Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
chrisel
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1794
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 21:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από chrisel » 28 Απρ 2012, 10:36

Θα ήθελα να θίξω ένα πολύ σημαντικό θέμα σε σχέση με την ποιότητα και την κατάσταση των εκάστοτε αντικειμένων που δίνονται στο Χάρισέ Το. Πολλές φορές βλέπω και ακούω για ρούχα που είναι λερωμένα, έχω και εγώ η ίδια παραλάβει κάποια αντικείμενα (λίγα, ευτυχώς) τα οποία δεν ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και δυστυχώς αναγκάστηκα να τα ξαναχαρίσω.

Νομίζω πως θα έπρεπε να γίνει πιο ουσιαστική η περιποίηση των αντικειμένων που δίνουμε και όταν είναι να στείλουμε ή να δώσουμε κάτι, καλό θα ήταν να είναι σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση, ακόμα και αν είναι παλιό.

Π.χ. όταν είναι να χαρίσουμε ένα ρούχο, να το έχουμε πλύνει πρώτα ή καθαρίσει στοιχειωδώς.

Και το λέω αυτό ειδικά για τα ρούχα, γιατί είναι είδος πρώτης ανάγκης και είναι σημαντικό να μην δίνουμε αφορμή στα υπόλοιπα μέλη, να σιχαίνονται ν' αγγίξουν καν το αντικείμενο όταν το παραλαμβάνουν!

Πήρα το θάρρος να αναφερθώ στη συγκεκριμένη κατάσταση που επικρατεί, επειδή και στην καθημερινότητά μου βιώνω παρόμοια περιστατικά και έρχομαι σε δύσκολη θέση, προκειμένου να το αντιμετωπίσω (λ.χ. επιβάτες λεωφορείων που προφανώς δεν ασχολούνται με την υγιεινή τους συστηματικά και αυτό φαίνεται με το που μπουν στο λεωφορείο - και λίγα λέω -)!

Σίγουρα οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουν το χρόνο να ασχοληθούν εξονυχιστικά να καθαρίσουν με αυτά που δίνουν (ούτε κι εγώ), αλλά νομίζω πως θα έπαιρνε πιο εύκολα κάποιος κάτι παλιό μεν αλλά καλά διατηρημένο δε, παρά να έχει πάνω του λεκέδες, σκόνη, μουτζούρες.. κ.τ.λ..

Θα ήθελα να μάθω την άποψή σας πάνω σ' αυτό και πώς πιστεύετε πως θα μπορούσαμε να αντιμετωπίσουμε και γενικότερα, κυρίως όμως πρώτα στο Χάρισέ Το! Ευχαριστώ. :}
[size=150Εάν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα την οποία αμελώ, παρακαλώ ενημερώστε με με π.μ..

Ελευθερία[/size]
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


agg75
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3338
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 22:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από agg75 » 28 Απρ 2012, 10:43

Συμφωνω και επαυξάνω :}
Σας παρακαλω να ειστε συνεπεις σε αυτα που ζητατε.
Εχω internet banking σε Εθνική - Πειραιώς - Γιούρομπανκ. Αυτα που ζηταω δεν ειναι αποκλειστικα για μενα αλλα και για δικα μου ατομα που εχουν αναγκη.
Αν ξεχνάω κάτι ζητώ συγνώμη ένα μυαλό το έχω, στείλτε μου πμ για να μου θυμίσετε.





Άβαταρ μέλους
pisicasissy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5016
Εγγραφή: 21 Μαρ 2011, 06:57
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Φερών Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από pisicasissy » 28 Απρ 2012, 10:46

Εχετε απολυτο δικιο,και'γω ελαβα καμποσα αντικειμενα που στη κυριολεξια ηταν ενα αισχος,αλλα με ολο το σεβασμο ΔΕΝ τα ξαναχαρισα με τη σειρα μου,προτημησα να μην πω τιποτα στο ατομο απο το οποιο το πηρα και να χασω ενα...δυο....τρια...και βαλε "ευχαριστω".

Μια μονο φορα επειδη τσαντηστικα τοσο πολυ τα εβαλα τα πραγματα αυτα σε μια αγγελια με "χωρις ευχαριστω" και μ'αυτο το τροπο εδειξα στο μελος που μου τα χαρισε την εκτημηση που ειχα εγω απεναντη στη γεναιοδωρια του.

Και τι εκανα?...τιποτα...ολα ειναι για ενα ευχαριστω παιδια !!!! Ακομα και το αγιασμο :{
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Εχω στο μελος spyros_tazz 1,50Ε για μελλωντικη συναλλαγη (απο τα ρολογια).

pan-ki
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1757
Εγγραφή: 10 Απρ 2009, 21:48
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από pan-ki » 28 Απρ 2012, 10:48

Τι να πει κανείς Ελευθερία ; Θεωρητικά αυτό είναι αυτονόητο!

Αν έχετε να στείλετε ή να πάρετε και από Tougia2 μπορούμε να παραλάβουμε μαζί για μεγαλύτερη οικονομία
ΒΡΕΙΤΕ ΜΕ ΣΤΟ FACEBOOK: Cindi Greek
ΠΑΡΑΚΑΛΩ , ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ

Έστειλα φακέλους: siful,kouklakis,djdaisy90 (8/5)
Έστειλα πράγματα:andromahi tsav. (2/4), pupeta,kriari,chrisel (9/5)
Έστειλα γραμματόσημα: olympia (17/4) , Eleny (17/4) ,mariagkl (17/4)

numismat
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2426
Εγγραφή: 19 Απρ 2012, 18:46
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από numismat » 28 Απρ 2012, 10:54

Συμφωνώ απόλυτα, να πω την αλήθεια κ’εγώ ήθελα να το αναφέρω διότι είδα προχθές σε μια αγγελία ρούχα σε αθλία κατάσταση :- :shock:
Εδώ χαρίζουμε, δεν πετάμε στον άλλον τα σκουπίδια μας (αλλιώς υπάρχει σκουπιδοτενεκές απέξω). Άλλο να υπάρχει επίμονος λεκές, και άλλο να είναι τα ρούχα/πράγματα/παπούτσια μέσα στη βρωμά :judge: (δεν θέλω να προσβάλλω δημόσια την συγκεκριμένη αγγελία, γι’αυτό δεν γράφω λεπτομέρειες).
Μπράβο chrisel που τόλμησες και το ανέφερες!!! :bow:

Άβαταρ μέλους
chrisel
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1794
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 21:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από chrisel » 28 Απρ 2012, 11:05

Καλά κι εγώ που το έκανα αυτό με τα δυο τρία συγκεκριμένα αντικείμενα συμφωνώ πως ήταν λάθος μου που το έκανα..
Βέβαια στη δεδομένη στιγμή πραγματικά δεν είχα κάτι να χαρίσω και ήμουν σε δίλημμα!

Πιστεύετε πως το να το λέμε κατευθείαν στην αγγελία θα βοηθούσε?
Από τη μία σκέφτομαι πως ντροπιάζω το συγκεκριμένο μέλος, από την άλλη.. δεν νομίζω πως θα πρέπει να δεχτώ το αντικείμενο :!:

Και πώς θα γίνει, δεν πρέπει και μέσα απ' το Χάρισέ Το να αρχίσουμε να λειτουργούμε 'κάπως διαφορετικά'?
Να μάθουμε όχι μόνο να δίνουμε πράγματα που δεν τα έχουμε ανάγκη και που θα τα πετούσαμε στα σκουπίδια, αλλά από τη στιγμή που γίνεται ανακύκλωση να μάθουμε να σεβόμαστε τα αντικείμενα, γιατί με αυτό τον τρόπο σεβόμαστε το άτομο το οποίο θα τα πάρει?

Επίσης, να πω και πως αν δίνουμε αντικείμενο που δεν χρήζει αξίας (το βλέπουμε σαν σκουπίδι), τότε γιατί να το δώσουμε σε άλλο άνθρωπο?

(και σ' αυτό βάζω και τον εαυτό μου μέσα.. βάσει αυτών που έκανα στο παρελθόν)
numismat έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα, να πω την αλήθεια κ’εγώ ήθελα να το αναφέρω διότι είδα προχθές σε μια αγγελία ρούχα σε αθλία κατάσταση
Εδώ χαρίζουμε, δεν πετάμε στον άλλον τα σκουπίδια μας (αλλιώς υπάρχει σκουπιδοτενεκές απέξω). Άλλο να υπάρχει επίμονος λεκές, και άλλο να είναι τα ρούχα/πράγματα/παπούτσια μέσα στη βρωμά (δεν θέλω να προσβάλλω δημόσια την συγκεκριμένη αγγελία, γι’αυτό δεν γράφω λεπτομέρειες).
Μπράβο chrisel που τόλμησες και το ανέφερες!!!
Μήπως θα έπρεπε να μπουν και κάποιοι περιορισμοί σε μέλη που δεν τηρούν αυτές τις αυτονόητες καθημερινές πρακτικές :?: :?:

Να γίνει μια παρατήρηση, μια εξήγηση τουλάχιστον, χωρίς περιορισμούς στα μέλη που φαίνονται πως ούτε τους εαυτούς τους δε σέβονται στην τελική! Και δε μιλάω να γίνονται ban, αλλά να γίνει τρόπος επιτέλους ο σεβασμός και η καθαριότητα που γίνεται στα αντικείμενα που δίνουμε στον άλλο!

Το λέει και η λαϊκή ρήση. :D
[size=150Εάν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα την οποία αμελώ, παρακαλώ ενημερώστε με με π.μ..

Ελευθερία[/size]
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από gogo » 28 Απρ 2012, 11:20

chrisel έγραψε:
Μήπως θα έπρεπε να μπουν και κάποιοι περιορισμοί σε μέλη που δεν τηρούν αυτές τις αυτονόητες καθημερινές πρακτικές

Να γίνει μια παρατήρηση, μια εξήγηση τουλάχιστον, χωρίς περιορισμούς στα μέλη που φαίνονται πως ούτε τους εαυτούς τους δε σέβονται στην τελική! Και δε μιλάω να γίνονται ban, αλλά να γίνει τρόπος επιτέλους ο σεβασμός και η καθαριότητα που γίνεται στα αντικείμενα που δίνουμε στον άλλο!

Το λέει και η λαϊκή ρήση. :D
πως να γινει αυτο οταν κανενας δεν κανει καποια αναφορα? αρχιζοντας λοιπον απο εσενα :D :D :D εκανες αναφορα για να δουμε τι συμβαινει και να δουμε αν εχει υπαρξει και αλλη τετοια περιπτωση απο το μελος? η μπορει απλα να ητα τυχαιο γεγονος, οπως ειπες κι εσυ βρεθηκες σε διλημμα.

καλη σας μερα :D

Άβαταρ μέλους
chrisel
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1794
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 21:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από chrisel » 28 Απρ 2012, 11:23

Γωγώ έχεις απόλυτο δίκιο!!! :oops:

Anyway, επειδή ειδικά το συγκεκριμένο αντικείμενο (ένα από δυο - τρία) δόθηκε εδώ και κάποιους μήνες και δε θα ήθελα τώρα να ανασκαλέψω το παρελθόν, σίγουρα από εδώ και πέρα θα δώσω το παρόν σχετικά με τις αναφορές και προφανώς δε θα ξαναδώσω ούτε θα ξαναπάρω αντικείμενο σε τέτοια κατάσταση.. :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chrisel την 28 Απρ 2012, 11:35, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
[size=150Εάν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα την οποία αμελώ, παρακαλώ ενημερώστε με με π.μ..

Ελευθερία[/size]
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από Othon » 28 Απρ 2012, 11:26

Θίγεις ένα από τα σημαντικότερα θέματα που θα έπρεπε να αφορά την κοινότητα.
Αν και δεν έτυχε να ασχοληθώ μέχρι σήμερα με το θέμα του ρουχισμού (πλην μιας εξαιρέσεως)
θεωρώ πως το θέμα δεν είναι μόνο να χαρίζεις κάτι, αλλά και να φροντίζεις να είναι επιμελώς καθαρό.
Βέβαια, αυτό δεν θα έπρεπε να συμβαίνει μόνο στο ρουχισμό, αλλά και γενικότερα.
Δεν είμαι εγώ αυτός που θα το παίξω νοικοκύρης και ο βραβευμένος καθαρούλης, αλλά όταν βάζω κάτι σε αγγελία για χάρισμα, ότι κι αν είναι αυτό, πάντα του ρίχνω ένα πέρασμα με Azax ή έστω με ένα πανί, πριν φύγει από τα χέρια μου.
Τα μικρόβια βλέπεις δεν κάνουν διαχωρισμούς και στα προϊόντα τεχνολογίας που συνηθίζω εγώ να δίνω, απ' όσο γνωρίζω
τα μικρόβια παραμονεύουν στη γωνία.
Αν και δεν είμαι γενικώς σιχασιάρης, αλλιώς θα δω ένα αντικείμενο καθαρό και αλλιώς κάποιο που είναι μέσα στη σκόνη ή τη βρωμιά.
Η καθαριότητα είναι πολιτισμός και η μισή αρχοντιά ταυτόχρονα, έτσι δεν είναι;

Άβαταρ μέλους
chrisel
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1794
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 21:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από chrisel » 28 Απρ 2012, 11:38

Θα μπορούσε επίσης να ανοίξει ένα θέμα όπου τα μέλη να δώσουν τα φώτα τους σχετικά με τους τρόπους καθαρίσματος!
Γιατί πάντα υπάρχει αυτή η ανάγκη, ειδικά για τα ρούχα και σίγουρα όλοι έχουμε πολλά να μάθουμε.

π.χ. για απορρυπαντικά, δύσκολους λεκέδες, ειδικά υφάσματα, κ.τ.λ..
[size=150Εάν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα την οποία αμελώ, παρακαλώ ενημερώστε με με π.μ..

Ελευθερία[/size]
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”