ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Απάντηση
melina80
VIP Member
VIP Member
64 70
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2011, 18:17
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεόδωρου Ζιάκα Γρεβενών
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] συμβουλη σχετικα με παραπονο στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από melina80 » 17 Μάιος 2012, 23:16

εγω εχω εκνευριστει επειδη σημερα πηγε ο πατερας μου, να στειλει προπληρωμενους φακελους και τους ζυγησαν !!!!!
επειδη δεν χωρουσαν να τους ριξει στο γραμματοκιβωτιο ειχαν διαφορα μεσα παπουτσια ρουχα πηγε η υπαλληλος και τα ζυγισε και πληρωσα extra δεν ειναι τα χρηματα που εδωσα ρε κοριτσια αλλα νομιζα οτι στον προπληρωμενο δεν υφισταται βαρος κτλ ..
Eίμαι αδελφή της hara75


Άβαταρ μέλους
irene_labros
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 3171
Εγγραφή: 08 Ιουν 2011, 23:52
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] συμβουλη σχετικα με παραπονο στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από irene_labros » 17 Μάιος 2012, 23:21

melina80 έγραψε:εγω εχω εκνευριστει επειδη σημερα πηγε ο πατερας μου, να στειλει προπληρωμενους φακελους και τους ζυγησαν !!!!!
επειδη δεν χωρουσαν να τους ριξει στο γραμματοκιβωτιο ειχαν διαφορα μεσα παπουτσια ρουχα πηγε η υπαλληλος και τα ζυγισε και πληρωσα extra δεν ειναι τα χρηματα που εδωσα ρε κοριτσια αλλα νομιζα οτι στον προπληρωμενο δεν υφισταται βαρος κτλ ..
μα δεν ιφισταται βαρος στους προπληρωμενους,και εκτος απ την αξια του φακελου δεν χρειαζετε να πληρωσεις τπτ αλλο ακομα και αν ζυγισει 100 κιλα που λεει ο λογος.πρεπει να πας αυριο και να κανεις καταγγελια οτι συνεβει αυτο.και να δεν το γνωριζε ο πατερας σου και οτι του εκαναν κατι τετοιο ενω δεν ειναι νομιμο.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] συμβουλη σχετικα με παραπονο στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από polvar » 17 Μάιος 2012, 23:22

Όταν στέλνετε δέμα, να μην το στέλνετε 'ελεύθερο' (σαν γράμμα δηλαδή).
Υπάρχει η νέα υπηρεσία δεμάτων των ΕΛΤΑ, όπου επικολλάνε πάνω στο δέμα ένα κουπόνι (σαν αυτό που βάζει και η κουριερ) και δίνουν και στον αποστολέα ένα κομμάτι ως αποδεικτικό. Αυτό έχει νούμερο όπως στην κούριερ και από την ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ μπορείς να παρακολουθείς την πορεία του δέματος, δηλαδή το δέμα δεν χάνεται ποτέ!
Το κόστος είναι λίγο μεγαλύτερο από αυτό της κούριερ (http://www.elta.gr/pricelist_de_es_ex.pdf) αλλά για όσους δεν θέλουν/δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν την κούριερ, θα έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

Για τους προπληρωμένους έχω ξαναπεί να μην το παρακάνετε. Να βάζετε τόσο ώστε να μπορούν να κλείσουν χωρίς κόλπο και να χωράνε στο κουτί. Αν δεν χωράνε όλο και σε κάποιο ανίδεο υπάλληλο θα πέσετε αλλά για την περίπτωση αυτή έχετε τυπωμένο και δείχνετέ τους το http://www.elta.gr/pricelist_prepaid.pdf όπου λέει καθαρά ότι η τιμή είναι ανεξαρτήτως βάρους αρκεί να κλείσει κανονικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος polvar την 17 Μάιος 2012, 23:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
pisicasissy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5016
Εγγραφή: 21 Μαρ 2011, 06:57
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Φερών Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] συμβουλη σχετικα με παραπονο στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από pisicasissy » 17 Μάιος 2012, 23:25

Θα μπορουσα να χρησημοποιησω κουριερ ΑΝ δεν θα ειμουν αναγκασμενη να παω Βολο για να πληρωσω την αποστολη,πολυ περισσοτερο με στοιχειζει η βενζηνη,οποτε κανω ο'τι μπορω με τα δεδομενα που εχω.Με της δυο τραπεζες που εχουμε εδω -ΑΤΕ και Εθνηκη (οι οποιες ζητανε μεγαλη προμηθεια για να μεταφερουν μικρα ποσα στης τραπεζες που πρεπει για το σαιτ) δεν γινεται δουλεια.
Αυτα βρε κοριτσια δεν μου εχουν ξανασυμβει,απλα εχουν συμβει τωρα με τα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ αυτα τα δυο,το τωνηζω. Γιατι οχι και με τα μεταχειρισμενα????? Και εκει που τα αφηνει το παιδι (στο σαλονη της βεραντας) δεν μπαινει κανεις,εδω ειναι χωριο και οποια καινουργια μουρη εμφανηζεται,περναει απο κοσκηνο :lol:
Οχι,σιγουρα τα ανοιγουν και παιρνουν οτι τους αρεσει.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Εχω στο μελος spyros_tazz 1,50Ε για μελλωντικη συναλλαγη (απο τα ρολογια).

Άβαταρ μέλους
Sonasia
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
54 65
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2008, 00:57
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] συμβουλη σχετικα με παραπονο στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Sonasia » 17 Μάιος 2012, 23:31

Εγώ πάντως αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία στις αποστολές - παραλαβές έχω λάβει 2 φορές σκισμένο φάκελο και τα παπούτσια που μου έστειλε η guzelina δέμα σε κουτί ήταν σκισμένο και το είχε βάλει σε σακούλα ο ταχυδρόμος για να μην του φύγουν στο δρόμο... προφανώς αυτός/η που το άνοιξε στο κέντρο διανομής των ΕΛΤΑ φόραγε άλλο νούμερο παπούτσι!

Πάντως η courier δεν βολεύει τους πάντες, προτιμώ να στέλνω προπληρωμένους φακέλους ή γραμματόσημα ή να βάζω σε λογαριασμό τράπεζας το αντίτιμο αποστολής του δέματος για ογκώδη εφόσον βολεύει και τον αποστολέα γιατί κακά τα ψέματα, δεν μπορεί να υποχρεωθεί ο αποστολέας να στηθεί σε ουρά στο ταχυδρομείο για να με εξυπηρετήσει που μου χαρίζει κάτι με την καλή του την καρδιά...
Οι αγγελίες μου : http://1gr.me/8MxwA


Παρακαλώ να βάζετε σημείωμα με το ψευδώνυμο σας και την περιγραφή αυτών που είναι να στείλω...


Για την αποφυγή χαμένων φακέλων,καθυστέρησης και περιττών εξόδων μπορείτε να μου καταθέτετε το αντίτιμο για προπ/νους φακέλους ή γραμματόσημα για έξοδα αποστολής σε αριθμό λογαριασμού Εθνικής Τράπεζας,Eurobank ή σε λογαριασμό paypal, ρωτήστε με σε προσωπικό μήνυμα... ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
irene_labros
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 3171
Εγγραφή: 08 Ιουν 2011, 23:52
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] συμβουλη σχετικα με παραπονο στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από irene_labros » 17 Μάιος 2012, 23:33

[quote="Sonasia"]Εγώ πάντως αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία στις αποστολές - παραλαβές έχω λάβει 2 φορές σκισμένο φάκελο και τα παπούτσια που μου έστειλε η guzelina δέμα σε κουτί ήταν σκισμένο και το είχε βάλει σε σακούλα ο ταχυδρόμος για να μην του φύγουν στο δρόμο... προφανώς αυτός/η που το άνοιξε στο κέντρο διανομής των ΕΛΤΑ φόραγε άλλο νούμερο παπούτσι!

χαχααχαχαχχαχα πολυ καλο μ εκανες και γελασα να σαι καλα

Άβαταρ μέλους
maraki11
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3418
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 18:24
Νομός κατοικίας: Ν. Κυκλάδων
Δήμος - Κοινότητα: Θήρας Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] συμβουλη σχετικα με παραπονο στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από maraki11 » 17 Μάιος 2012, 23:41

πάντως και εγώ είχα πρόβλημα...μέσα σε 1 μήνα 3 φορές!
απλά ευτυχώς τις 2 ήταν φάκελοι α4 που μου έστελναν κορίτσια για να τους στείλω πράγματα, που εδώ δεν έφτασαν ποτέ,αλλά την τρίτη φορά έστειλα 2 πολύ καλά σουτιέν και ακόμα δεν έχουν φτάσει..πάνε τώρα 20 μέρες και σίγουρα πια δεν πρόκειται να φτάσουν.
στο ταχυδρομείο λένε ότι αν δεν είναι συστημένο δεν έχεις καμία ελπίδα να το βρεις :{
και εγώ ρωτάω,κάτι που για κάποιο λόγο δεν φτάνει στον παραλήπτη δεν πρέπει να ξαναγυρίσει στον αποστολέα?
μου φαίνεται ότι θέλουν κάνουν και αυτοί και άντε να τους τσεκάρεις...
πρόσφατα μια φίλη (εκτός χάρισέ το)μου έστειλε ένα βιβλίο μέσα σε φάκελο αυτόν με τις φυσαλίδες και εγώ παρέλαβα μόνο τον άδειο φάκελο :wall:


Παρακαλώ τα μέλη που μου κάνουν κατάθεση στην ΕΘΝΙΚΉ να μου στέλνουν το αποδεικτικό. Ένα μήνυμα ,οκ η κατάθεση,δεν αρκεί.

Περιμένω κατάθεση απo

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR viewtopic.php?f=302&t=139395#

Έχουμε σκυλάκι, το αναφέρω για τυχόν αλλεργίες.
Χρωστάω 0.30 σε:ΜΑΡΑΚΙ,titaki,vagmary,melomakarono

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23540
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] συμβουλη σχετικα με παραπονο στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Aria » 17 Μάιος 2012, 23:43

Μέσα στην καρτέλα του κούριερ του χαρισετο, όταν την συμπληρώνεις σε κάποιο σημέιο σε ρωτάει τρόπο πληρωμής. Μία από τις επιλογές που έχει εκτός από τράπεζες έιναι και η επιλογή "χέρι με χέρι". Υποθέτω σημαίνει πως πληρώνεις το κούριερ όταν παραλαμβάνεις...

Όσον αφορά τα ελτά, εμένα εδώ τους φακέλους δεν τους φέρνει ο ταχυδρόμος αλλά αφήνει ειδοποίηση και την επόμενη μέρα μετά τις 10 το πρωί τα έχουν στο υποκατάστημα που ανήκω και πάω και τα παίρνω.
Δεν ξέρω όμως αν "χάνονται" γενικά από αυτούς, αποδείξεις δεν έχω, αλλά αρκετές φορές που έχω πάει να παραλάβω φάκελο είναι σκισμένος (ανοιχτός δλδ). Τυχαίο...? Δεν ξέρω.... Αν τους ανοίγουν αυτοί πάντως, σίγουρα δεν τους ανοίγουν στο υποκατάστημα αλλά στην κεντρική διαλογή! Μάλλον τα "διαλέγουν" με τον τρόπο τους....και ότι φτασει έφτασε....μάλλον μέχρι στιγμής ήμουν τυχερή και δεν τους άρεσε κάτι δικό μου :D μιλάω γι αυτούς που μου ήρθαν ανοιγμένοι :D

Άβαταρ μέλους
Αθηνά Σ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2476
Εγγραφή: 14 Απρ 2010, 11:53
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Κέντρο
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] συμβουλη σχετικα με παραπονο στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Αθηνά Σ » 18 Μάιος 2012, 00:09

Θα συμπληρώσω εδω οτι καλό είναι να γίνεται και μια " :!: αναφορά" μέσα από το σάιτ των ΕΛΤΑ. Δηλαδή πάτε στο σημείο που λέει το Προσωπικό σας ταχυδρομείο,πατάτε "Επικοινωνίστε μαζί μας" και αφού συμπληρώσετε τη φόρμα με το θέμα που έχετε τη στέλνετε στο τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών ή και στη Διοίκηση. Αυτοί μετά θα επικοινωνήσουν μαζί σας τηλεφωνικά για λεπτομέρειες και θα κάνουν τον απαραίτητο έλεγχο.
Ο τρόπος που δίνεις,έχει περισσότερη αξία απ' το ίδιο το δώρο!


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

salepi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2379
Εγγραφή: 13 Σεπ 2010, 21:59
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Φάληρο
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] συμβουλη σχετικα με παραπονο στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από salepi » 18 Μάιος 2012, 00:33

ar_ia έγραψε:Μέσα στην καρτέλα του κούριερ του χαρισετο, όταν την συμπληρώνεις σε κάποιο σημέιο σε ρωτάει τρόπο πληρωμής. Μία από τις επιλογές που έχει εκτός από τράπεζες έιναι και η επιλογή "χέρι με χέρι". Υποθέτω σημαίνει πως πληρώνεις το κούριερ όταν παραλαμβάνεις...
Εγώ πάλι νομίζω ότι εννοεί πως το κούριερ δεν πληρώθηκε σε τράπεζα, αλλά δόθηκαν τα λεφτά στο Μάκη ή στη Γωγώ, στο χέρι, αυτοπροσώπως. Εγώ πάντως έτσι πληρώνω τα κούριερ για να μην τρέχω σε τράπεζα και αυτό τσεκάρω στην επιβεβαίωση.
Λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας όσοι ζητήσουν πράγματα παραλαμβάνουν από Σχολή Τυφλών ή από Καμάρα/Πανεπιστήμια κάποιες μέρες και ώρες ή με ΕΛΤΑ. Όποιος ζητάει με ΕΛΤΑ, αναλαμβάνει την ευθύνη, γι'αυτό παρακαλώ τα μέλη να πατάνε το "ευχαριστώ" ακόμη κι αν δεν παραλάβουν μετά από καιρό. Το ίδιο, φυσικά, ισχύει και για μένα.

Oι αγγελίες μου: http://goo.gl/dhA3H

Προσφέρω/Ανταλλάσσω μαθήματα Μονωδίας (κλασικού τραγουδιού)
Παραδίδω ιδιαίτερα φιλολογικών


Χρωστάω 55 λεπτά στη MairyZ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”