Οικονομία στα απορρυπαντικά και μπάλες πλυσίματος

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Οικονομία στα απορρυπαντικά και μπάλες πλυσίματος

Δημοσίευση από kelili » 27 Απρ 2010, 05:23

Διάβασα σε αυτά τα λινκ (στα αγγλικά)
http://finance.yahoo.com/family-home/ar ... -detergent

http://online.wsj.com/article/SB1000142 ... ifestyle_5

κάποια πράγματα σχετικά με τα απορρυπαντικά και θεώρησα ότι ίσως να σας ενδιαφέρουν κι εσάς!
Διαβάστε τα για να δείτε όλες τις λεπτομέρειες αλλά αν βαριέστε σας λέω ότι χοντρικά λένε τα εξής:

- τα ρούχα καθαρίζουν ακόμα και χωρίς απορρυπαντικό, με την έντονη ανάδευση (πιστεύω να ξέρετε τις νεροτριβές στις οποίες πλένουν κουβέρτες και φλοκάτες μόνο με νερό και καθαρίζουν τέλεια)
- μπορείτε με σχετικά απλές συνταγές να φτιάξετε μόνοι σας απορρυπαντικά με κόστος 10% σε σχέση με εκείνα του εμπορίου.
- πλένοντας με τη μισή από τη συνιστώμενη δόση απορρυπαντικού τα ρούχα (συνήθως) καθαρίζουν εξίσου καλά [αυτό το έκανα από παλιά κι εγώ και για ρούχα λίγο λερωμένα ισχύει -για πολύ λερωμένα με λαδιές κλπ δεν καθαρίζουν έτσι κι αλλιώς ούτε με την πλήρη δόση αν δεν τα πλύνεις τοπικά πρώτα)
- η χρήση υπερβολικής ποσότητας απορρυπαντικού κάνει τα ρούχα να φαίνονται βρόμικα και μπορεί να χαλάσει και το πλυντήριο
- τα συμπυκνωμένα απορρυπαντικά νέας γενιάς θέλουν μεγάλη προσοχή στη δοσομέτρηση καθώς είναι πολύ εύκολο να σου πέσει παραπάνω απορρυπάντικο από το συνιστώμενο από τον κατασκευαστή του, του οποίου απορρυπαντικού τη δοσολογία συχνά δεν διαβάζουν οι καταναλωτές και βάζουν "ένα καπάκι" σε κάθε πλύση "στα κουτουρού"
- πολλοί καταναλωτές νομίζουν ότι επειδή βάζουν συχνά πλυντήριο, είναι εξπέρ στο είδος και δεν δέχονται υποδείξεις ούτε καν από τους κατασκευαστές των απορρυπαντικών οι οποίοι θέλουν ο καταναλωτής να έχει μια καλή εικόνα για την απόδοση και το κόστος του προϊόντος τους οπότε προτείνουν την καλύτερη δοσολογία που να καθαρίζει τα ρούχα αλλά να ξοδεύει και αρκετό αλλά όχι υπερβολικά πολύ απορρυπαντικό
- όλα αυτά χωρίς να ξεχνάμε ότι λιγότερο απορρυπαντικό είναι καλύτερο και για το περιβάλλον!

Προσωπικά, ως εξπέρ κι εγώ από τη μεριά μου :lol: επιτρέψτε μου να σας πω ότι έδω και δυο χρόνια πλένω με μια ειδική "μπάλα" που μου κάνανε δώρο (μια παρόμοια διαφημίζεται και σε τηλεμάρκετινγκ) και με το 1/10 ή 1/5 της συνιστώμενης δόσης απορρυπαντικού στους 30-60 βαθμούς. Πάντα, όμως, τρίβω τοπικά τις λαδιές με υγρό για πιάτα πριν. Αν τα ρούχα είναι πολύ βρόμικα προσθέτω λίγο, μισή από την προτεινόμενη δόση, ενισχυτικό πλυσίματος με οξυγόνο. Μετά, -αν είμαι στο σπίτι κατά τη διάρκεια της πλύσης- "πηδάω" ένα ξεπλυμα αφού λόγω του λιγότερου σαπουνιού τα ρούχα θέλουν και λιγότερο ξέπλυμα. Δεν βάζω μαλακτικό γιατί τα ρούχα είναι αρκετά μαλακά από μόνα τους αφού δεν έχω βάλει ένα κιλό σαπούνι για να τα σκληρύνει -μόνο στις πετσέτες βάζω το 1/5 της προτεινόμενης δόσης για ψυχολογικούς περισσότερο λόγους.
Με αυτήν την κατανάλωση, ένα μπουκάλι συμπυκνωμένο υγρό απορυπαντικό 730ml γνωστής μάρκας, μου αρκεί για περίπου 100 πλύσεις!
Και τα ρούχα είναι μια χαρά καθαρά.
Να μην σας πω πόσα χρόνια κρατάει το 4λιτρο μαλακτικό που έχω... :shock:
[Κάποια χρωματιστά ρούχα που είχα πρόβλημα γιατί τα είχα ξεχάσει βρεγμένα χωρίς να τα απλώσω και ψιλομούχλιασαν, και δεν καθάρισαν ούτε με τη "μπάλα", ούτε με κανονικό πλύσιμο, ούτε με λευκαντικό οξυγόνου, καθάρισαν και ξεμύρισαν τελικά μόνο όταν τα έπλυνα στους 60 βαθμούς. Η θερμοκρασία και όχι το απορρυπαντικό έκανε τη διαφορά στην αποστείρωση των ρούχων και έφυγε η μυρωδιά της μούχλας.]

Άβαταρ μέλους
evangelia
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
6 20
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 13 Απρ 2009, 20:16
Νομός κατοικίας: Ν. Δωδεκανήσου
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία στα απορρυπαντικά

Δημοσίευση από evangelia » 27 Απρ 2010, 09:21

Καλημέρα. Κάτι για για να ασπρίζουν τα λευκά που έχουν γαριάσει: Στην πλύση πάνω από 40 βαθμούς βάζω στον κάδο ένα σακουλάκι από λευκό τούλι με δύο χοντρές φέτες λεμονιού (το σακουλάκι χρησιμεύει σε περίπτωση που διαλυθεί το λεμόνι να μη γεμίσει τον κάδο με τα κομμάτια του). Εγγύηση !!!!!

Άβαταρ μέλους
puppeta
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2078
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009, 14:33
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία στα απορρυπαντικά

Δημοσίευση από puppeta » 27 Απρ 2010, 11:00

μπραβο ενημερωση!να στε καλα..
οποιος δε μπορει....να παει σπιτι του!
ΔΕ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ!δε μπορω να πληρωνω...για τις ερωτησεις που κανω!!φτανει..αρκετα ξεπαραδιαστηκα!
Καλος και ο φακελακος!!

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6810
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Ανακοίνωση της ΕΕΑΕ για τις μπάλες πλυσίματος

Δημοσίευση από vadaris » 17 Φεβ 2013, 12:28

Ανακοίνωση της ΕΕΑΕ για τις μπάλες πλυσίματος

Μετά την ανίχνευση συγκεντρώσεων ουρανίου και θορίου (φυσικά ραδιοϊσότοπα) σε δείγμα μπάλας πλυσίματος ρούχων που κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά, η ΕΕΑΕ συνεχίζει τον εργαστηριακό έλεγχο δειγμάτων και άλλων εταιρειών.

Μέχρι στιγμής τα αποτελέσματα των μετρήσεων δείχνουν τιμές συγκέντρωσης ραδιοϊσοτόπων ανώτερες των επιπέδων εξαίρεσης από τον κανονιστικό έλεγχο για τις μπάλες πλυσίματος δύο εταιρειών, ενώ σε δείγματα τρίτης εταιρείας δε διαπιστώθηκε υπέρβαση των επιπέδων εξαίρεσης.

Επαναλαμβάνεται ότι για τους καταναλωτές που έχουν χρησιμοποιήσει μπάλες πλυσίματος δε συντρέχουν λόγοι ανησυχίας από ραδιολογική άποψη.
Το θέμα διερευνάται από κοινού με τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (www.efpolis.gr)



Δείτε τα σχετικά δελτία τύπου της Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή.

Δελτίο τύπου, 19/12/2012
Δελτίο τύπου, 21/12/2012

http://www.eeae.gr/gr/index.php?menu=2& ... akoinosi_2
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Ανακοίνωση της ΕΕΑΕ για τις μπάλες πλυσίματος

Δημοσίευση από panteleon1 » 17 Φεβ 2013, 12:41

ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό...
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ανακοίνωση της ΕΕΑΕ για τις μπάλες πλυσίματος

Δημοσίευση από Othon » 17 Φεβ 2013, 13:12

Αν κι εγώ δεν τις εμπιστεύομαι (καθαρά από άποψη απόδοσης), είμαι σίγουρος πως όλο αυτό συμβαίνει εξαιτίας των εσόδων που χάνονται από τους κατασκευαστές απορρυπαντικών.

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Ανακοίνωση της ΕΕΑΕ για τις μπάλες πλυσίματος

Δημοσίευση από panteleon1 » 17 Φεβ 2013, 13:32

άμα ήταν σωστό το προϊόν δεν θα βάζανε τα μπιλάκια αυτά οι εταιρείες πλυντηρίων μέσα ώστε να εξαφανίσουν το απορρυπαντικό? Κάτι βρώμαγε και τελικά ήταν τα ρούχα που έβγαιναν πάλι άπλυτα...
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6810
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ανακοίνωση της ΕΕΑΕ για τις μπάλες πλυσίματος

Δημοσίευση από vadaris » 17 Φεβ 2013, 13:37

Othon έγραψε:Αν κι εγώ δεν τις εμπιστεύομαι (καθαρά από άποψη απόδοσης), είμαι σίγουρος πως όλο αυτό συμβαίνει εξαιτίας των εσόδων που χάνονται από τους κατασκευαστές απορρυπαντικών.
Εχω αγοράσει μία και δεν μπορώ να πώ με σιγουριά 100% ότι πραγματικά έχουν απόδοση γιατί συγχρόνως βάζουμε και τα μπλέτες για τα άλατα.;)
Ως προς το αν συμβαίνει για τους κατασκευαστές απορρυπαντικών ίσως έχεις δίκιο αλλά είναι ανακοίνωση της Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας (ΕΕΑΕ) και όχι από κάποιο site αμφιβόλου αξιοπιστίας.;)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ανακοίνωση της ΕΕΑΕ για τις μπάλες πλυσίματος

Δημοσίευση από Othon » 17 Φεβ 2013, 14:22

vadaris έγραψε:Ως προς το αν συμβαίνει για τους κατασκευαστές απορρυπαντικών ίσως έχεις δίκιο αλλά είναι ανακοίνωση της Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας (ΕΕΑΕ) και όχι από κάποιο site αμφιβόλου αξιοπιστίας.;)
Ίσως και να έχεις δίκιο Γιάννη, ας μην ξεχνάμε πάντως πως και οι καταγγελίες για τη δήθεν βλαβερότητα του ηλεκτρονικού τσιγάρου,
από "αξιόπιστους" φορείς είχαν γίνει.

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6810
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ανακοίνωση της ΕΕΑΕ για τις μπάλες πλυσίματος

Δημοσίευση από vadaris » 17 Φεβ 2013, 15:00

Απο την Ελληνική Πνευμονολιγική εταιρεία. Έλεγαν ότι λόγω της υψηλής θερμοκρασίας ήταν υπεύθυνο για λοιμωξεις ανώτερου αναπνευστικού συστήματος
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - χόμπι - διασκέδαση”