ΓΚΑΛΟΠ: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!

Μπορειτε να βοηθησετε για το κοστος του server (Παρακαλώ Σίγουρες απαντήσεις)

Ναι με 1€/μήνα
9
20%
Ναι με 2€/μήνα
2
5%
Ναι με 5€/μήνα
2
5%
Ναι με 10€/μήνα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ναι με 5€/ΧΡΟΝΟ
5
11%
Ναι με 10€/ΧΡΟΝΟ
6
14%
Ναι με 20€/ΧΡΟΝΟ
3
7%
ΔΕΝ μπορώ οικονομικά
4
9%
Προτιμάω διαφημίσεις
13
30%
Καθόλου
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 44

Άβαταρ μέλους
panos
Συντονιστής
Συντονιστής
4 1
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: 03 Μαρ 2008, 17:12
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ελλομένου Λευκάδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 47
Μπλούζα: XL
Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

ΓΚΑΛΟΠ: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto;

Δημοσίευση από panos » 07 Ιαν 2012, 19:55

Καλησπερα και καλη χρονια ,

σε 2 μηνες θα χρειαστει να παμε σε ακομα μεγαλυτερο σερβερ , απο αυτο που ηδη ειμαστε , αρα καπως πρεπει να βγουν τα χρηματα ,
ενας τροπος (αλλα οχι σωστος) ειναι μια μικρη συνδρομη (δωρεά) απο ολα τα μελη.

Ενας αλλος τροπος ειναι διαφορες μικρες διαφημισεις που θα βαζει ο Μακης (οπως προχθες το μαζικο μυνημα που εστειλε για το Frappolis)
οπου δινει μικρη προμηθεια ωστε να καλυφτουν απο εκει καποια απο τα εξοδα χωρις να υπαρχει οικονομικη επιβαρυνση απο εμας , αλλα ευκολα με ενα κλικ η μια εγγραφη (αναλογα την διαφημιση - ενεργεια)
Φυσικα μεχρι τωρα καναν Like MONO 137 ατομα !!! Πολυ μικρος αριθμος με σχεση τον αριθμο ενεργων μελων :mm:

Αυριο ο Μακης θα βαλει διαφημιση για εγραφη σε ενα newsletter για μια εταιρια κινητης τηλεφωνιας οπου θα δινει μια "προμηθεια" , οπου αν κανουν εγγραφη στο αναλογο newsletter , 2000 ατομα , τοτε θα μπορει να καλυφθει το ποσο για ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΡΟΝΟ hosting !!!


Για αυτο να ξερετε οτι οτι διαφημησεις μπαινουν στην αρχικη πανω-πανω που λενε "Η προταση της ημερας" εχουν καποια μικρο κερδος με εγγραφη ή αγορα ή κλικ (μερικες φορες) , φυσικα δεν μπορει , παντα, ο Μακης να προτεινει τι πρεπει να κανετε γιατι απαγορευται απο τον διαφημιζομενο.


Φυσικα να ενημερωσω οτι υπαρχουν και διαφημισεις χωρις κερδος , γιατι ειναι ανταλλαγη διαφιμησεις , οπως το dwrean.net , και καποια αλλα λινκ κατω απο το banner του dwrean.net

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΤΕ τις διαφημισεις , ετσι ωστε και οι εταιρειες να βλεπουν κινηση και ισως να διαφημιστουν με μονιμο μηνιαιο ποσο .

Ευχαριστω και ελπιζω στην στηριζει απο ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ !
Μερικοί ΚΑΝΟΝΕΣ
-Να απαντάτε ΠΡΩΤΑ στην ΑΓΓΕΛΙΑ και με pm ΜΟΝΟ τηλέφωνό ΑΝ τελικα το πάρετε εσείς !
-Παρακαλώ τα μηνύματα να τα γράφετε με μικρά ελληνικά και οχι ΚΕΦΑΛΑΙΑ ή greeklish.
-Να είστε ευγενικοί , αναλυτική στην δημοσίευση, συνεπής στα ραντεβού , να ελέγχετε της απαντήσεις στις αγγελίες σας και ΜΗΝ ζητάτε ΣΥΝΕΧΕΙΑ !
- Ξεκινάμε τον τίτλο με [ΧΑΡΙΖΩ] ΤΑΔΕ ή [ΖΗΤΑΩ] ΤΑΔΕ ,μαζί με της αγκύλες !
- Οταν πάρουμε ή δώσουμε , ποστάρουμε και ευχαριστούμε το μέλος (αν έχουμε ζητήσει) για να κλειδώσει κάποιος mod την αγγελία.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ τους !

ΜΗΝ στέλνετε pm για απορίες ! Υπάρχει ανάλογο ΘΕΜΑ ! Ωστε να μαθαίνουν και άλλοι !


Άβαταρ μέλους
Anastasiak
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2122
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 14:43
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ναρθακίου Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto !!!!!!

Δημοσίευση από Anastasiak » 07 Ιαν 2012, 20:06

Δεν ξέρω αν το έχετε σκεφτεί, αλλά γτ δεν πλησιάζετε ως διαχειριστές εννοείται τις εταιρίες της περιοχής εδώ, αλλά και όλης της Ελλάδας δίνοντάς τους τα στατιστικά για διαπιστευτήρια, να διαφημιστούν με μικρή συνδρομή ή έστω μια μοναδική φορά?

Παράδειγμα: Χαρίζονται εδώ παπούτσια συνέχεια.. οπότε πάμε σε μια εταιρία όπως το ΤΑΚΟΥΝΙ ΣΤΟ ΠΙ ΚΑΙ ΦΙ... με σκοπό καλύτερη τιμή για μέλη ΧΑΡΙΣΕΤΟ και φυσικά διαφήμιση γιαυτούς..πόσοι από δω παίρνουμε παπούτσια και τα πάμε για φτιάξιμο??? Πάρα πολλοί!

Πόσοι από δω βάζουμε καύσιμα, πετρέλαιο, βενζίνη, αέριο κτλ???
Πόσοι από δω πάμε πχ. στα Ηοndos ή σε φτηνά καταστήματα ρούχων?
Κάντε μερικές τέτοιες κρούσεις....
Εκτός κι αν τις κάνατε και δεν απέδωσαν ... ή δεν βόλευαν ...
Oι αγγελίες μου εδώ:
http://goo.gl/CXGnQ
Εξυπηρετώ με μαζικές αποστολές - ας γίνουμε περισσότεροι! Μη σπαταλάτε πόρους!
Tηλ επ/νίας: Q 699 2782664
[/size]

ανθηκ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3382
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 13:59
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείας Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto !!!!!!

Δημοσίευση από ανθηκ » 07 Ιαν 2012, 20:21

συμφωνώ με την Αναστασία.
Αν γίνεται τα κλικς-like να είναι εκτός facebook.
Αναμένουμε τα newsletters..

ΕΛΤΑ - PAYPAL - web ΠΕΙΡΑΙΩΣ
τις καθημερινές έχω διαδίκτυο μόνον μετά τις 6 το απόγευμα
έστειλα φ/γρ:color]-

έστειλα πράγματα:-
περιμένω φ/γρ: -

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto !!!!!!

Δημοσίευση από makis » 07 Ιαν 2012, 21:18

εχουμε στειλει αλλα ειναι δυσκολη η διαφήμιση !
ως συνηθως προτιμάνε να διαφημιστούν σε site οπου μελη αυτου του site ειναι με αυτο το σκοπο .
πχ το ΤΑΚΟΥΝΙ ΣΤΟ ΠΙ ΚΑΙ ΦΙ , θα προτίμηση να διαφημιστή σε ενα forum Που μιλανε για παπουτσια (καθαρο site Μονο με παπουτσια)
η μια εταιρια σταθερης τηλεφωνιας σε ενα forum τεχνολογιας που μιλανε για τηλεφωνια και ιντερνετ

αν και ειναι λαθος πολιτική μιας και σε τετοια site πχ myphone.gr οι περισσοτεροι χρηστες ειναι καλοί γνωστες και ξερουν ποια εταιρια ειναι σωστη και οικονομικη
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
katr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 856
Εγγραφή: 19 Σεπ 2009, 17:35
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Συκιές-Δυτική Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto !!!!!!

Δημοσίευση από katr » 07 Ιαν 2012, 21:19

καλησπέρα και από μένα και καλή χρονιά! Εγώ ανέφερα και στον Μάκη με email πρόσφατα ότι θα μπορούσε να παρουσιάζει τις προσφορές από την ιστοσελίδα προσφορών που διαθέτω και όποια μέλη από το χαρισετο μπαίνουν στο site μου και αγοράζουν το εκπωτικό κουπόνι θα κερδίζει το χαρισετο ποσοστό επί των πωλήσεων.
Πρότεινα και τον τρόπο υλοποίησης οπότε αν ενδιαφέρει τους διαχειριστές, ας δρομολογηθεί.
Προτιμώ οι αποστολές να γίνονται ταχυδρομικά (με έξοδα του παραλήπτη παρακαλώ) ή παράδοση από τον χώρο εργασίας μου, στην Σταυρούπολη, διότι δυσκολεύομαι με τις συναντήσεις λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.
Συγχωρέστε με αυτό το διάστημα, διότι δεν μπορώ εύκολα να ανταποκριθώ.

Άβαταρ μέλους
Leventias
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3228
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009, 23:45
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Επικοινωνία:

Re: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto !!!!!!

Δημοσίευση από Leventias » 08 Ιαν 2012, 00:54

panos έγραψε:Καλησπερα και καλη χρονια ,

σε 2 μηνες θα χρειαστει να παμε σε ακομα μεγαλυτερο σερβερ , απο αυτο που ηδη ειμαστε , αρα καπως πρεπει να βγουν τα χρηματα ,
ενας τροπος (αλλα οχι σωστος) ειναι μια μικρη συνδρομη (δωρεά) απο ολα τα μελη.
................................................................................................................................................................
Γιατί δεν είναι σωστός τρόπος;;; Εσείς κ. panos γιατί δώσατε δωρεά αφού δεν το θεωρείτε σωστό;
Προσωπικά θεωρώ, πως είναι ο πιο σωστός και ο πιο δίκαιος τρόπος. Πιθανόν να υπάρχουν δυσκολίες τεχνικής φύσεως,
αλλά νομίζω ότι είναι εύκολο να ξεπεραστούν.Αυτό βέβαια εναπόκειται στους διαχειριστές.

Υ.Γ. Την άποψή μου εκφράζω.Αν όμως χρειαστεί, μπορώ να επανέλθω με πληθώρα επιχειρημάτων.
ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καί ἐπί τά ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκυδίδης
(οι πιο πολλοί άνθρωποι δεν κοπιάζουν για να βρούν την αλήθεια, και μάλλον στρέφονται σε ό,τι τους προσφέρεται έτοιμο)

δωρεὰν ἐλάβετε, δωρεὰν δότε
(δωρεάν λάβατε, δωρεάν δώστε) κατά Ματθαίον 10,8

Αιτήματα μελών που δεν έχουν χαρίσει κάτι ή μελών που έχουν αρνητικά στατιστικά,
τα παραβλέπω.«ἕπεσθαι δὲ δοκεῖ τῇ ἀχαριστίᾳ ἡ ἀναισχυντία». Ξεν. Κ.Παιδ. 1.2.7


Λείπω συχνά εκτός έδρας. Ζητώ κατανόηση, αν καθυστερώ να απαντήσω.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto !!!!!!

Δημοσίευση από randy » 08 Ιαν 2012, 04:01

Επειδή το θέμα των διαφημίσεων είναι λίγο περίεργο αυτόν τον καιρό, λόγω της μειωμένης αγοραστικής δύναμης της πλειοψηφίας, και οι δωρεές ποτέ έως τώρα δεν μπόρεσαν να καλύψουν όλα τα έξοδα... ίσως η λύση είναι κάτι σαν μια συμβολική (ετήσια?) συνδρομή του 1 ευρώ (πχ.χρέωση μέσω sms). Τόσα μέλη αν δίναμε αυτό το ποσό, πιστεύω δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Στην τελική, προτιμώ να δώσω 1 ευρώ, παρά να πατάω like σε πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν... :roll:

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto !!!!!!

Δημοσίευση από makis » 08 Ιαν 2012, 05:07

Leventias έγραψε: Γιατί δεν είναι σωστός τρόπος;;; Εσείς κ. panos γιατί δώσατε δωρεά αφού δεν το θεωρείτε σωστό;
Προσωπικά θεωρώ, πως είναι ο πιο σωστός και ο πιο δίκαιος τρόπος.
δεν ειπε οτι ειναι λαθος !
Απλα οτι καλυτερα πρωτα να καλυφθεί απο καποια εταιρια και αν χρειαστει να "συμπληρωσουμε" ποιο μικρο ποσο , και οχι ολο απο την τσεπη μας.


--------
@ randy για να γινει με sms πχ αν ειναι χρεωση 1€/sms αυτο που θα παρουμε εμεις ειναι το 30% !!! γιατι κραταει και η εταιρια διαχείρισης , ο παροχος (αποστολεα) και ο παροχος (παραληπτη-εταιριας) συν το κοστος πανελ (600-1200€ ) !!

αρα το sms δεν συμφέρει , αν ηταν συμφέρων θα το καναμε και για την κουριερ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
Τάτια
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
18 17
Δημοσιεύσεις: 468
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2010, 18:26
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Re: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto !!!!!!

Δημοσίευση από Τάτια » 08 Ιαν 2012, 08:30

randy έγραψε: Στην τελική, προτιμώ να δώσω 1 ευρώ, παρά να πατάω like σε πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν... :roll:
Αυτό
Ανταλλαγή κυρίως χέρι με χέρι ως το Σεπτέμβρη κυρίως Αθήνα, μετά Κρήτη. Δυστυχώς δυσκολεύομαι με τα ταχυδρομεία και τους λογαριασμούς, ού γαρ έρχεται μόνον.

Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 09:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto !!!!!!

Δημοσίευση από vivi-cd » 08 Ιαν 2012, 18:41

randy έγραψε:Επειδή το θέμα των διαφημίσεων είναι λίγο περίεργο αυτόν τον καιρό, λόγω της μειωμένης αγοραστικής δύναμης της πλειοψηφίας, και οι δωρεές ποτέ έως τώρα δεν μπόρεσαν να καλύψουν όλα τα έξοδα... ίσως η λύση είναι κάτι σαν μια συμβολική (ετήσια?) συνδρομή του 1 ευρώ (πχ.χρέωση μέσω sms). Τόσα μέλη αν δίναμε αυτό το ποσό, πιστεύω δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Στην τελική, προτιμώ να δώσω 1 ευρώ, παρά να πατάω like σε πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν... :roll:
Συμφωνώ απόλυτα με τη randy. Νομίζω ότι ένα ποσό της τάξης του 1 € ανά μέλος είναι αστείο για να το συζητάμε.
Και σίγουρα μπορούν να βρεθούν πολλοί τρόποι για να εισπραχτεί το 1 € ανά μέλος, αν δεν γίνεται με sms.
Εγώ είμαι κάθετα αρνητικός στα like και στα κάθε είδους like, όπως επίσης και στις κάθε είδους διαφημίσεις, διαφωνώ εντελώς με τις πολιτικές των εταιριών, γιατί αυτά που δίνουν τα ξαναβγάζουν πολλαπλάσια και ουσιαστικά πάλι από εμάς με ποικίλους τρόπους. Και μέχρι τώρα δεν έχω πατήσει ποτέ πάνω σε διαφημιστικό banner, όχι γιατί δεν θέλω να βοηθήσω, ούτε λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά για λόγους ηθικής. Δεν θέλω να είμαι συμμέτοχος σε κάτι για το οποίο έχω ριζικά αντίθετες αντιλήψεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”