Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από polvar » 14 Σεπ 2012, 22:09

Τον τελευταίο καιρό όσο πάνε και πληθαίνουν οι προτάσεις για ανταλλαγή.
Όμως εδώ είναι το xariseto.gr που σημαίνει ότι κατά βάση χαρίζουμε.
Βέβαια παίρνουμε κιόλας, άρα ουσιαστικά ανταλλάσσουμε. Μπορεί η ανταλλαγή να μην είναι άμεση αλλά στο τέλος δίνουμε ό,τι δεν χρειαζόμαστε και παίρνουμε ό,τι θέλουμε. Άρα δεν ανταλλάσσουμε;
Γιατί λοιπόν κάποιοι θέλουν σώνει και καλά άμεση ανταλλαγή;
Θεωρούν ότι το αντικείμενό τους έχει αξία άρα δεν είναι για χάρισμα; Εύλογα τότε δεν προκύπτει το συμπέρασμα ότι αυτοί θέλουν να χαρίζουν μόνο πράγματα μηδαμινής αξίας ενώ τα άλλα να τα ανταλλάσσουν;
Και αν πιστεύουν ότι έχει αξία γιατί δεν το βάζουν σε αγγελία πώλησης σε κάποιο site πωλήσεων να δούμε τι θα "πιάσουν";
Έτσι όπως πάμε στο τέλος θα δούμε και το εξωφρενικό, να χαριστεί σε κάποιον αντικείμενο κανονικά και αυτός να το βγάλει μετά από λίγο καιρό σε ανταλλαγή!
Ας αφήσουμε δε και το εκνευριστικό που κάποια μέλη ζητούν ανταλλαγή και αυτό που προσφέρουν είναι εμφανώς χαμηλής αξίας!
Το βασικότερο πρόβλημα όμως από όλα είναι ότι δύσκολα μπορεί να βρεθεί αντικείμενο τέτοιο που να μείνουν ικανοποιημένα και τα δύο μέλη.
Και επειδή στο παρελθόν προέκυψαν θέματα αυτού του είδους (ότι δηλαδή το ένα μέλος "έριξε" το άλλο) σας υπενθυμίζω ότι θεσπίστηκε ο παρακάτω κανόνας:

Ανταλλαγές επιτρέπονται ΜΟΝΟ :
-Με όμοια αντικείμενα π.χ. παπούτσι με άλλο παπούτσι
-Σε κάποιες κατηγορίες π.χ Συλλογές cd-dvd (μουσικής η παιχνιδιών) , βιβλία , φορεματα, παπουτσια
-Που έχουν φωτογραφία πραγματική
-Να είναι σε καλή κατάσταση

Στο δε [ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] επιτρέπεται ανταλλαγή μόνο καινούργιων πραγμάτων

(http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?p=238000)


Επίσης προκύπτουν και λειτουργικά θέματα:
Δεν βάζουν τα 'ευχαριστώ' και τα δύο μέλη οπότε δεν καταγράφεται η ανταλλαγή, η αγγελία μπαίνει σε άσχετη κατηγορία σχετικά με το τι αντικείμενο ζητείται (καθώς ζητείται ως αντάλλαγμα ό,τι να 'ναι και όχι ομοειδές), ο τίτλος συνήθως λέει μόνο το τι προσφέρεται και δεν λέει τι ζητείται ως αντάλλαγμα (καθώς δεν χωράνε και πολλά γράμματα) με αποτέλεσμα να πέφτει η λειτουργικότητα της σελίδας κοκ

Καταλαβαίνω ότι οι καιροί είναι δύσκολοι για όλους και ότι όλοι έχουμε ανάγκες αλλά και λίγη σκέψη, και λίγη ρέγουλα δεν βλάπτει. Γιατί έτσι ξεφεύγουμε λίγο λίγο από την ορθή τάξη και στο τέλος αναγκάζεται ο διαχειριστής να ρίξει απαγορεύσεις και ποινές!

Το δε πιο μεγάλο πρόβλημα για μένα είναι το ότι με αυτή την τακτική εξανεμίζεται η ιδέα της βοήθειας και η χαρά του χαρίσματος που θα έπρεπε να αντλούμε από τη σελίδα και περνάμε σε κατάσταση συναλλαγής με όλα τα επακόλουθα.

Θα ήθελα λοιπόν τις απόψεις και τους προβληματισμούς σας επ' αυτού, κόσμια και χωρίς ξεκατινιάσματα και φυσικά και την άποψη του διαχειριστή αν θέλει/θέλουμε να αλλάξει κάτι, για να τελειώνει το ζήτημα, να ξέρουν και οι συντονιστές τι να κάνουν και να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Εκτός κι αν συμφωνείτε με το παραπάνω κείμενο οπότε παρακαλώ να τηρείτε τον κανόνα απαρέγκλιτα.


Άβαταρ μέλους
Asimina86
Banned member !!
Banned member !!
51 49
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 29 Ιουν 2012, 09:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Ολύμπου Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από Asimina86 » 14 Σεπ 2012, 22:41

Καλησπέρα σας!Συμφωνώ ότι τώρα τελευταία όλο και πιο συχνά φαίνεται να γίνονται ανταλλαγές. Επίσης μου έχει τύχει να ζητάω κάτι να μου χαρίσουν και να εκδηλώνουν ενδιαφέρον και στο πμ μετά να μου λένε για ανταλλαγή. Δεν έγινε τίποτα τελικά γιατί ήθελαν οπωσδήποτε ανταλλαγή και δεν είχα κάτι ανάλογο. Και τελικά ακόμα είμαι στη ζήτηση και τσάμπα που χάρηκα ότι θα έβρισκα αυτό που ήθελα μιας που είδα το ενδιαφέρον αλλά...
Εάν δεν λάβω φάκελο εντός 2 εβδομάδων τότε το αντικείμενο πάει σε άλλο μέλος. Εκτός και αν συντρέχει κάποιος λόγος, για τον οποίο θα ήθελα ενημέρωση.
Όταν ζητάτε, να είστε και συνεπείς!
Στους φακέλους να γράφετε το username, τι ζητάτε και τα στοιχεία σας!
ΕΔΩ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
[/size][/b][/url]

Άβαταρ μέλους
chipakos
Platinum Member
Platinum Member
11 15
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: 16 Μαρ 2012, 22:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Βουκολιών Χανίων
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από chipakos » 14 Σεπ 2012, 22:51

Οχι μόνο συμφωνώ και επ αυξάνω αλλά θα αναλύσω το πρόβλημα γιατί είναι λίγο ακόμα πιο μεγάλο όταν αυτός που βάζει κάτι για ανταλλαγή ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ τι ακριβώς θέλει. Κι έτσι αρχίζει ένα παζάρι, να του λες δηλαδή ,επειδή αυτό που έχης με ενδιαφέρει, τι ζητάς εσύ?? Κι εκείνος να σου λέει για ξεκίνα να μου προσφέρεις διάφορα να δω τι χρειάζομαι. Δηλαδή έχουν φτάση κάποιοι στο σημείο να ζητάνε κάτι όχι επειδή πραγματικά το χρειάζονται. Θα πρότεινα να αναγράφεται όχι μόνο το τι πράγμα προσφέρεται αλλά και τι άλλο ζητείται ως ανταλλαγή την ίδια στιγμή που ανεβάζει κάποιος τηην αγγελία του.

evaki21
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2044
Εγγραφή: 20 Σεπ 2011, 19:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από evaki21 » 14 Σεπ 2012, 23:01

Οπως εχετε αντιληφθει ομως η ανταλαγη εχει προσθεΘει και στο site..οταν πας να ανοιξεις θεμα σου εχει ΧΑΡΙΖΩ ΑΝΤΑΛΛΑΣΩ ΖΗΤΑΩ ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΕ.
Εργάζομαι πλέον....είμαι μαμά ενός 5χρόνου!!
διαθετω i-bank εθνικης .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από polvar » 14 Σεπ 2012, 23:08

Ναι αλλά υπό όρους θεσπισμένους εδώ και καιρό οι οποίοι παραβιάζονται ασυστόλως!
Τι θα πει, "[ΑΝΤΑΛΛΑΣΣΩ] το τάδε αντικείμενο και ακούω προτάσεις";
Δεν σημαίνει ότι και καλά, ό,τι περισσότερο πάρω τόσο το καλύτερο για την πάρτη μου;

Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 21 Ιουν 2010, 03:40
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξανδρούπολης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από venybzz » 14 Σεπ 2012, 23:31

Επειδή έχω μπερδευτεί. Τόσο καιρό πιστεύω οτι ανταλλαγές γίνονται δεκτές μόνο σε ομοειδή και μόνο όταν είναι καινούρια.
Αλλά κατά καιρούς έχω δει κι εγώ να λένε, δεν ξέρω τι θέλω ως αντάλλαγμα, προτείνετέ μου κλπ κλπ. και να αρχίσει το πανηγύρι.
Επίσης να ρωτήσω εάν τελικά επιτρέπονται κι ανταλλαγές σε μεταχειρισμένα προϊόντα αλλά σε καλή κατάσταση
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";

evaki21
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2044
Εγγραφή: 20 Σεπ 2011, 19:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από evaki21 » 14 Σεπ 2012, 23:31

περα απο τη δικη μου αγγελια που καλα κανατε οχι εσεις αλλα αλλοι να μου πουν απευθειας οτι δεν ειναι σωστη και οχι να ανοιξουν θεμα με σποντες θα μιλαγατε και για αυτην την αγγελια http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f= ... 89#p601898 για να ειστε πιο συγκεκριμενοι..και ας υπαρχει καποιος που να ελεγχει τις αγγελιας οταν μπαινουν..γιατι γινονται πολλα που καποιες φορες ενω αναφερονται τα προβληματα κανουν τα στραβα ματια.
Εργάζομαι πλέον....είμαι μαμά ενός 5χρόνου!!
διαθετω i-bank εθνικης .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από polvar » 14 Σεπ 2012, 23:36

Μα ακριβώς για να ξεκαθαριστεί το θέμα και οι αμφισβητήσεις άνοιξα αυτόν τον διάλογο!

Γιατί υπάρχουν κανονικές αγγελίες ανταλλαγών και άλλες που βγάζουν μάτι αλλά δεν τις πειράζει κανείς...


Και δεν ασχολούμαι με "σπόντες" όπως λέτε.
Απλά εξέθεσα την άποψή μου και το πώς αντιλαμβάνομαι εγώ τους κανόνες και το πνεύμα του xariseto. Και ζήτησα τις απόψεις των μελών και του διαχειριστή ώστε στο τέλος να βγάλουμε συμπέρασμα τι τελικά θα ισχύει, και όχι δύο μέτρα και δύο σταθμά.
Και επίσης τόνισα "όχι ξεκατινιάσματα"...

evaki21
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2044
Εγγραφή: 20 Σεπ 2011, 19:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από evaki21 » 14 Σεπ 2012, 23:43

οταν δε τις πειραζει κανεις τοτε ο καθενας θα κανει οτι θελει οποτε σου λεει εδω ο αλλος εβαλε οτι να ναι και το επιτρεπουν αρα θα βαλω και εγω...και απο την αλλη λες μου τη λενε σε μενα και η αλλη αγγελια που ειναι ακυρη γιατι δεν εχει λεχθει τιποτα?
Εργάζομαι πλέον....είμαι μαμά ενός 5χρόνου!!
διαθετω i-bank εθνικης .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9562
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από theosve » 14 Σεπ 2012, 23:59

evaki21 έγραψε:περα απο τη δικη μου αγγελια που καλα κανατε οχι εσεις αλλα αλλοι να μου πουν απευθειας οτι δεν ειναι σωστη και οχι να ανοιξουν θεμα με σποντες θα μιλαγατε και για αυτην την αγγελια http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f= ... 89#p601898 για να ειστε πιο συγκεκριμενοι..και ας υπαρχει καποιος που να ελεγχει τις αγγελιας οταν μπαινουν..γιατι γινονται πολλα που καποιες φορες ενω αναφερονται τα προβληματα κανουν τα στραβα ματια.
Οι αγγελιες ειναι παρα πολλες και οι συντονιστες ειναι λιγοι.
Την αγγελια που λετε, τωρα την πρωτοδιαβασα. Προσωπικα ομως εχω πραξει οπως στην περιπτωση σας σε παρα πολλες αγγελιες που εχουν υποπεσει στην αντιληψη μου.
Εσεις βαλατε αυτη την αγγελια επειδη ειδατε την αλλη; Διαβασατε δηλ. τους κανονισμους αλλα επειδη καποιος τους παραβιασε θεωρησατε οτι πρεπει να κανετε το ιδιο;
Τι σας εκανε να πιστεψετε οτι καποιοι καναμε τα στραβα ματια γα ενα μελος που δεν ειχε καμια δοσοληψια μεχρι στιγμης, επομενως μας ειναι αγνωστο;
Ποια θα ηταν η σκοπιμοτητα;
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”