Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
zia33
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1372
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 13:10
Νομός κατοικίας: Ν. Κιλκίς
Δήμος - Κοινότητα: Κάσου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από zia33 » 03 Μάιος 2012, 17:48

ar_ia έγραψε:Προσωπικά βάζω μόνη μου τα "αστεράκια" στα μέλη που συναλλάσομαι.
Σε μέλη που μου έστειλαν βρώμικα και παλιά απλά δεν ξαναζητώ!
Σε μέλη που δεν πάτησαν το ¨ευχαριστώ" σε κάτι που τους χάρισα απλά δεν τους ξαναχαρίζω!
Σε μέλη που δεν μου αρεσε η συμπεριφορά τους, π.χ ναι μεν πάτησαν το ευχαριστώ αλλά δεν μπήκαν στον κόπο να γράψουν ένα ευχαριστώ μέσα στην αγγελία δεν ξαναχαρίζω όπως γενικότερα σε μέλη που ζητάνε με τέτοιο τρόπο λες και είμαι υποχρεωμένη να τους δώσω δεν ξαναχαρίζω.
Δεν με νοιάζει το να το δώσω (γι αυτό εξάλλου είμαι και εδώ) απλά μου την δίνει η γαιδουριά!
Σε μέλη που ΜΟΝΟ ζητάνε δεν χαρίζω.
Σε μέλη που λένε πως χαρίζουν ΜΟΝΟ στην περιοχή τους, όπως π.χ. Θεσ/νικη (το έχω δει αυτό), δικαιωμά τους αλλά εγώ δεν θα το κάνω και ούτε το έχω κάνει! Δίνω και θα δίνω στο πιο απομακρυσμένο χωριό της Ελλάδος! Ακόμη και σε αυτούς που λένε πως δεν δίνουν εκτός!
Όπως καταλάβατε έχω ήδη κάνει μία μικρή λίστα (όχι του σίντλερ :D )!
Και θέλω να καταλήξω πως ότι και να κάνουν οι διαχειριστές πάλι δεν θα μπορούσουμε να δούμε αποτέλεσμα! Αποτέλεσμα θα έχουμε (όχι πάλι 100 τοις εκατό) αν μόνοι μας κάνουμε τις προσωπικές μας λίστες και βάζουμε μόνοι μας τα αστεράκια!
:bow: :bow: :bow: συφωνώ!


Άβαταρ μέλους
pinelopi_1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1130
Εγγραφή: 21 Σεπ 2010, 10:15
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από pinelopi_1 » 12 Μάιος 2012, 12:27

καλησπερα σας! εχω να πω οτι προς το παρον δεν ειχα κανενα παραπονο απο αντικειμενα-ρουχα που εχω παραλαβει. ισα ισα το αντιθετο θα ελεγα οτι ηταν πεντακαθαρα. αλλα να πω το αλλο. υπαρχουν καποια μελη που εχω παρατητησει οτι στις φωτογραφιες εχουν ρουχα μεσα στους λεκεδες και παπουτσια που ειναι μεσα καταμαυρα. πως μπορουν λοιπον καποια μελη να τα ζητανε? δεν βλεπουν οτι ειναι σε αθλια κατασταση? δεν αναφερομαι σε ρουχα που δεν φαινεται κατι στη φωτο γιατι εκει ναι τη πατας.
φυσικα τα μελη που χαριζουν αυτα τα ρουχα δεν δειχνουν κανενα σεβασμο προς τα αλλα μελη.
Παραλαβές παρακαλώ απο Καλαμαριά. Αποστολές μόνο με προπληρωμένο φάκελο η με κατάθεση σε τράπεζα. Όποιο μέλος δηλώνει ενδιαφέρον και έπειτα δεν έρχεται σε επικοινωνία, το αντικείμενο θα χαρίζεται αλλού. Ευχαριστώ.

katmangeo
VIP Member
VIP Member
81 91
Δημοσιεύσεις: 1153
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2009, 01:45
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Εσπερίων Κέρκυρας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από katmangeo » 12 Μάιος 2012, 16:39

pinelopi_1 έγραψε:υπαρχουν καποια μελη που εχω παρατητησει οτι στις φωτογραφιες εχουν ρουχα μεσα στους λεκεδες και παπουτσια που ειναι μεσα καταμαυρα. πως μπορουν λοιπον καποια μελη να τα ζητανε? δεν βλεπουν οτι ειναι σε αθλια κατασταση? δεν αναφερομαι σε ρουχα που δεν φαινεται κατι στη φωτο γιατι εκει ναι τη πατας.
φυσικα τα μελη που χαριζουν αυτα τα ρουχα δεν δειχνουν κανενα σεβασμο προς τα αλλα μελη.
με συγχωρεις αλλα δεν πρεπει να (κατα)κρινεις ετσι καποιους ανθρωπους.
1)τα μελη που δηλωνουν ενδιαφερον για το α ρουχο,μπορει να το χρειαζονται για τον α ή β λογο πχ.για μεσα στο σπιτι.
2)για να το ζητανε θα πει οτι εχουν αναγκη και δεν τους περισσευει ουτε 5 ευρω για καινουργιο ρουχο.
και τους καταλαβαινω απολυτα!!
και δυστυχως συνανταω καθημερινα ατομα που ψαχνουν ολη τη μερα στους μπλε καδους για να βρουν ρουχα,παππουτσια,πραγματα αχρηστα για μας χρησιμα για κεινους!!και χτες μαλιστα ειδα κρεμασμενα ρουχα με κρεμαστρες στους καδους με ρουχα,τα οποια εγιναν αναρπαστα απο συνανθρωπους μας!! :{ :{
Λίγη υπομονή με γραμματόσημα/δέματα γιατί πάω στο ταχυδρομείο μία φορά την εβδομάδα.
εστειλα πραγματα σε:
περιμενω ευχαριστω απο : tinkerbellpatra.

Άβαταρ μέλους
pinelopi_1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1130
Εγγραφή: 21 Σεπ 2010, 10:15
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από pinelopi_1 » 12 Μάιος 2012, 17:59

ναι σε αυτο εχετε απολυτο δικιο, κακως δεν το σκεφτηκα και δεν ειχα καμια προθεση να προσβαλλω κανενα μελος. αλλα στα υπολοιπα? στο να γραφουν οτι ειναι σε αριστη κατασταση και τελικα να μην ειναι? η να μην αναφερεται η κατασταση? (συμφωνα παντα με διαφορες αποψεις). δεν θα επρεπε να υπαρχει καποιος σεβασμος? πες τουλαχιστον οτι ειναι λερωμενο ή δεν βγαινει ο ταδε λεκες. ειναι απολυτα λογικο οτι οποιοδηποτε ρουχο η αντικειμενο οταν ειναι μεταχειρισμενο σιγουρα να μην ειναι σε αριστη κατασταση και αν ειχαμε τετοια απαιτηση τοτε καλυτερα να μην ημασταν εδω αλλα μονο σε καταστηματα. απλα ας υπαρχει μια καλη συνεργασια μεταξυ μελων.
Παραλαβές παρακαλώ απο Καλαμαριά. Αποστολές μόνο με προπληρωμένο φάκελο η με κατάθεση σε τράπεζα. Όποιο μέλος δηλώνει ενδιαφέρον και έπειτα δεν έρχεται σε επικοινωνία, το αντικείμενο θα χαρίζεται αλλού. Ευχαριστώ.

katmangeo
VIP Member
VIP Member
81 91
Δημοσιεύσεις: 1153
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2009, 01:45
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Εσπερίων Κέρκυρας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από katmangeo » 12 Μάιος 2012, 19:27

για το δευτερο ναι εχεις απολυτο δικιο,ναι συμφωνω να αναφερεται η κατασταση.
εχω παρει κι εγω 2-3 πραγματα στα οποια ηταν σκισμενο λιγο ή ειχαν μια τρυπα και δεν το ανεφεραν.
παντως τελευταια σαν να εχουν φτιαξει τα πραγματα και αναφερουν το λεκε ή το σκισιμο...
Λίγη υπομονή με γραμματόσημα/δέματα γιατί πάω στο ταχυδρομείο μία φορά την εβδομάδα.
εστειλα πραγματα σε:
περιμενω ευχαριστω απο : tinkerbellpatra.

happycat
Diamond Member
Diamond Member
68 53
Δημοσιεύσεις: 740
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2011, 18:52
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από happycat » 13 Μάιος 2012, 17:19

Το αντικείμενο που έτυχε να πάρω και ήταν στη χειρότερη κατάσταση όλων, ήταν σκισμένο και πολύ κακοραμμένο σε 2-3 σημεία σε μεγαλούτσικη έκταση και σε άλλο σημείο είχαν φύγει τόσοι πόντοι από την ύφανση, που έβλεπες απέναντι, σαν δίχτυ είχε γίνει!! Ασε που μύριζε και ιδρωτίλα έντονα.
Πραγματικά ντράπηκα τόσο πολύ που το παρέλαβα, όσο δεν μπορώ να περιγράψω.
Τα συναισθήματά μου ήταν δύο ειδών:
α) Σκέφτηκα ότι το μέλος ήταν ξεδιάντροπα απαράδεκτο, να στέλνει τέτοιας κατάστασης αντικείμενα (στην αγγελία δεν ανέφερε κανένα "προβληματάκι" στο ρούχο).
β) Αισθάνθηκα πάρα πολύ άσχημα για τον εαυτό μου, εντελώς προσβεβλημένη, διότι ούτε στον φτωχότερο συνάνθρωπο δεν προσφέρεις τέτοια σκουπίδια!
Βεβαίως ευχαρίστησα κανονικά, πάτησα φυσικά και ευχαριστώ και απλά δεν πρόκειται να ξαναζητήσω τίποτα από το μέλος αυτό.

Απλά θεωρώ πως τέτοιες συμπεριφορές είναι ντροπή για όλους μας...

Άβαταρ μέλους
zia33
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1372
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 13:10
Νομός κατοικίας: Ν. Κιλκίς
Δήμος - Κοινότητα: Κάσου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από zia33 » 13 Μάιος 2012, 20:06

Συμφωνώ απόλυτα με τη happycat!!! Γι' αυτό θα έλεγα να υπάρχει βαθμολόγηση των μελών για να προστατευτούν όσοι δεν ξέρουν...είναι κρίμα να ξοδεύεσαι και μετά να τα πετάς,γιατί φυσικά εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να τα ξαναχαρίσω.
Γεωργία

Άβαταρ μέλους
chrisel
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1794
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 21:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από chrisel » 13 Μάιος 2012, 20:18

zia33 έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα με τη happycat!!! Γι' αυτό θα έλεγα να υπάρχει βαθμολόγηση των μελών για να προστατευτούν όσοι δεν ξέρουν...είναι κρίμα να ξοδεύεσαι και μετά να τα πετάς,γιατί φυσικά εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να τα ξαναχαρίσω.
Γεωργία
Απόλυτο δίκιο.... τα μισά μέλη στο Χάρισέ Το κοιτάζουν κάθε φορά να προφυλαχτούν από διάφορες συμπεριφορές από τα άλλα μισά.
Από το θέμα της καθαριότητας που κάποιοι δεν περιγράφονται, μέχρι το να ζητούν από 30 άτομα ταυτόχρονα και όταν σου ζητάει κάτι, βλέπεις 'πήρε 1, έδωσε 0' και μετά από μερικές μέρες καταλαβαίνεις πως έχει πάρει άλλα 15 πράγματα!

Και μετά τα βάζουμε και με τον εαυτό μας! :z

Συμφωνώ, αυτή η συμπεριφορά θα έπρεπε να βαθμολογείται.
[size=150Εάν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα την οποία αμελώ, παρακαλώ ενημερώστε με με π.μ..

Ελευθερία[/size]
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

elenikaram
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 14115
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 16:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Αξιολογήσεις μελών (θετικά και αρνητικά)

Δημοσίευση από elenikaram » 09 Απρ 2013, 01:27

:evil: Πριν από λίγο καιρό παρέλαβα από μέλος μία φόρμα εργασίας η οποία ήταν γεμάτη τρίχες από γάτα!
Σιχάθηκα που την έβαλα μέσα στο σπίτι μου, και στο πλυντήριο να πλυθεί που πλένω και τα ρούχα της μπέμπας μου!
Φυσικά η φόρμα κατέληξε στα σκουπίδια, για να αποφύγω όσο πιο γρήγορα γίνετε τις τρίχες που αιωρούνταν!
Οκ, τα αγαπώ τα ζωάκια αλλά μέχρι εκεί...δεν τα θέλω μέσα στο σπίτι μου και το χειρότερο είναι όταν ο άλλος ''τα φέρνει μέσα στο σπίτι μου'' χωρίς να θέλω εγώ, όπως αυτό που παρέλαβα.
Το αναφέρω διότι και αυτό κατατάσσεται στην καθαριότητα των αντικειμένων που χαρίζουμε!!
Μην μου ζητάτε να σας χαρίσω εάν αργείτε να καταθέσετε τα έξοδα αποστολής!!!

Για τις καταθέσεις έχω λογαριασμό στην Εθνική.


ΖΗΤΑΩ ΤΟ ΑΡΩΜΑ HYPNOTIC POISON

-Δεν κάνω ομαδικές αποστολές-


Άβαταρ μέλους
pisicasissy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5016
Εγγραφή: 21 Μαρ 2011, 06:57
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Φερών Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από pisicasissy » 09 Απρ 2013, 12:58

Και'γω την "πατησα" απο μελος αξιοσεβαστο και εξαλλου που αγαπαω πολυ για να μπορω να το κανω θεμα. Τα ιδια με τριχες γατας και'γω,μπορει απο το ιδιο μελος.
Και βεβαια συχαθηκα μεχρι που δεν παει αλλο,ειχα ομως το κουραγιο (γιατι εχω και εφεδρικο πλυντηριο στο μπανιο της αυλης που το χρησημοποιω για πατακια και παντοφλες) να το βαλω στο πλυντηριο και στο στεγνωτηριο και ετσι καπως "καθαρηστηκε".
Δεν μπορεσα βεβαια να το πω στο συγκεκρημενο μελος γιατι ...δεν ξερω το γιατι :z
Ομως σιγουρα ξερω οτι εχει σοβαρο προβλημα καθαριοτητας. Φαντασθειτε τι γινεται στο σπιτι του (της). :yikes:
Και ειμαι σιγουρη οτι τρωει απο το ιδιο πιατο με την γατα. Χαμος ρε παιδια........
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Εχω στο μελος spyros_tazz 1,50Ε για μελλωντικη συναλλαγη (απο τα ρολογια).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”