ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MASTERKEEPER
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1483
Εγγραφή: 24 Ιουν 2008, 18:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XXXL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από MASTERKEEPER » 08 Ιούλ 2011, 00:32

Μου έχει συμβεί επανειλημμένα να στέλνω γράμματα, γραμματόσημα ή προπληρωμένους, ακόμη και δέματα και ενώ ο παραλήπτης περιμένει με τις εβδομάδες, ποτέ να μην λαμβάνει αυτό που έχω αποστείλει. Επίσης έχει τύχει να μου στείλουν κάτι και να το λάβω μετά από βδομάδες ή ακόμη και μήνες ή ακόμη χειρότερα να μην το λάβω ποτέ. Σήμερα που πήγα στο ταχυδρομείο η απάντηση που έλαβα ήταν: "Αν ανησυχείτε για την αλληλογραφία σας μπορείτε να νοικιάσετε μια θυρίδα". Και αφού με ρώτησε το ονοματεπώνυμό μου πήγε για να ψάξει και μου έδωσε ένα πάκο με "επιστρεφόμενη" αλληλογραφία. Σε ερώτησή μου γιατί είναι επιστρεφόμενη ως "ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ", η απάντηση ήταν ότι απαγορεύεται η αποστολή προπληρωμένων φακέλλων ή γραμματοσήμων. Και μετά με παρέπεμψε για επιπλέον πληροφορίες στα κεντρικά...
Μένω κοντά στα μετρό Αμπελοκήπων & Κατεχάκη.
Αποστέλλω με ΕΛΤΑ
Έχω λογαριασμό ΠΕΙΡΑΙΩΣ



Άβαταρ μέλους
hega
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4551
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 00:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Μεταξουργείο και Περιστέρι
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από hega » 08 Ιούλ 2011, 00:34

καλα και που ηξεραν τι περιειχαν οι φακελοι??? :mm:

αλλα οτι καθηστερουν πολυ εχω αρχησει και εγω να το ζω τωρα το καλοκαιρι στο παρελθον δεν ειχα προβλημα...
Προτιμώ τις παραδόσεις χέρι με χέρι. Η πιο άνετη στάση μετρό για μένα είναι η στάση Μεταξουργείο αλλα μπορω και σε διαφορα αλλα μερη οποτε συνενοουμαστε με π.μ.! Στέλνω και με ελτά (κυριως με προπλρωμενους) και με Κουριερ του Χαρισέτο. Γενικα επειδη εχω αρκετα τρεχαματα τον τελευταιο καιρο να μου θυμιζετε γιατι ξεχναω!

Άβαταρ μέλους
depy75
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: 17 Ιαν 2011, 00:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από depy75 » 08 Ιούλ 2011, 00:44

Πράγματι πού ήξεραν ότι εσύ έστελνες φακέλους ή γραμματόσημα; :wall:
Πάντως εγώ έστειλα μια μέρα σε Α4 κάτι, λίγο βαρύ, και η υπάλληλος μου είπε ότι δεν μπορεί να το δεχτεί. Αφού όμως ρώτησε τελικά το πήρε και τι μου είπε; Ότι θα σταλεί υπ΄ευθύνη μου και ότι πρέπει να ξέρω ότι ο καθένας μπορεί να το ανοίξει και να βάλει μέσα ό,τι θέλει :yikes: :yikes:
Τελικά ο φάκελος έφτασε ανέπαφος, ευτυχώς, στον παραλήπτη του. Επίσης έχω στείλει 2 φορές φακέλους με προπληρωμένους μέσα, οι οποίοι δεν έφτασαν ποτέ, και από συγκεκριμένο ταχυδρομείο μάλιστα.

Άβαταρ μέλους
annapsonio
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1979
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 01:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από annapsonio » 08 Ιούλ 2011, 00:49

Αυτό πολύ θα ήθελα να το μάθω κι εγώ! Πού ήξεραν τι είχαν μέσα οι φάκελοι? Και το άλλο. Άντε και ήξεραν ότι στέλνεις ή σου στέλνουν φάκελο (έστω από την αφή - λέμε τώρα!), πού ήξεραν ότι είναι προπληρωμένος?

Εγώ, βέβαια, πάντοτε όταν στέλνω γραμματόσημα τα βάζω ανάμεσα σε 2 χαρτάκια για να μη φαίνεται τι είναι αν τα δουν σε φως. Ίσως καλό θα ήταν και τους φακέλους και τα γραμματόσημα να τα βάζουμε μέσα σε μια διπλωμένη κόλλα χαρτί.

Εγώ αν και δε χρησιμοποιώ πολύ καιρό τα ΕΛΤΑ, μου έχουν χάσει 2 φακέλους, δυστυχώς και οι 2 με νομίσματα για τη συλλογή μου.. Κι απ' ό,τι έχω καταλάβει δύσκολα θα βρεις άτομο που χρησιμοποιεί καιρό ΕΛΤΑ να μην του έχουν χάσει κάτι...
ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΟΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΑ.



edit admin :
Όποιος δεν δέχεται και δεν έχει διαβάσει τους
ΚΑΝΟΝΕΣ και τους Όρους χρήσης
Πάει σπίτι του.
Και δεν το παίζει μάγκας επειδή δεν τους έχει δει !

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από makis » 08 Ιούλ 2011, 00:59

Eιναι γνωστο και το εχουμε πει πολλες φορες οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ να στελνετε γραμματοσημα, προπληρωμενους και χρηματα με γραμμα.

Για να το καταλαβαν ΑΡΑ το ειδαν.
Για να το ειδαν ΑΡΑ φαινοταν απο εξω.
Αρα τοτε ΔΕΝ βαζεις σε εξτρα χαρτι (που το κανουν πολυ απο εσας) για να μην φαινεται τι εχει , εχουμε πει οτι να "κρυβετε" τα γραμματοσημα μεσα σε εξτρα χαρτι.

Γιαυτο πρεπει σιγα-σιγα να μπειτε στην διαδικασια αποστολης με κουριερ , ετσι ωστε και να κρατησουμε χαμηλη τιμη , αλλα να κερδισουμε και καλυτερη.

Μιας και η διαφορα ειναι μικρη (0€ εως 0,80€ για αποστολη με απλα ελτα και κουριερ αλλα ειναι σιγουρα , ασφαλες και αμεσα και με πολλες αποστολες μπορουμε να κερδισουμε καλυτερες τιμες.

Τωρα μεσο ορο γινονται 3 αποστολες την ημερα (αντι 7 που πρεπει κανονικα)
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
depy75
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: 17 Ιαν 2011, 00:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από depy75 » 08 Ιούλ 2011, 01:05

Και γω τα τυλίγω σε χαρτί τα γραμματόσημα και συγκεκριμένα τους προπληρωμένους τους διπλώνω με το σηματάκι προς τα μέσα. Οι φάκελοι εντωμεταξύ που είχαν χαθεί ήταν μπλε, δηλαδή λίγο δύσκολο και από το χρώμα να κατάλαβαν τι έχει μέσα. Και γιατί τότε δεν τους επιστρέφουν στον αποστολέα; Κανονικά έτσι δεν θα έπρεπε να γινόταν;

Άβαταρ μέλους
annapsonio
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1979
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 01:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από annapsonio » 08 Ιούλ 2011, 01:10

Μάκη, το να αντικαταστήσεις τον προπληρωμένο φάκελο που maximum κοστίζει 1,45 με κούριερ που minimum κάνει 3,5 σημαίνει περίπου 150% υψηλότερο κόστος. Φυσικά εάν μιλάμε για ογκώδη αντικείμενα ή αντικείμενα αξίας πλέον θεωρώ αυτονόητο το κούριερ και για ευκολία και για οικονομία και για ασφάλεια. Αλλά για αντικείμενα όπως π.χ. 1-2 βιβλία ή μερικά cd δε νομίζω ότι συμφέρει..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος makis την 08 Ιούλ 2011, 03:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Η τιμη για τους φακελους ειναι ΛΑΘΟΣ και δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα ! Το ποστ ειναι λαθος και ανακριβές !
ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΟΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΑ.



edit admin :
Όποιος δεν δέχεται και δεν έχει διαβάσει τους
ΚΑΝΟΝΕΣ και τους Όρους χρήσης
Πάει σπίτι του.
Και δεν το παίζει μάγκας επειδή δεν τους έχει δει !

Άβαταρ μέλους
hega
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4551
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 00:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Μεταξουργείο και Περιστέρι
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από hega » 08 Ιούλ 2011, 01:14

συν οτι με το κουριερ πρεπει να περιμενεις μπαστακας να ερθει....
Προτιμώ τις παραδόσεις χέρι με χέρι. Η πιο άνετη στάση μετρό για μένα είναι η στάση Μεταξουργείο αλλα μπορω και σε διαφορα αλλα μερη οποτε συνενοουμαστε με π.μ.! Στέλνω και με ελτά (κυριως με προπλρωμενους) και με Κουριερ του Χαρισέτο. Γενικα επειδη εχω αρκετα τρεχαματα τον τελευταιο καιρο να μου θυμιζετε γιατι ξεχναω!

Άβαταρ μέλους
depy75
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: 17 Ιαν 2011, 00:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από depy75 » 08 Ιούλ 2011, 01:32

Συμφωνώ και γω ότι δεν μπορείς πχ να ζητήσεις ένα αντικείμενο πολύ μικρής αξίας και να πληρώσεις κούριερ. Δεν θα το έκανα με τίποτα. Περιμένω να παραδώσω ένα δέμα ακριβώς 1 εβδομάδα καθώς επίσης να παραλάβω ένα άλλο για το οποίο έχω πληρώσει πάνω από μια εβδομάδα. Έχω βαρεθεί να αναβάλω ή να επαναπρογραμματίζω τις δουλείες μου, να ανεβοκατεβάζω το δέμα στην πεθερά μου και να κολλάω χαρτάκια στο κουδούνι
΄΄ χτυπήστε δίπλα΄΄. Το ότι βέβαια δεν τίθεται θέμα ασφάλειας με την κούριερ δεν το συζητώ και φυσικά αξίζει για κάτι ογκώδες ή πολυτιμότερο από 2 τσιμπιδάκια που λέει ο λόγος.

Άβαταρ μέλους
annapsonio
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1979
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 01:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από annapsonio » 08 Ιούλ 2011, 01:46

Δεν ξέρω ρε κορίτσια, σε εμένα (μία φορά το χρησιμοποίησα βέβαια), ήταν τυπικότατοι. Την ώρα που είπαμε ήταν εδώ. Λίγο ανενημέρωτοι, βέβαια, αλλά ούτε κι εγώ ήξερα ώστε να τους καθοδηγήσω. Τώρα ξέρω και δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Πάντως κι εμένα ο κούριερ ήταν λίγο "βαρεμένος"...
ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΟΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΑ.



edit admin :
Όποιος δεν δέχεται και δεν έχει διαβάσει τους
ΚΑΝΟΝΕΣ και τους Όρους χρήσης
Πάει σπίτι του.
Και δεν το παίζει μάγκας επειδή δεν τους έχει δει !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”