ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
Anastasiak
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2122
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 14:43
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ναρθακίου Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Anastasiak » 08 Ιούλ 2011, 02:08

Καλά θα ΄ταν να μπορούσαμε να συλλέξουμε σε ένα σημείο σε κάθε πόλη (αν και για Θεσ/νίκη ή Αθήνα λίγο δύσκολα) ότι είναι για αποστολή και να στέλνονται μαζικά και ίσως πολλά μικροπράγματα σε ένα δέμα για τον παραλήπτη. Φυσικά όχι μέσω ΕΛΤΑ αλλά με κούριερ. Το θέμα είναι ποιός είναι διατεθιμένος να τρέξει ν΄αφήσει τις προσφορές του στο σημείο αυτό ώστε να συλλεχθούν για το μέλος και να αποσταλλούν έτσι. Απ΄ την άλλη πάλι κάποιος πρέπει να μπαίνει στον κόπο να ετοιμάζει την αποστολή.
Λίγο πολύπλοκο ακούγεται.... ναι, μα με καλή συνεννόηση και αρκετή υπομονή, σίγουρα θα μπορούσε να γίνει κι αυτό. Στην ουσία θα ΄ναι ένα μικρό κέντρο διανομής κι αυτό θέλει οργάνωση πάλι και ανθρώπινο δυναμικό φυσικά!

Μπορούμε όνως να συνεννούμαστε όταν είναι ν΄ αποστείλουμε σ ένα μέλος μαζί του, αν περιμένει και κάτι άλλο από δω, οπότε μπορούμε να συνδυάσουμε την αποστολή και να μειώσουμε κατά πολύ το κόστος.
Είχα πρόσφατα μια τέτοια αποστολή και το καταχάρηκα μιας και η κοπέλά περίμενε κι άλλο αντικείμενο από δω και φυσικά της στάλθηκαν μαζί σε ένα φάκελο!
Oι αγγελίες μου εδώ:
http://goo.gl/CXGnQ
Εξυπηρετώ με μαζικές αποστολές - ας γίνουμε περισσότεροι! Μη σπαταλάτε πόρους!
Tηλ επ/νίας: Q 699 2782664
[/size]

Άβαταρ μέλους
MASTERKEEPER
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1486
Εγγραφή: 24 Ιουν 2008, 18:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XXXL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από MASTERKEEPER » 08 Ιούλ 2011, 02:37

Για το πως ήξεραν τι περιείχαν τα φάκελα που απέστειλα, τα κεντρικά των ΕΛΤΑ μου είπαν πως τα γράμματα "ακτινοσκοπούνται" και έτσι το είδαν.
Μένω κοντά στα μετρό Αμπελοκήπων & Κατεχάκη.
Αποστέλλω με ΕΛΤΑ
Έχω λογαριασμό ΠΕΙΡΑΙΩΣ


Άβαταρ μέλους
hega
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4551
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 00:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Μεταξουργείο και Περιστέρι
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από hega » 08 Ιούλ 2011, 02:43

:yikes: τοσο ιδιωτικη ειναι η αλλληλογραφεια δηλαδη??? :wall: :wall:
παντως εμενα ολοι οι προπληρωμενοι και τα γραμματοσημα δεν εβαλα ποτε εξτρα χαρτι εξτρα παντα πηγαν χωρις θεμα :mm:
Προτιμώ τις παραδόσεις χέρι με χέρι. Η πιο άνετη στάση μετρό για μένα είναι η στάση Μεταξουργείο αλλα μπορω και σε διαφορα αλλα μερη οποτε συνενοουμαστε με π.μ.! Στέλνω και με ελτά (κυριως με προπλρωμενους) και με Κουριερ του Χαρισέτο. Γενικα επειδη εχω αρκετα τρεχαματα τον τελευταιο καιρο να μου θυμιζετε γιατι ξεχναω!

Άβαταρ μέλους
annapsonio
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1979
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 01:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από annapsonio » 08 Ιούλ 2011, 02:57

Ίσως τα ελέγχουν δειγματοληπτικά.
ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΟΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΑ.



edit admin :
Όποιος δεν δέχεται και δεν έχει διαβάσει τους
ΚΑΝΟΝΕΣ και τους Όρους χρήσης
Πάει σπίτι του.
Και δεν το παίζει μάγκας επειδή δεν τους έχει δει !

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από makis » 08 Ιούλ 2011, 03:18

annapsonio έγραψε:Μάκη, το να αντικαταστήσεις τον προπληρωμένο φάκελο που maximum κοστίζει 1,45 με κούριερ που minimum κάνει 3,5 σημαίνει περίπου 150% υψηλότερο κόστος. Φυσικά εάν μιλάμε για ογκώδη αντικείμενα ή αντικείμενα αξίας πλέον θεωρώ αυτονόητο το κούριερ και για ευκολία και για οικονομία και για ασφάλεια. Αλλά για αντικείμενα όπως π.χ. 1-2 βιβλία ή μερικά cd δε νομίζω ότι συμφέρει..
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ;;;;;;

Αν σου βγαινει εσενα κατω απο 2,15€ τοτε εχεις ενα χρονο τσαμπα κουριερ απο μενα !

ΔΙΑΒΑΣΕ τι γραφω , ΔΕΣ το αναλογο θεμα , και ΤΟΤΕ μιλας !
Οταν δεν ξερεις κατι σιγουρα ΜΗΝ μπαινεις σε διαδικασια να απαντησεις , εισαι και μελος τοσο καιρο !
Και με αυτα που λες δειχνει οτι δεν εχεις στειλει ποτε , αρα πως ξερεις και απαντας (ακομα και αν δεν εχεις διαβασει τι λεω)

και δεν μιλαω για το κοστος (αν υπαρχει) για να παει καποιος σε καταστημα ΕΛΤΑ , και το χρονο που χανει και ο αποστολεας και ο παραληπτης.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9560
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από theosve » 08 Ιούλ 2011, 05:39

Αννα εχει δικιο ο Μακης. Ξεχνας το κοστος του μικρου προπληρωμενου για να στειλεις τον μεγαλο.
Παντως εγω χρησιμοποοιω τακτικα το κουριερ και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Επειδη το υποκαταστημα ειναι στον δρομο μου, όποτε προκειται να λειψω απο το σπιτι απλα παω και τους αφηνω το δεμα ή παραλαμβανω χωρις να εχω την εννοια και την υποχρεωση να καθομαι σπιτι και να περιμενω. Και βεβαια ουδεμια σχεση εχει με τα ΕΛΤΑ που πας και παιρνεις ταπερακι με κεφτεδακια μαζι σου για τις ωρες της αναμονης!!! :z
Σε 2 δευτερολεπτα εχω κανει τη δουλεια μου.
Εχω μετανιωσει πολλες φορες που δεν το χρησιμοποιησα εξ'αρχης. Προσφατα εστειλα φακελο μεγαλο σε μελος και δεν εφτασε ποτε και του ξαναεστειλα. Που σημαινει 4.30 ευρω για κατι που ΕΛΠΙΖΩ να ερθει γιατι ακομα το περιμενω!!! :{
Αφηστε δε, τα πραγματα που δεν εφτασαν ποτε! :<
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

pan-ki
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1757
Εγγραφή: 10 Απρ 2009, 21:48
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από pan-ki » 08 Ιούλ 2011, 06:50

Εγώ δεν μπορώ να τα καταλάβω όλα αυτά.Τους προπληρωμένους φακέλους και τα γραμματόσημα τα τοποθετώ στο φάκελο μπροστά στους υπαλλήλους των ελτά και ποτέ κανείς δεν μου δημιούργησε πρόβλημα.Το τι θα στείλω μέσα στο φάκελο είναι δική μου ευθύνη και δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να μου πει τι θα βάλω μέσα. Ακόμη και για το βάρος δεν μου δημιούργησαν ποτέ πρόβλημα . Μου είπαν ότι στους προπληρωμένους μπορώ να βάλω ότι βάρος θέλω.

Αν έχετε να στείλετε ή να πάρετε και από Tougia2 μπορούμε να παραλάβουμε μαζί για μεγαλύτερη οικονομία
ΒΡΕΙΤΕ ΜΕ ΣΤΟ FACEBOOK: Cindi Greek
ΠΑΡΑΚΑΛΩ , ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ

Έστειλα φακέλους: siful,kouklakis,djdaisy90 (8/5)
Έστειλα πράγματα:andromahi tsav. (2/4), pupeta,kriari,chrisel (9/5)
Έστειλα γραμματόσημα: olympia (17/4) , Eleny (17/4) ,mariagkl (17/4)

Άβαταρ μέλους
kragion
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
27 43
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 07 Ιαν 2011, 15:35
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από kragion » 08 Ιούλ 2011, 09:04

pan-ki έγραψε:Εγώ δεν μπορώ να τα καταλάβω όλα αυτά.Τους προπληρωμένους φακέλους και τα γραμματόσημα τα τοποθετώ στο φάκελο μπροστά στους υπαλλήλους των ελτά και ποτέ κανείς δεν μου δημιούργησε πρόβλημα.Το τι θα στείλω μέσα στο φάκελο είναι δική μου ευθύνη και δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να μου πει τι θα βάλω μέσα. Ακόμη και για το βάρος δεν μου δημιούργησαν ποτέ πρόβλημα . Μου είπαν ότι στους προπληρωμένους μπορώ να βάλω ότι βάρος θέλω.
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με τα ΕΛΤΑ της γειτονιάς μου. Βάζω μπροστά τους τα γραμματόσημα και τους προπληρωμένους. Αντικείμενα δεν έτυχε, τα βάζω απο το σπίτι. Και αυτό με το βάρος ισχύει, το γράφει και στο sait: elta.gr
http://www.elta.gr/pricelist_prepaid.pdf
Μ' αρέσουν τα ρετρό, βίνταζ, κλασσικά αντικείμενα! ;-)


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

TSIBURAKI
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009, 09:52
Δήμος - Κοινότητα: Τριπύλας Μεσσηνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από TSIBURAKI » 08 Ιούλ 2011, 09:41

kragion έγραψε:
pan-ki έγραψε:Εγώ δεν μπορώ να τα καταλάβω όλα αυτά.Τους προπληρωμένους φακέλους και τα γραμματόσημα τα τοποθετώ στο φάκελο μπροστά στους υπαλλήλους των ελτά και ποτέ κανείς δεν μου δημιούργησε πρόβλημα.Το τι θα στείλω μέσα στο φάκελο είναι δική μου ευθύνη και δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να μου πει τι θα βάλω μέσα. Ακόμη και για το βάρος δεν μου δημιούργησαν ποτέ πρόβλημα . Μου είπαν ότι στους προπληρωμένους μπορώ να βάλω ότι βάρος θέλω.
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με τα ΕΛΤΑ της γειτονιάς μου. Βάζω μπροστά τους τα γραμματόσημα και τους προπληρωμένους. Αντικείμενα δεν έτυχε, τα βάζω απο το σπίτι. Και αυτό με το βάρος ισχύει, το γράφει και στο sait: elta.gr
http://www.elta.gr/pricelist_prepaid.pdf
Ισχυει αυτο με το βάρος οντως!
Αλλα στην πραγματικοτητα ειναι σε τι υπαλληλο θα πέσεις ....Πχ στο ταχυδρομειο το μεγαλο της Σταυρουπολης πηγα να αγορασω πρωτη φορα προπληρωμένους ,μου έκανε ανακριση τι τους θελεις για ποιο λογο κ τελικα δεν μου εδωσε !ΜΕ υποχρεωσε να αγορασω το μεγαλο φακελο το πορτοκαλι 0,80 κ συν τα γραμματοσημα 1,50 για να στειλω ενα ζευγαρι παπουτσακια βρεφικα αγκαλιας (σημαινει πολυ μάλακα) χωρουσαν ανετα κ σε μικροτερο φακελο κ σιγουρα δνε χρειαζονταν τις φυσαλιδες μεσα :- .
Ταχυδρομειο ΠΟλιχνης αφου επαθα την νιλα με της Σταυροπολης πηγα εκει να παρω μου δωσαν κ αυτη με τα χιλια ζορια κ μου ειπαν οτι ειναι μονο για εγγραφα κ μεχρι 100gr αυτο που το λεει δεν καταφερει να μου το απαντησει η υπαλληλος που κ αυτη με τα χιλια ζορια μου το εδωσε..
Εγω βεβαια εχω το αλλο μενω στην αλλη ακρη της ΠΟλιχνης κ η ταχυδρομος προφανως περνα 1 φορα την βδομαδα η πολλες φορες μου εχουν πει οτι δεν περασε κ 2 βδομαδες,οποτε επιλεγω να βαζω την διευθυνση της δουλειας μου οταν ειναι να παρω προπληρωμενο φακελο απο μελος γιατι εδω ο ταχυδρομος περνα 2-3 σιγουρα!ΑΛλα οταν ειναι να δεχτω εγω προπληρώμενο φακελο με αντικείμενο μεσα βαζω την διευθυνση του σπιτιου μου γιατι αλλιως το φακελο δεν μου το φερνουν αλλα το περναν σαν δεμα κ πρεπει να παω εγω να το παραλαβω απο ελτα!
Οποτε χιλιες φορες το κουριερ ξερω οτι σημερα το στελνω αυριο ειναι εκει , δεν στηνομαι να περιμένω 2 ώρες τουλαχιστον στα ελτα , ειναι ασφαλες κ δεν μπλεκω με γραμματοσημα κ πηγαινε ελα γιατι στην τελικη τιμη θα πρεπει να συνυπολογιζεται κ αυτο .γιατι στην ουσια ειναι κοπος αρα αξια κ αυτο!
Κ οπως το εχουμε ξαναπει οσο περισσοτερο το χρησιμοποιουμε τοσο καλυτερη τιμη μπορουμε να παρουμε αρα μεγαλυτερη οικονομια στο τελος!!!!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Παραλαβή απο Γερμανία
Δεν θα τηρειται σειρά πρoτεραιότητας όποιος μπορεί να το πάρει άμεσα
μαζι με την απαντηση σας στελνετε και pm ,ετσι ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να μου ξεφυγει κατι.
Τα πραγματα που ζηταω δεν ειναι παντα για δικη μου προσωπικη χρηση , αλλα κ για ατομα που τυχαινει να γνωριζω οτι χρηζουν αναγκης κ δεν γνωριζουν ή δεν εχουν προσβαση στο διαδικτυο!
Προτιμουνται μελη που ειναι συνεπεις (ειτε πιστοποιημενα ειτε οχι)


Ζητώ συγνώμη κ την κατανοήση σας, ο χρόνος μου δυστυχως πλέον έχει ελλατωθει δραματικά λόγω υποχρεώσεων της δουλειάς μου έκει οφείλονται κ οι όποιες καθυστερήσεις είτε σε αποστολές είτε σε συνενοήσεις.

Άβαταρ μέλους
hega
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4551
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 00:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Μεταξουργείο και Περιστέρι
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από hega » 08 Ιούλ 2011, 10:07

μα γιατι περιμενετε στην ουρα τω ελτα για φακελους και γραμματοσημα εγω στο δικο μου ελτα που εχει καμια 100αρια νουμερα καθε φορα παω σε εναν υπαλληλ και τα ζηταω ποτε δε μου ειπαν να περιμενω με σειρα κλπ μιας και για προπληρωμενους ή γραμματοσημα δεν δινουν καν αποδειξη!

Και εγω μπροστα τους τα βαζω ποτε κανενας δεν μ είπε τιποτα και στην αρχη που είχα ρωτησει ποιος ειναι ο ποιο οικονομικος τροπος να στελνω πραγματα μου είχαν πει με προπληρωμενο γιατι βαζεις οσο βαρος θες ενω ταλλα ζυγιζονται!
Προτιμώ τις παραδόσεις χέρι με χέρι. Η πιο άνετη στάση μετρό για μένα είναι η στάση Μεταξουργείο αλλα μπορω και σε διαφορα αλλα μερη οποτε συνενοουμαστε με π.μ.! Στέλνω και με ελτά (κυριως με προπλρωμενους) και με Κουριερ του Χαρισέτο. Γενικα επειδη εχω αρκετα τρεχαματα τον τελευταιο καιρο να μου θυμιζετε γιατι ξεχναω!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”