοχής κατοικίας μου) για να ανακυκλώνω και τα οργανικά είδη.
Ακόμη στο γραφείο, συλλέγουμε την ανακύκλωση σε ειδικό χώρο και καλούμε το δήμο της περιοχής (ο οποίος έχει υπηρεσία συλλογής ανακυκλώσιμων υλικών) και τα παραλαμβάνει σε τακτά διαστήματα.
Επίσης πολλά από τα υλικά αυτά τα χρησιμοποιώ για να φτιάξω διακοσμητικές ή χρηστικές κατασκευές (έχετε σκεφτεί ποτέ ότι ένα απλό πλαστικό μπουκάλι νερού μπορεί να μεταμορφωθεί σε μέδουσα, πεταλούδα, κόσμημα, φωτιστικό κλπ., ένα cd σε κηροπήγιο, χάντρες, κόσμημα κλπ.;)).
Και βέβαια αναγομώνω τα μελάνια των εκτυπωτών και στο γραφείο και στο σπίτι, μόνη μου, εδώ και αρκετά χρόνια.Επίσης για τις πρόχειρες εκτυπώσεις μας χρησιμοποιούμε τη λειτουργία της οικονομικής εκτύπωσης, που έχουν όλοι οι εκτυπωτές για μικρότερη κατανάλωση μελάνης και χαρτιά Α4 που είναι ήδη εκτυπωμένα από τη μια πλευρά και δεν μας χρειάζονται πια.
Αν θέλετε να σας απαντήσω έγκαιρα, σε κάτι, πρέπει να μου στείλετε πμ, γιατί δεν μπαίνω συχνά στα επιμέρους θέματα. Ευχαριστώ

yianna
Silver Member
Silver Member
1
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 28 Μαρ 2008, 21:59
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Αρκαλοχωρίου Ηρακλείου
Τοποθεσία: κορινθος
Επικοινωνία:

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από yianna » 15 Νοέμ 2008, 18:13

κάνουμε ανακύκλωση σε ότι είναι δυνατόν, χαρτί , αλουμίνιο, πλαστικό, γυαλί, μπαταρίες, ηλεκτρικές συσκευές.
Παιδιά, ερώτηση: Τα δισκάκια CD πού τα πετάμε; Έχουμε μαζέψει άπειρα και δεν ξέρουμε αν ανακυκλώνονται και που!

sart
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 23:58

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από sart » 20 Νοέμ 2008, 01:04

Κάνω αλλά μόνο χαρτί και μπαταρίες διότι μόνο τέτοιους κάδους έχουμε στην περιοχή μας. :wink:

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5022
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από gogo » 20 Νοέμ 2008, 02:32

yianna πιστευω οτι μπορεις να τα βαλεις στα πλαστικα αφου αν βγαλεις το "αλουμινοχαρτο" τους μενει το πλαστικο δισκακι

anastasia60
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 21 Οκτ 2008, 20:58
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Τοποθεσία: κορινθος

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από anastasia60 » 20 Νοέμ 2008, 21:10

nai kano anakiklosi

yianna
Silver Member
Silver Member
1
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 28 Μαρ 2008, 21:59
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Αρκαλοχωρίου Ηρακλείου
Τοποθεσία: κορινθος
Επικοινωνία:

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από yianna » 23 Νοέμ 2008, 22:44

ευχαριστώ gogo δεν το είχα σκεφτεί!

Άβαταρ μέλους
νικακι
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
11 5
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 03 Δεκ 2008, 14:14
Νομός κατοικίας: Ν. Χανίων
Τοποθεσία: χανια κρητης
Επικοινωνία:

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από νικακι » 03 Δεκ 2008, 14:41

η αδερφη μου μου το κολλησε!!!!εκανε αυτη και εγω τη κοροιδευα!!!!!!και μετα κολλησα κι εγω και ενα μικρο χαρτακι να χω το μαζευω!!!!πριν κανω ανακυκλωση μαζευα σκουπιδια μεχρι και 2 σακουλες την ημερα!!!!!τωρα με την ανα κυκλωση τα σκουπιδια μου τα πεταω μια φορα την εβδαμαδα και ανακυκλωση καθε μερα!!!!ειναι και ελαφρα!!!και μπορεις να πας μεχρι και δεκα σακουλες!!!!!!μια μερα πηγα ανακυκλωση 10 μαζεμενες σακουλες!!!!!ολοι με κοιτουσαν λες και δε ξερω και εγω τι!!!!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχα
Δεν χρειάζεται να είσαι μεγάλος άνθρωπος. Φτάνει και περισσεύει να είσαι μόνο άνθρωπος.................

thinia
Silver Member
Silver Member
3
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 23 Δεκ 2008, 20:09
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από thinia » 23 Δεκ 2008, 20:58

Ανακυκλώνω φανατικά... Στη δουλειά μου που βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας, δεν υπάρχουν κοντά κάδοι ανακύκλωσης, κι έτσι αναγκαζόμαστε και τα κουβαλάμε. (Απαράδεκτο).

Σχετικά με την ανακύκλωση CD βρήκα αυτό:
"Υπάρχει μια εταιρία η οποία είναι εξειδικευμένη στην ανακύκλωση ψηφιακών δίσκων CD και DVD. Ειδικότερα ανακυκλώνει την πλαστική ύλη (polycarbonate) από την οποία κατασκευάζονται τα CD και DVD. Η επωνυμία της εταιρίας είναι Ανακύκλωση Α.Ε. και είναι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφόρηση ή διευκρίνση για την ανακήκλωση των υλικών αυτών."

Η ηλεκτρονική διεύθυνση για την ανακύκλωση CD και DVD είναι : http://www.anakiklosi.net

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επανάχρηση - Ανακύκλωση”