Ενίσχυση κλεισίματος φακέλων με ταινία. Απαγορεύεται;

Άβαταρ μέλους
pisicasissy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5016
Εγγραφή: 21 Μαρ 2011, 06:57
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Φερών Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από pisicasissy » 29 Μάιος 2012, 11:09

Το τελικο συμπερασμα πρεπει να ειναι το οτι να σας ζηγηζουν τους προπληρωμενους ειναι λαθος (αλλιως τι νοημα εχει να πληρωσω στα Ελτα 1,45 ενα Α4,που μπορω να βαλω αυτα που εχω σε ενα φακελο μηδαμηνης αξιας και να κολησω γραμματοσημα επανω του???) και παρεπιπτοντως ρωτησα και τον υπαλληλο απο τα Ελτα μας και ΓΕΛΑΣΕ ειρονικα λεγωντας μου "Πρεπει να ηταν καποιο καινουργιο συναδελφο που δεν ξερει τι του γινεται" οποτε ομως αυτο δεν υσχυει σε περιπτωση που βαζετε μεσα ενα κεραμιδη για παραδειγμα :lol: (οχι δυο ζωνες η ενα νυχτικο).
Ευχομαι σε ολους καλη συνεχεια και τα ματια ανοιχτα για απατεωνες στα Ελτα η και αλλου.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Εχω στο μελος spyros_tazz 1,50Ε για μελλωντικη συναλλαγη (απο τα ρολογια).


Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΤΑ Μ.
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 5409
Εγγραφή: 09 Δεκ 2011, 15:03
Νομός κατοικίας: Ν. Ημαθίας
Δήμος - Κοινότητα: Βέροιας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από ΓΙΩΤΑ Μ. » 29 Μάιος 2012, 14:07

cactus έγραψε:Παιδιά ψυχραιμία!!! Δεν γνωρίζω κανέναν από τους 2 σας και ούτε έτυχε να έχω κάποια συναλλαγή με κανέναν από τους 2, το τονίζω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις ότι υποστηρίζω κάποιον! Θα εκφέρω την προσωπική μου άποψη καθώς διάβασα τι έχει συμβεί...

1ον ο υπάλληλος στα ΕΛ.ΤΑ είναι για κλάμματα... (δεν λέω την άλλη έκφραση γιατί....) δεν ήταν καθόλου ενημερωμένος και στη θέση της Γιώτας, αν και βιαζόταν, εγώ θα πήγαινα την επομένη αν δεν μπορούσα την ίδια μέρα και θα τον έκανα ρόμπα τον άσχετο! Και θα του ζητούσα να μου επιστρέψει και το ποσό που χρεώθηκα από δικό του λάθος!

2ον Το λάθος της Γιώτας ήταν που δεν ενημέρωσε τα μέλη από πριν κάνει την αποστολή, ότι θα υπάρξει έξτρα χρέωση δηλαδή, για να μπορέσει και ο παραλήπτης αν θέλει να συνεχίσει την συναλλαγή ή όχι. Και άντε αυτό έγινε θα μου πεις, καλύτερα θα ήταν να κοιτούσε πόσα γραμματόσημα κόλλησε ο άσχετος (ωχ, συγνώμη! Ο υπάλληλος ήθελα να πω!) πάνω σε κάθε φάκελο για να ξέρει να πει στο κάθε μέλος ξεχωριστά... Αλλά έστειλε μήνυμα. Ναι μεν πολύ γενικό και με copy paste αλλά δυστυχώς αντί να ενημερώσει τα μέλη, τα μπέρδεψε περισσότερο...!

3ον Το μέλος GIANNIS14 ορθά σαν συντονιστής έστειλε πμ στη Γιώτα και ζήτησε διευκρινήσεις επί του θέματος, αλλά απ´ ότι είδα το θέμα μετά έγινε προσωπικό και υπήρχε ένας τόνος ειρωνίας και νεύρων...

Εγώ αυτό που κατάλαβα καθότι ξανθιά κατά το ήμισυ (γιατί είμαι καστανόξανθη, χαχαχα) το μέλος Γιώτα ζήτησε αν θέλουν τα μέλη να στείλουν τα έξτρα γραμματόσημα που πλήρωσε (στο σύνολο 5€ και όχι ατομικά στον καθένα). Αλλά πάλι θα μου πείτε πως θα ξέρει ο καθένας τι να στείλει, αφού η Γιώτα πάνω στα νεύρα της δεν είδε;

Εδώ βάζω τη λογική και λέω πως αν ήμουν το 1 από τα 3 μέλη που τους έγινε η αποστολή, όταν θα παραλάμβανα τον προπληρωμμένο θα έβλεπα και πόσα γραμματόσημα είχε πάνω και θα τα έστελνα. Αν όμως δεν έβλεπα πάνω γράμματόσημα, τότε θα μπορούσα να το ψάξω περισσότερο μην τυχόν συμβαίνει κάτι άλλο... Και μέσω πμ στους admin ή σε κάποιο mod και όχι δημόσια και στο ΕΔΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Υπάρχει ανάλογο ποστ http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=264&t=1583&hilit=


Το θεωρώ ότι χειροτερο να περνάει κάποιος λαικό δικαστήριο μέσω post σε forum!

Συγνώμη αν σας κούρασα και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ! Είπα απλά την προσωπική μου άποψη και τίποτε παραπάνω.

Φιλικά πάντα,

Μαριάννα
Προσωπικά, έτσι το εννοούσα, όπως λέει το μέλος "cactus". Ότι δηλαδή, τα μέλη που τους έστειλα τους προπληρωμένους φακέλους, μόλις τους λάμβαναν, θα έβλεπαν επάνω τα γραμματόσημα κ θα ήξεραν το ποσό που τους αντιστοιχεί κ αν ήθελαν να μου στείλουν τα ανάλογα γραμματόσημα, καλώς! Μάλλον δεν ήταν σωστή η διατύπωσή μου κ έτσι βγήκαν λανθασμένα συμπεράσματα... Γι' αυτό ζητώ συγνώμη απ' όλους! Άλλωστε τους λίγους μήνες που είμαι στο σάιτ, δεν έχω δημιουργήσει κανένα πρόβλημα κ είμαι συνεπής κ σωστή με όλα τα μέλη που συνομιλώ κ ανταλλάσω πράγματα!

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από makis » 29 Μάιος 2012, 19:09

ΛΕΕΙ : ανεξαρτήτως βάρους ΚΑΙ ΟΧΙ : ανεξαρτήτως ογκου !!!!

δηλ, μπορεισ να βαλεις ενα φυλλο χαρτι που ζυγίζει 1 κιλο , αλλα οχι κατι που το φουσκώνει.


μπραβο (κοροϊδευτικα) σε αυτους που κανουν τους εξυπνους και τα ριχνουν στο κουτι , ετσι θα κοψουν πιο γρηγορα την υπηρεσια ,
ΧΑΝΟΝΤΑΣ αυτοι που θελουν να στειλουν πιο νορμαλ πραγματα !!!!
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
chrisel
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1794
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 21:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από chrisel » 29 Μάιος 2012, 19:29

Οκ βρε Μάκη!
Το θέμα όμως είναι, όταν κάτι είναι βαρύ 'συνήθως' είναι και ογκώδες :!:

Δηλαδή αυτοί μιλάνε για την εξαιρετική περίπτωση να έχει βάλει κάποιος μέσα στο φάκελο ένα φύλλο λαμαρίνα :?: :?: :?:
Τελείως απίστευτο το βρίσκω.. :z
[size=150Εάν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα την οποία αμελώ, παρακαλώ ενημερώστε με με π.μ..

Ελευθερία[/size]
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από polvar » 23 Ιούλ 2012, 11:30

makis έγραψε:ΛΕΕΙ : ανεξαρτήτως βάρους ΚΑΙ ΟΧΙ : ανεξαρτήτως ογκου !!!!

δηλ, μπορεισ να βαλεις ενα φυλλο χαρτι που ζυγίζει 1 κιλο , αλλα οχι κατι που το φουσκώνει.


μπραβο (κοροϊδευτικα) σε αυτους που κανουν τους εξυπνους και τα ριχνουν στο κουτι , ετσι θα κοψουν πιο γρηγορα την υπηρεσια ,
ΧΑΝΟΝΤΑΣ αυτοι που θελουν να στειλουν πιο νορμαλ πραγματα !!!!
Ο προπληρωμένoς φάκελος γι αυτόν ακριβώς το λόγο βγήκε, για να ρίχνει κάποιος το αντικείμενο κατευθείαν στο κουτί και όχι να τρέχει να το ζυγίσουν, να κολλήσει γραμματόσημα, να απασχολεί υπαλλήλους και να χάνει πολύτιμο χρόνο.
Αν ήταν να περιέχει μόνο επιστολές, τότε δεν συμφέρουν καθώς το κοστολόγιο της επιστολής αντίστοιχου μεγέθους είναι μικρότερο.

Από την άλλη μεριά όμως μην το παρακάνουμε!
Κάποιοι ήθελαν να παραλάβουν και παπούτσια σε πρoπληρωμένο.

Η μέση οδός λοιπόν είναι η καλύτερη σχεδόν σε όλα τα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
RODOYLA
Platinum Member
Platinum Member
22 18
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2012, 16:03
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Προβλημα με τους προπληρωμενους Α4

Δημοσίευση από RODOYLA » 01 Μαρ 2013, 15:43

Σήμερα που πηγα στα ΕΛΤΑ για να αγορασω Α4 μου ειπε η κοπελα στο ταμείο ότι έχει δημιουργηθεί πρόβλημα με τους προπληρωμένους Α4, ότι είναι μονο για έγγραφα και ότι τους έχει δωθεί εντολή να τους επιστρέφουν πίσω αν έχουν άλλο περιεχόμενο. Γνωρίζει κανείς κάτι γι'αυτό; Επειδη είχα σκοπο να στειλω Α4 μηπως να στειλω καλυτερα γραμματοσημα να μην χάσω κ τα λεφτά μου;

Julia21
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3344
Εγγραφή: 11 Αύγ 2010, 10:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ιωνίας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με τους προπληρωμένους (προσοχη ΜΗΝ τους παραγε

Δημοσίευση από Julia21 » 01 Μαρ 2013, 15:59

Η εγγύκλιος αυτή έχει βγει από πέρσυ νομίζω... έγγειται στην διακριτική ευχέρεια του κάθε υπαλλήλου το αν θα δεχθεί να πάρει τον Α4 ή όχι, όταν αυτός περιέχει κάτι άλλο εκτος από έγγραφα μέσα!
Εμένα σε ένα κατάστημα συγκεκριμένο δεν μου τους δέχονται και τους πηγαίνω σε άλλο...

Άβαταρ μέλους
pisicasissy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5016
Εγγραφή: 21 Μαρ 2011, 06:57
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Φερών Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με τους προπληρωμένους (προσοχη ΜΗΝ τους παραγε

Δημοσίευση από pisicasissy » 01 Μαρ 2013, 16:19

Σ'εμενα ποτε δεν ηπηρχε προβλημα μ'αυτο,αλλα να πω οτι ποτε και'γω δεν εδωσα καμμια αφορμη για κατι τετοιο.Παντα τους γεμησα σε φυσιολογικα πλαισια.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Εχω στο μελος spyros_tazz 1,50Ε για μελλωντικη συναλλαγη (απο τα ρολογια).

Άβαταρ μέλους
BaCh
VIP Member
VIP Member
57 36
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 20:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με τους προπληρωμένους (προσοχη ΜΗΝ τους παραγε

Δημοσίευση από BaCh » 01 Μαρ 2013, 16:20

Και πως θα κρίνει ο υπάλληλος αν είναι έγγραφα;
Αν είναι μαλακό το περιεχόμενο θα του λέμε ότι είναι ποιήματα τυπωμένα πάνω σε μετάξι (δηλαδή έγγραφα).
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν κάποι@ δηλώνει ενδιαφέρον για κάποιο αντικείμενο παρακαλούμε να ελέγχει την αγγελία! Αν του δοθεί και δεν απαντήσει εντός 48 ωρών το αντικείμενο θα τίθεται και πάλι διαθέσιμο.

Παραλαβές χερί-χέρι από Αγ. Βαρβάρα και Μοναστηράκι.

Αποστολές κάνουμε μέσω Speedex σε όλη την Ελλάδα:
3€ τα δυο πρώτα κιλά + 1,24€ για κάθε επιπλέον κιλό.
Υπάρχει επιβάρυνση 2,48€ για την ζώνη απομακρυσμένων προορισμένων (Α.Π). Βλέπετε αν η περιοχή σας θεωρείται Α.Π. εδώ.
Ορισμένα ογκώδη αντικείμενα έχουν επιπλέον κόστος μεταφορικών, θα ενημερώνουμε σχετικά.

Julia21
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3344
Εγγραφή: 11 Αύγ 2010, 10:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ιωνίας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με τους προπληρωμένους (προσοχη ΜΗΝ τους παραγε

Δημοσίευση από Julia21 » 01 Μαρ 2013, 16:27

Δεν είναι ανάγκη να είναι παραγεμισμένος για να σου την πούνε. Μόνο που θα καταλάβουν ότι δεν είναι έγγραφο, μπορούν να σου πουν ότι δεν το δέχονται....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια για δέματα και έξοδα αποστολής”