Νομοσχέδιο: Όλοι θα είμαστε δότες οργάνων

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
madis5
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 27 Οκτ 2011, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Ζακύνθου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Δημοσίευση από madis5 » 20 Μαρ 2013, 19:44

Διαβάζοντας την απάντηση της GiannaEleniMaria, θα ήθελα να πω ότι αν ποτέ κάποιος -που ειλικρινά το απεύχομαι- βρεθεί σε παρόμοια θέση και χρειαστεί αίμα μπορώ να δώσω!
Και "φρέσκο"-αρκεί να μην έχω δώσει πολύ πρόσφατα- αλλά και από την προσωπική τράπεζα αίματος που έχω.
Και για να μην παρεξηγηθώ λέγοντας προσωπική εννοώ ότι δεν είναι μέσω κάποιου συλλόγου ή κάτι τέτοιο. Επειδή πριν από 12 χρόνια βρέθηκα στην δυσάρεστη θέση να χρειαστώ(ίσως) αίμα για τον μπαμπά μου , μέχρι τότε έδινα στην τράπεζα αίματος του χωριού μου και η διαδικασία έγκρισης ήταν τότε τουλάχιστον πολύ μεγάλη και χρονοβόρα, μου πρότειναν από το νοσοκομείο και το έκανα να έχω τράπεζα αίματος στο όνομα μου και να μπορώ ακόμη και με ένα τηλέφωνο να προσφέρω κάπου αίμα!
Φιλικά Ελένη
Το μέλος dimkar είναι η αδερφή μου!!
Επειδή οι υποχρεώσεις μου καθημερινά αυξάνονται όσο "ανοίγει" ο καιρός και συνεχώς έχω την αίσθηση ότι κάτι ξεχνάω, παρακαλώ πολύ αν ξεχάσω κάτι, είτε να απαντήσω σε αγγελία είτε να μετρήσω κάτι να μου το υπενθυμίσετε!
Δεν το κάνω επίτηδες αλλά ο χρόνος μου λιγοστεύει δραματικά μέρα με την μέρα!
Σας ευχαριστώ πολύ!

Εχω και εγώ paypal!!
Προσωπικοι λογοι με κρατησαν εκτος πολυυυυ καιρο!!! Τωρα που σιγα σιγα ολα στρωνουν επιστρεφω δριμύτερη!!
Επειδη δεν θυμαμαι αν χρωσταω κατι σε καποιον παρακαλω πολυ να μου στειλει ενα μνμ!
Ευχαριστω πολυ και καλως σας ξαναβρηκα!!!!!!!


Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11350
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 20 Μαρ 2013, 19:46

Είμαι αντίθετος σε κάθε τι που το βαφτίζουν υποχρεωτικό. Πρέπει ο καθένας μας ελεύθερα να αποφασίζει για κάποια πράγματα και όχι οι άλλοι γι' αυτόν. Εάν θα γίνω δωρητής οργάνων σώματος γιατί να μην μπορώ να το αποφασίζω εγώ; Προσωπικά είμαι δωρητής οργάνων σώματος με κάρτα από το υπουργείο από το 1987, αλλά ήταν προσωπική επιλογή μου και δεν μου επιβλήθηκε από κανέναν.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

GiannaEleniMaria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
57 61
Δημοσιεύσεις: 2575
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013, 15:05
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Δημοσίευση από GiannaEleniMaria » 20 Μαρ 2013, 19:50

madis5 έγραψε:Διαβάζοντας την απάντηση της GiannaEleniMaria, θα ήθελα να πω ότι αν ποτέ κάποιος -που ειλικρινά το απεύχομαι- βρεθεί σε παρόμοια θέση και χρειαστεί αίμα μπορώ να δώσω!
Και "φρέσκο"-αρκεί να μην έχω δώσει πολύ πρόσφατα- αλλά και από την προσωπική τράπεζα αίματος που έχω.
Και για να μην παρεξηγηθώ λέγοντας προσωπική εννοώ ότι δεν είναι μέσω κάποιου συλλόγου ή κάτι τέτοιο. Επειδή πριν από 12 χρόνια βρέθηκα στην δυσάρεστη θέση να χρειαστώ(ίσως) αίμα για τον μπαμπά μου , μέχρι τότε έδινα στην τράπεζα αίματος του χωριού μου και η διαδικασία έγκρισης ήταν τότε τουλάχιστον πολύ μεγάλη και χρονοβόρα, μου πρότειναν από το νοσοκομείο και το έκανα να έχω τράπεζα αίματος στο όνομα μου και να μπορώ ακόμη και με ένα τηλέφωνο να προσφέρω κάπου αίμα!
Φιλικά Ελένη

Ευχαριστω πολυ και μονο που το σκεφτηκες γιατι στην επομενη σιγουρα παλι θα ψαχω..
ΛΟΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΘΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΩ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΛΙΓΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ......

ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΑΠΟ 9-31 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΕΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!



Άβαταρ μέλους
madis5
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 27 Οκτ 2011, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Ζακύνθου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Δημοσίευση από madis5 » 20 Μαρ 2013, 19:54

GiannaEleniMaria έγραψε:
madis5 έγραψε:Διαβάζοντας την απάντηση της GiannaEleniMaria, θα ήθελα να πω ότι αν ποτέ κάποιος -που ειλικρινά το απεύχομαι- βρεθεί σε παρόμοια θέση και χρειαστεί αίμα μπορώ να δώσω!
Και "φρέσκο"-αρκεί να μην έχω δώσει πολύ πρόσφατα- αλλά και από την προσωπική τράπεζα αίματος που έχω.
Και για να μην παρεξηγηθώ λέγοντας προσωπική εννοώ ότι δεν είναι μέσω κάποιου συλλόγου ή κάτι τέτοιο. Επειδή πριν από 12 χρόνια βρέθηκα στην δυσάρεστη θέση να χρειαστώ(ίσως) αίμα για τον μπαμπά μου , μέχρι τότε έδινα στην τράπεζα αίματος του χωριού μου και η διαδικασία έγκρισης ήταν τότε τουλάχιστον πολύ μεγάλη και χρονοβόρα, μου πρότειναν από το νοσοκομείο και το έκανα να έχω τράπεζα αίματος στο όνομα μου και να μπορώ ακόμη και με ένα τηλέφωνο να προσφέρω κάπου αίμα!
Φιλικά Ελένη

Ευχαριστω πολυ και μονο που το σκεφτηκες γιατι στην επομενη σιγουρα παλι θα ψαχω..
Αλήθεια σου εύχομαι ποτέ να μην χρειαστείς αλλά αν .... είμαι μακριά μόνο ένα μνμ!!!
Το μέλος dimkar είναι η αδερφή μου!!
Επειδή οι υποχρεώσεις μου καθημερινά αυξάνονται όσο "ανοίγει" ο καιρός και συνεχώς έχω την αίσθηση ότι κάτι ξεχνάω, παρακαλώ πολύ αν ξεχάσω κάτι, είτε να απαντήσω σε αγγελία είτε να μετρήσω κάτι να μου το υπενθυμίσετε!
Δεν το κάνω επίτηδες αλλά ο χρόνος μου λιγοστεύει δραματικά μέρα με την μέρα!
Σας ευχαριστώ πολύ!

Εχω και εγώ paypal!!
Προσωπικοι λογοι με κρατησαν εκτος πολυυυυ καιρο!!! Τωρα που σιγα σιγα ολα στρωνουν επιστρεφω δριμύτερη!!
Επειδη δεν θυμαμαι αν χρωσταω κατι σε καποιον παρακαλω πολυ να μου στειλει ενα μνμ!
Ευχαριστω πολυ και καλως σας ξαναβρηκα!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
bella aldama
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 3451
Εγγραφή: 11 Σεπ 2011, 18:43
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Δημοσίευση από bella aldama » 20 Μαρ 2013, 20:19

OXI ME ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!! :yikes: :- :yikes:
Στελνω με box now

Προτεραιοτητα στα ατομα που παραλαμβανουν απο την περιοχη μου!!!

ανθηκ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3382
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 13:59
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείας Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Δημοσίευση από ανθηκ » 20 Μαρ 2013, 20:47

Προαιρετική - Καμία εμπιστοσύνη στο σύστημα παγκοσμίως.
Αρκεί να ξέρουν την πρόθεσή μας οι δικοί μας άνθρωποι

ΕΛΤΑ - PAYPAL - web ΠΕΙΡΑΙΩΣ
τις καθημερινές έχω διαδίκτυο μόνον μετά τις 6 το απόγευμα
έστειλα φ/γρ:color]-

έστειλα πράγματα:-
περιμένω φ/γρ: -

Άβαταρ μέλους
Αθηνά Σ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2477
Εγγραφή: 14 Απρ 2010, 11:53
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Κέντρο
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Δημοσίευση από Αθηνά Σ » 20 Μαρ 2013, 22:42

Εν συντομία...είμαι κι εγώ δωρήτρια οργάνων,μετά απο τη σχετική φόρμα που είχα συμπληρώσει διαδυκτιακά και μου ήρθε σπίτι.
Συμφωνώ με την Ανθή... :)
Ο τρόπος που δίνεις,έχει περισσότερη αξία απ' το ίδιο το δώρο!


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

sofi_k
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010, 22:52
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Δημοσίευση από sofi_k » 21 Μαρ 2013, 01:12

ανθηκ έγραψε:Προαιρετική - Καμία εμπιστοσύνη στο σύστημα παγκοσμίως.
Αρκεί να ξέρουν την πρόθεσή μας οι δικοί μας άνθρωποι
Κλίνω να συμφωνήσω με αυτό.
Παρακαλώ όσοι-ες μου στέλνετε φακέλους ή γραμματόσημα να γράφετε το όνομα χρήστη και το αντικείμενο που ζητάτε. Μόλις παραλάβετε φροντίστε να ενημερώσετε την αγγελία και να πατήσετε το "Ευχαριστώ"
Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39417
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Δημοσίευση από polvar » 28 Μαρ 2013, 22:52

Άρθρο που διάβασα σήμερα ανατρέπει τα δεδομένα που ακούγαμε μέχρι τώρα ότι θα ισχύσουν από τον Ιούνιο!
Λέει ότι για να ληφθεί μόσχευμα από εγκεφαλικά νεκρό άτομο που δεν έχει δηλώσει εν ζωή ότι δεν θέλει να γίνει δωρητής οργάνων, πάλι θα χρειάζεται η συναίνεση της οικογένειας, πράγμα που ισχύει και σήμερα.
Αυτό που αλλάζει είναι ότι από άτομα που έχουν δηλώσει ότι δεν θέλουν να γίνουν δωρητές οργάνων, δεν μπορούν να ληφθούν όργανα ακόμα κι αν η οικογένεια έχει διαφορετική άποψη.
Επίσης επαναλαμβάνει τις διασφαλίσεις που παρέχει ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων για την ορθή εφαρμογή των μεταμοσχεύσεων και την αποφυγή εμπορίας.
Διαβάστε τα στο http://www.itabloid.gr/%CF%80%CF%8E%CF% ... %AC%CE%BD/ που παρότι έχει αντίθετη επικεφαλίδα, στο σώμα του κειμένου αναπτύσσονται οι απόψεις του ΕΟΜ.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39417
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Δημοσίευση από polvar » 04 Απρ 2013, 18:36


Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”