με τα μάτια του Άρη

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

με τα μάτια του Άρη

Δημοσίευση από bluemοon » 29 Σεπ 2009, 00:05

Με λένε Άρη.
Μεγάλωσα σε ένα χωριό της Αχαΐας και στα 2 μου χρόνια μετακόμισα στην Αρκαδία. Από τότε η ζωή μου άλλαξε προς το χειρότερο. Η νέα μου οικογένεια φαίνεται πως δε με συμπαθούσε, το κλίμα ήτανε υγρό και το κρεβάτι μου μονίμως βρεγμένο, το δωμάτιο μικρό, το φαγητό ελάχιστο. Οι μέρες, η μια πιο δύσκολη από την άλλη, υπήρχαν φορές που ο ήλιος ήταν τόσο δυνατός που ένιωθα να λιποθυμώ, τα βράδια όμως έτρεμα από το κρύο και η οικογένειά μου φρόντιζε να με βρέχει για πλάκα κάθε τόσο για να με βλέπει να τουρτουρίζω. Άκουγα τα γέλια τους, στόματα που ανοιγόκλειναν, μετά από λίγο έγερνα στα κουρέλια που είχα για κρεβάτι και από τον λίγο ουρανό που φαινότανε εκεί ψηλά αναρωτιόμουν αν τα αστέρια μπορούν να σε ζεστάνουν.
Υπήρχαν στιγμές που δεν καταλάβαινα γιατί εγώ έπρεπε να μένω νηστικός σε ένα σπίτι με 2 κελάρια γεμάτα από τροφή. Γιατί να βασανίζομαι από το κρύο σε δωμάτια με ολοφώτιστο τζάκι. Γιατί να μην παίζω σε ένα σπίτι ευρύχωρο. Γιατί να μην μιλάω σε μια οικογένεια με τόσες φωνές. Γιατί να στέκομαι έξω από το παράθυρο με τη βροχή να με χτυπάει αλύπητα σε μια οικογένεια που τραγουδούσε γύρω από το στρωμένο τραπέζι τον ερχομό ενός Σωτήρα.
Και μετά κατάλαβα.
Εκεί, στο βρώμικο κρεβάτι μου έγειρα μια μέρα κουρασμένος. Στο ποτήρι μου δεν υπήρχε πια νερό. Δοκίμασα να πιω από μια λιμνούλα που είχε σχηματιστεί από τις λάσπες.
Και με είδα.
Δεν είχα τα ίδια μαλλιά, τα αυτιά, τα μάτια. Είχα κάτι που δεν είχα ξαναδεί σε κανέναν μέχρι τότε. Ήμουν κάτι που δεν είχα ξαναδεί.

Κι εκεί ανάμεσα στη βροχή, τις σταγόνες , το κρύο, τη μυρωδιά από ζεστό φούρνο και το τραγούδι , κατάλαβα γιατί εγώ δεν ανήκα εκεί. Γιατί δεν είχα να ελπίζω σε κανένα Σωτήρα.

Ήμουν σκύλος σε έναν κόσμο ανθρώπων…

(Ο Άρης βρέθηκε σε άθλια κατάσταση σε ένα χωριό και η παραπάνω περιγραφη ειναι η πιο λιτή που θα μπορούσε να γραφτεί για το δράμα που έζησε.Σήμερα βρίσκεται δίπλα μας και κάθε μέρα που περνάει προσπαθούμε να του δείξουμε πόσο πολύ αγαπάμε τη διαφορετικότητά του.Ίσως και πως τελικά κάπου υπάρχει ένας Σωτήρας για όλους μας...)
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!


Άβαταρ μέλους
sadistria
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
73 90
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 21 Μαρ 2009, 12:45
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Χαιδαρι
Επικοινωνία:

Re: με τα μάτια του Άρη

Δημοσίευση από sadistria » 29 Σεπ 2009, 00:15

συγκινηθηκα βρε bluemoon.... :cry: :cry:
ξερω πολλες παρομοιες ιστοριες κ με γεμιζουν αρχικα θλιψη κ πονο κ επειτα τεραστιο θυμο για μας που αποκαλουμαστε ανθρωποι.... :evil: :twisted:
τι να πω....

Άβαταρ μέλους
giοrginaa
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 2657
Εγγραφή: 14 Ιουν 2009, 02:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: με τα μάτια του Άρη

Δημοσίευση από giοrginaa » 29 Σεπ 2009, 00:36

βρίσκεται δίπλα σας....δηλ;
Το μελος giorginaa εχει αποχωρίσει ,

bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: με τα μάτια του Άρη

Δημοσίευση από bluemοon » 29 Σεπ 2009, 07:47

ναι, ειναι στο σπιτάκι του, με τους φιλους του , δεν κρυωνει, ακολουθει θεραπεια (ειχε ερλιχιωση,σκουληκι στην καρδια, ητανε γεματος τσιμπουρια, ας μην αναφερω αλλα καλυτερα).
Τωρα ειναι χαρουμενος και αλλες τετοιες δυσκολες στιγμές δε θα περασει που ο κοσμος αναποδα να γυρισει
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
giοrginaa
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 2657
Εγγραφή: 14 Ιουν 2009, 02:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: με τα μάτια του Άρη

Δημοσίευση από giοrginaa » 29 Σεπ 2009, 08:28

μπράβο σας παιδιά......
Το μελος giorginaa εχει αποχωρίσει ,

Άβαταρ μέλους
panos
Συντονιστής
Συντονιστής
4 1
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: 03 Μαρ 2008, 17:12
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ελλομένου Λευκάδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 47
Μπλούζα: XL
Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: με τα μάτια του Άρη

Δημοσίευση από panos » 14 Οκτ 2009, 01:02

Sorry που για ακομα μια φορα θα γινω κακος !
αλλα αυτος ο αρης (παλια ειχε αλλο ονομα) "κυκλοφορεί" , αυτην η ιστορια, εδω και χρονια και σε μορφη spam email !!!

και αυτο που με ενοχλει περισσότερο ειναι οτι η ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ α.κ.ο.μ.α και αληθινη να ηταν η ιστορια παει εις βάρος του θέματος.

Αν ο αρης ενω υπηρχαν 2 κελαρια με φαει (φαντάζομαι μπριζόλες θα νομιζε ο αρης) αλλα εμεις οι ανθρωποι λεμε 2 αποθηκες το πολυ-πολυ να ειχε σιταρι (αν θελει θα το πω στον ιδιοκτήτη να του δωσει μαζι και με καλαμποκι) :D

και δεν τον ταιζαν και δεν τον ποτιζαν , ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ !! για να τον βρέχουν !?????? ε?

και ας μου πει ενας αληθινός φιλοζωος , ποιος σκύλος δεν παει να βρει φαει και νερο (σε χωριο) ????????????????? ε?


Ενα συμπέρασμα !
Η πολυ αγαπη , σε κατι, (άνθρωπο , ζωο κ.α) μας φτανει σε ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ που πολλές φορες κανουν ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ !!

Το ιδιο ειναι και για τα τοσο συγκινητικά , ψεύτικα, email του τυπου :
ενα παιδάκι εχει αναγκη στειλε email να παρει 1 €,
η αν δεν το στειλεις θα πεθανεις ενω αν το στειλεις θα γινεις πλούσιος !!!!

Ολα αυτα ειναι συγκικητικα αλλα ψευτικα !
Μερικοί ΚΑΝΟΝΕΣ
-Να απαντάτε ΠΡΩΤΑ στην ΑΓΓΕΛΙΑ και με pm ΜΟΝΟ τηλέφωνό ΑΝ τελικα το πάρετε εσείς !
-Παρακαλώ τα μηνύματα να τα γράφετε με μικρά ελληνικά και οχι ΚΕΦΑΛΑΙΑ ή greeklish.
-Να είστε ευγενικοί , αναλυτική στην δημοσίευση, συνεπής στα ραντεβού , να ελέγχετε της απαντήσεις στις αγγελίες σας και ΜΗΝ ζητάτε ΣΥΝΕΧΕΙΑ !
- Ξεκινάμε τον τίτλο με [ΧΑΡΙΖΩ] ΤΑΔΕ ή [ΖΗΤΑΩ] ΤΑΔΕ ,μαζί με της αγκύλες !
- Οταν πάρουμε ή δώσουμε , ποστάρουμε και ευχαριστούμε το μέλος (αν έχουμε ζητήσει) για να κλειδώσει κάποιος mod την αγγελία.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ τους !

ΜΗΝ στέλνετε pm για απορίες ! Υπάρχει ανάλογο ΘΕΜΑ ! Ωστε να μαθαίνουν και άλλοι !

bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: με τα μάτια του Άρη

Δημοσίευση από bluemοon » 14 Οκτ 2009, 09:21

αυτος ο Αρης αγαπητε μου Πάνο ειναι υπαρκτος και τον εχω δει εγω με τα ματια μου και η ιστορια που λες οτι κυκλοφορει εδω και χρονια γραφτηκε 2 μερες πριν τη δημοσιευσω εγω εδω.
Προσεχε τι λες και σε ποιον τα λες, αν εσυ ζεις στην πολη σου και δεν εχεις κανει μια γυρα στα χωρια, να δεις τι συμβαινει ειναι δικο σου θεμα.

Και οσο γιατι ο Αρης δεν εφευγε να παει να βρει νερακι να πιει, αν εσπαγε την αλυσιδα που του ειχανε περασμενη , σιγουρα θα το εκανε...
Οσο γιατι τον κρατουσανε...περιμενανε να πεθανει, ετσι απλά.

Τον Αρη τον πηρα εγω η ιδια απο ενα χωριο διπλα στο δικο μου και οσα γραφτηκανε ειναι αληθινα.Οποτε αυτο που εγραψες μολις ειναι δικο σου ψεμα και σε προκαλω να βρεις την ιστορια που μου λες οτι κυκλοφορει σε spam και ειναι η ιδια με τη δικη μου.
αυτη η ιστορια ειναι του Αρη οπως τον βρηκα εγω , οπως τον πηρα εγω στην αγκαλια μου και οπως γιατρευτηκε επειτα απο θεραπειες.
Συνηθως δε μιλαω ετσι και το ξερουνε τα μελη εδω μεσα, αλλα δε σου επιτρεπω να ξανααναφερθεις στο θεμα αυτο με οσα εγραψες, αν θες θεματα να δειχνεις τα πικροχολα αισθηματα σου προς καθε μορφη ζωης, να βρεις δικά σου.
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
anna-maria
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 5100
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 17:09
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θερμαϊκού Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Περαια
Επικοινωνία:

Re: με τα μάτια του Άρη

Δημοσίευση από anna-maria » 14 Οκτ 2009, 09:26

Πανο αυτο που λες δεν ισχυει γιατι οντως το εχει γραψει η bluemoon σε αλλο φορουμ και κανεις αλλος πριν ριν λιγες μερες.Σου παραθετω το κειμενο με την ημερομηνια ακομη και την ωρα.
Με τα μάτια του Άρη...
από bluemoon » Σεπτέμβριος 29th, 2009, 2:34 pm

Με λένε Άρη.
Μεγάλωσα σε ένα χωριό της Αχαΐας και στα 2 μου χρόνια μετακόμισα στην Αρκαδία. Από τότε η ζωή μου άλλαξε προς το χειρότερο. Η νέα μου οικογένεια φαίνεται πως δε με συμπαθούσε, το κλίμα ήτανε υγρό και το κρεβάτι μου μονίμως βρεγμένο, το δωμάτιο μικρό, το φαγητό ελάχιστο. Οι μέρες, η μια πιο δύσκολη από την άλλη, υπήρχαν φορές που ο ήλιος ήταν τόσο δυνατός που ένιωθα να λιποθυμώ, τα βράδια όμως έτρεμα από το κρύο και η οικογένειά μου φρόντιζε να με βρέχει για πλάκα κάθε τόσο για να με βλέπει να τουρτουρίζω. Άκουγα τα γέλια τους, στόματα που ανοιγόκλειναν, μετά από λίγο έγερνα στα κουρέλια που είχα για κρεβάτι και από τον λίγο ουρανό που φαινότανε εκεί ψηλά αναρωτιόμουν αν τα αστέρια μπορούν να σε ζεστάνουν.
Υπήρχαν στιγμές που δεν καταλάβαινα γιατί εγώ έπρεπε να μένω νηστικός σε ένα σπίτι με 2 κελάρια γεμάτα από τροφή. Γιατί να βασανίζομαι από το κρύο σε δωμάτια με ολοφώτιστο τζάκι. Γιατί να μην παίζω σε ένα σπίτι ευρύχωρο. Γιατί να μην μιλάω σε μια οικογένεια με τόσες φωνές. Γιατί να στέκομαι έξω από το παράθυρο με τη βροχή να με χτυπάει αλύπητα σε μια οικογένεια που τραγουδούσε γύρω από το στρωμένο τραπέζι τον ερχομό ενός Σωτήρα.
Και μετά κατάλαβα.
Εκεί, στο βρώμικο κρεβάτι μου έγειρα μια μέρα κουρασμένος. Στο ποτήρι μου δεν υπήρχε πια νερό. Δοκίμασα να πιω από μια λιμνούλα που είχε σχηματιστεί από τις λάσπες.
Και με είδα.
Δεν είχα τα ίδια μαλλιά, τα αυτιά, τα μάτια. Είχα κάτι που δεν είχα ξαναδεί σε κανέναν μέχρι τότε. Ήμουν κάτι που δεν είχα ξαναδεί.

Κι εκεί ανάμεσα στη βροχή, τις σταγόνες , το κρύο, τη μυρωδιά από ζεστό φούρνο και το τραγούδι , κατάλαβα γιατί εγώ δεν ανήκα εκεί. Γιατί δεν είχα να ελπίζω σε κανένα Σωτήρα.

Ήμουν σκύλος σε έναν κόσμο ανθρώπων…

(Ο Άρης βρέθηκε σε άθλια κατάσταση σε ένα χωριό και η παραπάνω περιγραφη ειναι η πιο λιτή που θα μπορούσε να γραφτεί για το δράμα που έζησε.Σήμερα βρίσκεται δίπλα μας και κάθε μέρα που περνάει προσπαθούμε να του δείξουμε πόσο πολύ αγαπάμε τη διαφορετικότητά του.Ίσως και πως τελικά κάπου υπάρχει ένας Σωτήρας για όλους μας...)
Γεια σε όλους.
Έχω τρία παιδιά και περιμένω τέταρτο ,ο χρόνος μου είναι πολύτιμος για αυτο οι παραλαβες ειτε ταχυδρομικά είτε παραλαβή απο το σπίτι μου να γίνονται σύντομα.Προθεσμία 10 ημερών και τα αποσύρω.
Ευχαριστώ!!

Άβαταρ μέλους
anna-maria
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 5100
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 17:09
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θερμαϊκού Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Περαια
Επικοινωνία:

Re: με τα μάτια του Άρη

Δημοσίευση από anna-maria » 14 Οκτ 2009, 09:28

Και η ιστοσελιδα αν θες να κοιταξεις ειναι αυτη,

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=67&t=164514

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα δε μου αρεσει η αδικια.
Γεια σε όλους.
Έχω τρία παιδιά και περιμένω τέταρτο ,ο χρόνος μου είναι πολύτιμος για αυτο οι παραλαβες ειτε ταχυδρομικά είτε παραλαβή απο το σπίτι μου να γίνονται σύντομα.Προθεσμία 10 ημερών και τα αποσύρω.
Ευχαριστώ!!

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: με τα μάτια του Άρη

Δημοσίευση από gogo » 14 Οκτ 2009, 14:59

bluemoon απο περιεργεια σε ποιο χωριο? :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα - κατοικίδια”